Kompassi-tapahtumat

Päivitetty 15.3.2024

Kompassi-tapahtumat ovat lasten matalan kynnyksen suunnistustapahtumia, jotka tarjoavat mukavia mahdollisuuksia suunnistaa erilaisissa maastoissa, kisailla ja saada kavereita. Olennaista on helpot radat ja turvalliset ympäristöt sekä innostavan tapahtuman elementit. Kompassi-tapahtumat käsittävät alueellisen Kompassi-cupin, -viestit ja leirin sekä valtakunnallisen tapahtuman nuorten superviikonlopun yhteydessä elokuussa.

Alueen seurat päättävät yhdessä mukanaolostaan Kompassi-tapahtumissa. Alue voi ilmoittautua mukaan tapahtumasarjan toteuttajiksi vuosittain helmikuussa.

Alue nimeää Kompassi-tapahtumien yhteyshenkilön, joka vastaa seurojen suunnittelukokouksista ja toimii yhteyshenkilönä liiton suuntaan. Tältä sivulta löydät alueellisten yhteyshenkilöiden yhteystiedot. Tapahtumasarjan alueellinen aikataulu tulee toimittaa liittoon 15.3. mennessä erikseen julkaistavalla lomakkeella.

Järjestelyohjeet

Tapahtumat toteutetaan Suomen Suunnistusliiton, suunnistusalueiden ja -seurojen yhteistyössä näiltä sivuilta löytyvien ohjeiden mukaisesti.

 

Valtakunnallinen Kompassi-tapahtuma järjestetään tänä vuonna su 18.8.2024 Alastaron moottoriradalla. Irma (suunnistusliitto.fi)

Alueiden yhteyshenkilöt

Etelä-Karjala, Lauri Nenonen, lauri.nenonen (a) skvuoksi.fi
Etelä-Pohjanmaa, Kati Mutikainen, kati.mutikainen (a) elisanet.fi
Etelä-Savo, Heikki Manninen, hemannine (a) gmail.com
Häme, Marika Pakarinen, marikapakarinen (a) gmail.com
Kainuu, Maija Pasanen, maija.pasanen (a) fimnet.fi
Keski-Pohjanmaa, Sami Löfbacka, samilofbacka (a) gmail.com
Keski-Suomi, Jake Puttonen, jake.puttonen (a) gmail.com
Kymenlaakso, Sanna Weckman, sanna.weckman (a) gmail.com
Pohjois-Pohjanmaa, Hanna Kangas, hannamkangas (a) gmail.com
Pohjois-Savo, Hanna Väätäinen, vaatainenh (a) gmail.com
Päijät-Häme, Kirsi Kiiskinen, kirsi.kiiskinen (a) gmail.com
Uusimaa, Teemu Kantelinen, teemu.kantelinen (a) gmail.com
Varsinais-Suomi, Anu Reiman, anu.reiman (a) salo.salonseutu.fi

Linkit seuroille

Edut seuroille

  • Yhtenäinen valtakunnallinen lasten suunnistustapahtumatuote
  • Järjestämisohjeet ja tulostettavat materiaalit
  • Tapahtumien näkyvyys Suunnistusliiton viestintäkanavissa
  • Sähköiset ja painetut markkinointimateriaalit jaettavaksi seurassa
  • Nuori Suunta- beachflag
  • O-skills -pistelaskupalvelu maksuttomasti käyttöön
  • Suunnistusliiton ja kumppaneiden lahjoittamat palkinnot:
    • Osallistumispalkinnot kauden lopuksi (puinen kompassimitali)
    • Cupin yhteistulosten kolmelle parhaalle mitalit sarjoittain
    • Viestien kolmelle parhaalle joukkueelle mitalit sarjoittain
    • Tarrat Rastirallin osanottajille
    • Porvoon Lakritsi -metrilakut kaikille osanottajille yhdessä kevään ja yhdessä syksyn tapahtumassa.

Aiemman vuodet

Tapahtumat 2023

Aikataulu 2023, alueelliset Kompassi-tapahtumat
O-Skills.fi – Kompassi-cupit 2023
Nuorten Jukola 2023, INOV8-liigan finaali ja valtakunnallinen Kompassi-tapahtuma

Tapahtumat 2022
Aikataulu 2022, alueelliset tapahtumat
O-skills, Kompassi-cupit 2022
Valtakunnallinen Kompassi-tapahtuma 21.8.2022 Kotka
Alueotteluiden pisteet 2022

Tunnelmia:
Kompassi-tapahtumat (@kompassitapahtumat) • 1
Kompassi-tapahtumat (@kompassitapahtumat) • 2
Kompassi-tapahtumat (@kompassitapahtumat) • 3

Tapahtumat 2021
Aikataulu 2021, alueelliset tapahtumat
O-Skills, Kompassi-cupit 2021 (viralliset tulokset julkaistu erikseen)
Valtakunnallinen Kompassi-tapahtuma 15.8.2021 Valkeakoski
Alueotteluiden pisteet 2021

Tiedotteet

Superviikonlopun sunnuntainakin nuoria mukana yli 800 | (22.8.2022)
Suunnistuksen Superviikonloppu Kotkassa 20.-21.8. | (15.8.2022)
Nuorisosuunnistuksen Superviikonloppu elokuussa Kotkassa | (1.6.2022)
Suunnistuksen Superviikonloppu jatkui sunnuntaina Valkeakoskella | (15.8.2021)
Suunnistusliiton uutinen (18.1.2021)
Suunnistuswebinaarin 2020 materiaalit (5.12.2020), YouTube-tallenne ja pp-esitys
Seurafoorumi .9.2.2021
Seurafoorumi 14.10.2021 Kompassitapahtumat palaute2021
Suunnistuswebinaari 2021, Kompassi-tapahtumaesimerkkejä:
Teams -tallenteet
Teija Sahlström, Uusimaa
Kirsi Kiiskinen, Päijät-Häme
Jake Puttonen, Keski-Suomi (viestimallista löytyy kuvaus näiltä sivuilta)
Anu Reiman, Varsinais-Suomi (leiri ja viestimalli)
Hanna Kangas ja Anni Hokkanen, Pohjois-Pohjanmaa (ForFun-sarjat)

Lasten Kompassi-tapahtumat lanseerattiin vuonna 2021. Tarkoituksena selkeyttää lajin matalan kynnyksen tapahtumatoimintaa, tuoda valtakunnallisen tuotteistuksen avulla houkuttelevuutta sekä tarjota innostavia tavoitteita, jotka sitouttavat säännölliseen osallistumiseen

Lisätiedot

Nuoriso- ja koulutuspäällikkö
Katri Lindeqvist
katri.lindeqvist (a) suunnistusliitto.fi
puh. 0443236657

 

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna