Suunnistuksen valmennusryhmät 2020

Päivitetty 6.11.2019

Suunnistusmaajoukkue

Naiset (7): Anna Haataja SK Pohjantähti, Anna Närhi IFK Göteborg, Maija Sianoja MS Parma, Marika Teini Halden SK, Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Saila Kinni Tampereen Pyrintö, Venla Niemi Tampereen Pyrintö

Miehet (4): Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö, Elias Kuukka Tampereen Pyrintö, Miika Kirmula Kalevan Rasti, Olli Ojanaho Helsingin Suunnistajat

Team 2025 (20-25 vuotiaille)

Naiset (5): Alexandra Enlund Pargas IF, Amanda Strandvall IF Minken, Amy Nymalm Pargas IF, Anu Tuomisto NTNUI/Vaasan Suunnistajat, Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä

Miehet (6): Aaro Aho Valkeakosken Haka, Aleksi Karppinen Ikaalisten Nouseva Voima, Akseli Ruohola MS Parma, Otto Kaario Helsingin Suunnistajat, Topi Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat, Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat

Tukitiimi

Vastuuvalmentajat: Fredric Portin (päävalmentaja) ja Antti Harju (taitovalmennus)
Team 2025 vastuuvalmentaja: Jari Sipilä
Fysiikkakoordinaattori: Tom Andtbacka
Lääkäri: Katja Mjösund
Psyykkinen valmentaja: Anu Kangasniemi
Lihashuolto: Olli Andersson
Logistiikka: Petteri Kähäri
Varusteet: Petteri Vuorinen
Leirivalmentajat: Mårten Boström (sprintti/Team 2025), Jarmo Tonder (fysioterapia), Markus Lindeqvist, Pasi Ikonen, Jarkko Huovila

Aikuisten maajoukkueleiritys

22.-25.11. Info-leiri, Pajulahti (MJ,Team 2025)
25-27.11. Info-leirin jatko, Pajulahti (Team 2025)
30.12-26.1. Korkeanpaikan leiri, Dullstroom, RSA (MJ, Team 2025)
5.-19.1. Espanja (Team 2025)
8.-13.2. Pajulahti (Team 2025)
23.-29.3. Tanska (MJ,Team 2025 + muut)
14.-17.4. Sprinttileiri, Turku (MJ, Team 2025 + muut)
12.-15.5. Sprinttileiri, Tampere (MJ, Team 2025 + muut)
22.-25.6. MM-leiri, Tanska (MM-joukkue)
31.7.-5.8. EM-leiri, Viro (EM-joukkue)
1.-7.9. MM2021-leiri, Tshekki (MJ, Team 2025)
22.-27.9. Joensuu (Team 2025)

Aikuisten kv. arvokilpailut (n. 40 vrk)

21.-24.5. Maailmancup, Sveitsi (sprintti ja maasto)
7.-11.7. MM-kilpailut, Tanska (sprintti)
14.-18.7. Opiskelijoiden MM-kilpailut, Venäjä (sprintti ja maasto)
19.-23.8. EM-kilpailut, Viro (maasto)
5.-6.9. Euromeeting, MM2021-esikisa, Tshekki (maasto)
1.-4.10. Maailmancup, Italia (maasto)

Vuosilakana 2019-2020 (pdf, aikuiset ja nuoret)

Nuorten maajoukkue

Pojat: Topias Arola PR, Mikko Eerola TP, Arttu Lindqvist KS, Teemu Oksanen IKNV, Aaro Ojala KS, Samuli Peltola JRV, Aarni Ronkainen JRV, Touko Seppä TuS, Lassi Vaismaa JRV, Juuso Viskari Lynx

Tytöt: Elsa Ankelo MSParma, Lotta Eerola TP, Ida Haapala EsSu, Hanne Hilo EsSu, Salla Isoherranen Lynx, Mikaela Karjalainen JRV, Fanny Kukonlehto KangSK, Melina Lahdenperä EsSu, Elisa Mattila KS, Maria Määttänen EsSu, Inka Nurminen JRV, Liisa Peltonen KS, Hilla Pitkänen JRV, Siiri Silvennoinen KR, Venla Taulavuori AlatPi

Valinnat perustuvat kansainväliseen ja kotimaiseen kilpailumenestykseen, motivaatioon sekä valintaleirille kutsuttujen osalta myös leirin testituloksiin sekä haastatteluihin. Maajoukkuevalinnat ovat aina yksivuotisia, mutta esim. loukkaantumistilanteessa tai muuten huonosti menneen kauden jälkeen urheilijaa ei välttämättä ole pudotettu ryhmästä pois.

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentaja: Antti Örn
Apuvalmentaja: Santeri Silvennoinen
Lääkäri: Olli Heinonen
Fysioterapeutit: Milka Reponen, Jutta Jussila

Nuorten maajoukkueleiritys

23.-25.11.2019 Infoleiri, Pajulahti (fysiikka- ja informaatiopainotteinen)
5.-19.1.2020 Turkki, Kemer + Antalya (JWOC-teema ja perusharjoittelu)
6.-11.2.2020 Ruotsi, Göteborg (Talven taitoharjoittelu)
27.3.-5.4.2020 Portugali (Sprinttipainotteinen)
4.-12.8.2020 Portugali, Aquair Da Beira (JWOC 2021 teema)
22.-27.9.2020 Joensuu (Taitoharjoittelu + SM YÖ)
2.-4.10.2020 Pajulahti (Uusille maajoukkueeseen pyrkijöille)


Vanhat valmennusryhmät
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail