Hiihtosuunnistuksen edustus- ja katsastusvalinnat 2019

päivitetty 3.10.2018

1. Aikuisten kansainväliset arvokilpailut

4.-11.2.2019, EM-kilpailut, Turkki
Joukkueen koko enintään 6+6.  Joukkue nimetään 8.1.2019
Valintaperusteet:
– kansainvälinen menestys 2018
– maailmanrankisijoitus, Ski Orienteering World Ranking
– valintaryhmän näkemys
– katsastuskilpailut, 4.-6.1.2019, Ylitornio
– näyttökilpailuna Kuusamo 8.-9.12

2.-11.3.2019, Universiadit, Venäjä
Joukkueen koko enintään 5+5. Joukkue nimetään 12.2.2019
Valintaperusteet:
– kansainvälinen menestys 2018 ja 2019
– maailmanrankisijoitus, Ski Orienteering World Ranking
– valintaryhmän näkemys
– katsastuskilpailut, 4.-6.1.2019, Ylitornio
– näyttökilpailuna Kuusamo 8.-9.12
– mahdolliset omavastuut ilmoitetaan myöhemmin
– kiinnostuneet urheilijat ilmoittavat halukkuutensa 25.10 mennessä, jarkko.urpalainen@suunnistusliitto.fi
– valintaryhmä tekee esityksen OK:lle, joka nimeää lopullisen joukkueen

Krasnoyarskin universiadeihin voivat osallistua 1.1.1994-31.12.2001 syntyneet korkeakoulussa (yliopisto tai ammattikorkeakoulu) opiskelevat tai aikaisintaan 1.1.2017 korkeakoulusta valmistuneet urheilijat. Myös avoimessa yliopistossa tai -ammattikorkeakoulussa opiskelevilla urheilijoilla on mahdollisuus osallistua universiadeihin määrätyin edellytyksin. Tarkempaa tietoa tästä löytyy oheisesta liitteestä:
Avoin yo ja -amk_Ohjeet opiskelukriteereistä_Universiadit 2019

19.-24.3.2019, MM-kilpailut, Ruotsi
Joukkueen koko enintään 6+6.  Joukkue nimetään 26.2.2019
Valintaperusteet:
– kansainvälinen menestys 2018 ja 2019
– maailmanrankisijoitus, Ski Orienteering World Ranking
– valintaryhmän näkemys
– katsastuskilpailut, 16.2. SM-keskimatka Lappeen Riento, 23.2. SM-sprintti, Iisalmen Visa.

Valintaryhmän näkemyksessä painotetaan ensisijaisesti urheilijan arvioitua potentiaalia TOP10-sijoituksiin ja toissijaisesti kansainvälisen kilpailukokemuksen antamista nuorille urheilijoille.

Valintaryhmä: Jarkko Urpalainen, Tapani Partanen, Arto Vilppola ja Katri Lindeqvist

2. Nuorten kansainväliset arvokilpailut

19.-24.3.2019, Nuorten MM-kilpailut, 17-v EM-kilpailut, Ruotsi
Joukkueen koko nuorten MM-kilpailuissa enintään 6 + 6 ja 17-v. EM-kilpailuissa enintään 4 + 4. Joukkueet nimetään 26.2.2019

Valintaperusteet:
– menestys kansainvälisissä arvokilpailuissa 2018 ja 2019
– valintaryhmän näkemys
– katsastuskilpailut, 16.2. SM-keskimatka Lappeen Riento, 23.2. SM-sprintti, Iisalmen Visa.
– katsastuskilpailut, 4.-6.1.2019, Ylitornio
– nuorten MM-kisoissa mahdollinen omavastuu, EM-kisojen omavastuu 100 % kuluista.

Valintaryhmä: Tapani Partanen, Jarkko Urpalainen, Arto Vilppola ja Katri Lindeqvist

3. Muu kansainvälinen kilpailutoiminta

25.-27.1.2019, Nordic Junior Meeting, Latvia
Joukkueen koko H20 ja D20 3 + 3. H18 ja D18 3 + 3. Joukkueet nimetään 8.1.2018
Valintaperusteet:
– menestys kansainvälisissä arvokilpailuissa 2018
– valintaryhmän näkemys
– katsastuskilpailut, 4.-6.1.2019, Ylitornio
– näyttökilpailuna Kuusamo 8.-9.12
– omavastuu 100%

Valintaryhmä: Tapani Partanen, Jarkko Urpalainen, Arto Vilppola ja Katri Lindeqvist

 

Katsastuskilpailut 4.-6.1.2019, Ylitornio, Ainiovaara

järjestäjät: Länsi-Rajan rasti ja Övertorneå IF

4.1.            M 15km, N 10km, M20 15km, N20 10km, M17 10km, N17 5km,          hiihtotyyli vapaa, väliaikalähtö

5.1.            Sprintti, väliaikalähtö

6.1.            Pitkämatka, yhteislähtö

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail