Suunnistuksen valmennusryhmät 2019

Päivitetty 25.10.2018

Suunnistusmaajoukkue

Naiset (6): Anna Haataja SK Pohjantähti, Venla Harju Tampereen Pyrintö, Anna Närhi IFK Göteborg, Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Maija Sianoja MS Parma, Marika Teini SK Pohjantähti

Miehet (4): Miika Kirmula Kalevan Rasti, Elias Kuukka Tampereen Pyrintö, Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö, Olli Ojanaho Helsingin Suunnistajat

B-maajoukkue

Naiset (6): Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Sofia Haajanen SK Pohjantähti, Henna Haikonen Anttolan Urheilijat, Lotta Karhola Tampereen Pyrintö, Saila Kinni Tampereen Pyrintö, Kirsi Nurmi IFK Göteborg

Miehet (4): Hannu Airila Kalevan Rasti, Joni Hirvikallio Koovee, Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö, Otto Simosas Tampereen Pyrintö

Team Kisakallio (21-25v.)

Naiset (3): Alexandra Enlund Pargas IF, Veera Klemettinen Suunta-Jyväskylä, Amy Nymalm Pargas IF

Miehet (9): Joonas Ahola Navi, Topias Ahola Navi, Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat, Otto Kaario Helsingin Suunnistajat, Aleksi Karppinen Ikaalisten Nouseva-Voima, Akseli Ruohola MS Parma, Eetu Savolainen Ikaalisten Nouseva-Voima, Aleksi Sorsa Tampereen Pyrintö, Topi Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat

Maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentajat: Petteri Kähäri (päävalmentaja) ja Antti Harju (taitovalmennus)
Kehittymisen seuranta: Petteri Kähäri, Antti Harju, Jari Sipilä, Antti Örn
Leirivalmentajat: Mårten Boström, Tuomo Mäkelä, Kalle Rantala, Jarmo Tonder, Janne Weckman
Lääkäri: Katja Mjösund
Lihashuolto/fysioterapia: Olli Andersson, Jarmo Tonder
Huolto ja logistiikka: Petteri Vuorinen
Valmennustiimi täydentyy loka-marraskuun vaihteessa.

Maajoukkueleiritys

22.–25.11. Infoleiri, Solvalla (A/B/TKK)
15.-16.12. Sprinttileiri, Tampere (A/B/TKK)
05.–19.01. Espanja/Portugali (TKK)
31.01.–03.02. Kisakallio + suunnistusseminaari (TKK)
16.02.–05.03. Seurojen leirikeskus, Portugali
15.-17.03. Sprinttileiri, Turku (A/B/TKK)
29.03.-05.04. Sprinttipainotteinen leiri, Italia (A/B/TKK)
06.-14.04. Seurojen leirikeskus, Norja

06.-12.05. MM-leiri, Norja (A/B/TKK)
30.06.-07.07. Posio (TKK)
03.-11.07. MM-leiri, Norja (MM-joukkue)
30.07.-04.08. MM-leiri, Norja (MM-joukkue)
11.-13.09. EM-leiri (TKK), Viro
marraskuu, info-leiri (A/B/TKK)
(Lisäksi urheiluakatemia- ja sprinttileiripäiviä kotimaassa läpi kauden.)

Nuorten maajoukkue

Nuorten maajoukkue valitaan marraskuussa järjestettävän testileirin jälkeen. Lue lisää uusiutuneesta valintamenettleystä: https://www.suunnistusliitto.fi/2018/10/nuorten-maajoukkueeseen-2019-ensimmainen-osa-valittu/

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentaja:                 Antti Örn
Apuvalmentaja:                       Andreas Boesen
Lääkäri:                                        Olli Heinonen
Lihashuolto:                              Maija Laurikkala-Dewess
Lihashuolto:                              Jutta Jussila

Nuorten maajoukkueleiritys

23.-25.11.2018                         Valintaleiri, Pajulahti
14.-16.12.2018                         Infoleiri, Tampere
5.-19.1.2019                               Talvileiri, Espanja/Portugali
1.-3.2.2019                                  Leiri ja valmennusseminaari, Kisakallio
29.3.-7.4.2019                           Sprinttipainotteinen leiri, Italia
3.-11.6.2019                               JWOC-/näyttökilpailuleiri, Tanska
9.-16.9.2019                               JWOC 2020-leiri, Turkki

 


Vanhat valmennusryhmät
Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail