Suunnistuksen valmennusryhmät 2016

Suunnistusmaajoukkue

A-maajoukkue

Naiset (3): Sofia Haajanen SK Pohjantähti, Saila Kinni Tampereen Pyrintö, Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot
Miehet (2): Mårten Boström IFK Lidingö, Fredric Portin Paimion Rasti

B-maajoukkue

 Naiset (4): Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Anni-Maija Fincke Halden SK, Venla Harju Tampereen Pyrintö, Marika Teini SK Pohjantähti
Miehet (6): Hannu Airila Kalevan Rasti, Aaro Asikainen Kalevan Rasti, Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö, Toni Saari Vaajakosken Terä, Mikko Siren Angelniemen Ankkuri, Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi
Leirikohtaiset omavastuut.

Alle 23-vuotiaat (Talenttiryhmä)

Naiset (4): Jannina Gustafsson SK Uusi, Henna-Riikka Haikonen Anttolan Urheilijat, Johanna Hulkkonen SK Uusi, Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri
Miehet (4): Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat -37, Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri, Elias Kuukka Tampereen Pyrintö, Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö
Leirikohtaiset omavastuut.

Maajoukkueleiritys

13.–15.11. Kisakallio (talentit)
20.–22.11. Sprinttileiri / Rastikaronkka, Tallinna
21.–24.01. Kisakallio
29.–31.01. Pääkaupunkiseutu (sprintti)
15.02.–15.03. Leirikeskus, Espanja, Barbate
23.–29.03. Italia (sprintti)
28.04.–06.05. EM-leiri, Tsekki
01.–08.07. Talenttien leiri, Itä-Suomi
06.–17.07. MM 2016 -leiri, Strömstad (MM-joukkue)
12.–13.07. Hamina (sprintti)
05.–07.08. Sprinttileiri, paikka avoin
21.09.–02.10. Euromeeting, Latvia ja talenttien MM 2018-leiri, Viro
26.09.–02.10. MM 2018-leiri, Viro
25.–27.11., Info-leiri / Rastikaronkka, Tampere (kauden 2017 ryhmä)

Leiritykseen kutsutaan 100 % omavastuulla myös ryhmien ulkopuolisia, maajoukkuepotentiaalin omaavia urheilijoita.

Maajoukkueen valmennus ja huolto

Valmentajat: Juha Taini (päävalmentaja), Antti Harju, Harri Koski (sprintti), Kalle Rantala (sprintti), Reeta-Mari Kolkkala (talentit), Jarmo Tonder (talentit)
Lääkäri: Katja Mjösund
Lihashuolto: Olli Andersson
Joukkueen johto ja huolto: Petteri Vuorinen

Nuorten Trimtex-ryhmä

Tytöt (12): Ida-Marie Cederberg Pargas IF, Anna Haataja SK Pohjantähti, Leenukka Hanhijärvi Espoon Akilles, Enni Jalava Turun Suunnistajat, Emmi Jokela Suunta-Sepot, Venla Kinnala Turun Suunnistajat, Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Noora Koskinen Hiisi, Inka Nurminen Jämsän Retki-Veikot, Amy Nymalm Pargas IF, Emilia Ståhlberg Espoon Suunta, Karoliina Ukskoski Perhon Kiri.
Pojat (12): Aaro Aho Valkeakosken Haka, Topias Ahola Navi, Ollipekka Heikkilä Lynx, Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat, Eero Heinonen MS Parma, Aaro Julkunen MS Parma, Anton Kuukka Tampereen Pyrintö, Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura, Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat, Akseli Ruohola MS Parma, Aleksi Sorsa Espoon Suunta, Topi Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat.
Ryhmämaksu 300 € ja leirikohtaiset omavastuut.

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Valmentajat: Antti Örn ja Satu Tahvonen
Lääkäri: Olli Heinonen
Lihashuolto: Emma Silvennoinen

Nuorten maajoukkueleiritys

19.–22.11. Info-leiri / Rastikaronkka, Tallinna (omavastuu noin 250 €)
21.–24.01. Testileiri, Kisakallio (omavastuu noin 100 €)
21.02.–06.03. Turkki (omavastuu noin 600 €)
23.–29.03. Italia (omavastuu noin 300 €)
06.–12.06. JWOC-leiri ja -katsastukset, Sveitsi (omavastuu 100 %; max 50 osallistujaa näyttökisojen pisteiden perusteella)
12.–14.08. Tampere (omavastuu noin 100 €)
25.–29.09.Tampere (omavastuu avoin)
25.–27.11., Info-leiri / Rastikaronkka, Tampere (kauden 2017 ryhmä)

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail