Kompassi-tapahtumat

Päivitetty 31.5.2022

Kompassi-tapahtumat ovat lasten matalan kynnyksen suunnistustapahtumia, jotka tarjoavat mukavia mahdollisuuksia suunnistaa erilaisissa maastoissa, kisailla ja saada kavereita. Olennaista on helpot radat ja turvalliset ympäristöt sekä innostavan tapahtuman elementit. Kompassi-tapahtumat käsittävät alueellisen Kompassi-cupin, -viestit ja leirin sekä valtakunnallisen tapahtuman nuorten superviikonlopun yhteydessä elokuussa.

Instagram @kompassitapahtumat

Järjestelyohjeet

Kompassi -cup, -viestit ja -leiri toteutetaan Suomen Suunnistusliiton, suunnistusalueiden ja -seurojen yhteistyössä näiltä sivuilta löytyvien ohjeiden mukaisesti.

Aikataulu

Alueelliset Kompassi-tapahtumat 2022

Valtakunnallinen Kompassi-tapahtuma 21.8.2022 Kotka
(Nuorten superviikonloppu sis. myös Nuorten Jukola ja INOV8-liigan finaali)

Edut

– Yhtenäinen valtakunnallinen lasten suunnistustapahtumatuote
– Järjestämisohjeet ja tulostettavat materiaalit
– Tapahtumamallin näkyvyys Suunnistusliiton viestintäkanavissa
– Markkinointimateriaalit jaettavaksi seuran viestintäkanaviin
– 1kpl Nuori Suunta- beachflag  jokaiselle alueelle kiertämään tapahtumiin
O-skills -pistelaskupalvelu maksuttomasti käyttöön
– Suunnistusliiton ja kumppaneiden lahjoittamat palkinnot:

  • cupin yhteistulosten 3 parhaalle mitalit sarjoittain, viestien 3 parhaalle joukkueelle mitalit sarjoittain
  • tarrat kaikille osanottajille yhdessä tapahtumassa
  • Porvoon Lakritsi -metrilakut kaikille osanottajille yhdessä kevään ja yhdessä syksyn tapahtumassa.

Viestintä

Löydät viestintäohjeita sekä Kompassi-tapahtumiin liittyvät logot alla alla olevan linkin takaa.
Viestintäohjeet ja -materiaalit, logot

Instagram @kompassitapahtumat
Kiitos seuroille, kun viestitte Kompassi-tapahtumista ja käytätte yhteistä tunnistetta #kompassitapahtumat . Pyrimme edelleen jakamaan kaikki Kompassi-tapahtumia koskevat seurojen postaukset Instagram tarinoiden kautta

Alueiden yhteyshenkilöt

Alueiden yhteyshenkilöt vuodelle 2022 vahvistetaan ilmoittautumisen yhteydessä.

Etelä-Pohjanmaa, Kati Närvä, kati.s.narva (a) gmail.com
Häme, Sari Kontio, sari.kontio (a) kolumbus.fi
Kaakko, Sanna Weckman, sanna.weckman (a) gmail.com
(Kymenlaakso, Etelä-Karjala ja Etelä-Savo cup-sarjat)
Kainuu, Maija Pasanen, maija.pasanen (a) fimnet.fi
Keski-Pohjanmaa, Sami Löfbacka, samilofbacka (a) gmail.com
Keski-Suomi, Jake Puttonen, jake.puttonen (a) gmail.com
Pohjois-Karjala, Hanna Mononen, mononen.hanna (a) gmail.com
Pohjois-Pohjanmaa, Tarja Jokikokko, tarja.jokikokko (a) eduouka.fi
Päijät-Häme, Kirsi Kiiskinen, kirsi.kiiskinen (a) gmail.com
Uusimaa, Teemu Kantelinen, teemu.kantelinen (a) gmail.com
Varsinais-Suomi, Anu Reiman, anu.reiman (a) salonseutu.fi

Tilaa tuoretta suomalaista Porvoon Lakritsia tapahtumiin myyntiin tai  palkinnoiksi!

Suunnistusliiton ja Porvoon Lakritsin (FinnSweet) yhteistyösopimuksen kampanjahinnat jatkuvat myös kaudella 2022. Suunnistusseurat voivat tilata edullisin hinnoin palkinnoiksi tai myyntiin tuoretta suomalaista metrilakua. Jokaisesta myydystä lakupussista jää mukava summa voittoa seuralle.

Tilaa tuoretta suomalaista Porvoon Lakritsia! | (suunnistusliitto.fi)

Lue lisää

Tapahtumat 2021
Aikataulu 
O-Skills, cup-pisteet alueittain (viralliset tulokset julkaistu erikseen)
Valtakunnallinen Kompassi-tapahtuma 15.8.2021
Alueotteluiden 2021 loppupisteet

Tiedotteet
Suunnistusliiton uutinen (18.1.2021)
Suunnistuswebinaarin 2020 materiaalit (5.12.2020), YouTube-tallenne ja pp-esitys
Seurafoorumi .9.2.2021
Seurafoorumi 14.10.2021 Kompassitapahtumat palaute2021
Suunnistuswebinaari 2021, Kompassi-tapahtumaesimerkkejä:
Teams -tallenteet
Teija Sahlström, Uusimaa
Kirsi Kiiskinen, Päijät-Häme
Jake Puttonen, Keski-Suomi (viestimallista löytyy kuvaus näiltä sivuilta)
Anu Reiman, Varsinais-Suomi (leiri ja viestimalli)
Hanna Kangas ja Anni Hokkanen, Pohjois-Pohjanmaa (ForFun-sarjat)

Lasten matalan kynnyksen suunnistustapahtumatuote Kompassi-tapahtumat lanseerattiin vuonna 2021. Tarkoituksena selkeyttää lajin matalan kynnyksen tapahtumatoimintaa, tuoda valtakunnallisen tuotteistuksen avulla houkuttelevuutta sekä tarjota innostavia tavoitteita, jotka sitouttavat säännölliseen osallistumiseen

Lisätiedot

Nuoriso- ja koulutuspäällikkö
Katri Lindeqvist
katri.lindeqvist (a) suunnistusliitto.fi
puh. 0443236657

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna

Tallenna