Hiihtosuunnistuksen edustus- ja näyttökilpailuvalinnat 2022

Julkaistu 20.9.2021
Päivitetty 16.2.2022

1. Aikuisten kansainväliset arvokilpailut

10.–19.12. Talviuniversiadit, Sveitsi, Lenzerheide – PERUTTU

Joukkue valitaan n. 20.11. mennessä. Joukkueen koko enintään 6+6 urheilijaa. Henkilökohtaisilla matkoilla kiintiö (sprint ja pursuit) 6 naista ja 6 miestä; sprinttiviestissä kaksi joukkuetta, joissa 1 nainen ja 1 mies.

Osallistumisoikeus:

  • 17–25-vuotiaat korkea-asteella opiskelevat urheilijat (s. 1.1.1996–31.12.2003)
  • opiskeluoikeus yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa (myös avoin yo tai amk käy, jos kyse on opintokokonaisuudesta eikä yksittäisestä kurssista)
  • 1.1.2020 tai sen jälkeen korkeakoulusta valmistuneet

Valintaperusteet:

Kisajärjestäjien vaatimusten mukaisesti kaikilla joukkueen jäsenillä on oltava kaksi koronarokotusta.

HUY maksaa 50 % kustannuksista (akkreditointi ja osallistumismaksut, majoitus/ruokailut, lennot/matkustus, joukkueasu). Omavastuu ilmoitetaan myöhemmin.

8.–13.1. Maailmancup, Itävalta, Obsteig – PERUTTU

Eventor
Joukkue valitaan 19.12. Joukkueen koko enintään 6+6 urheilijaa. Lisäksi 23-vuotiaiden sarjaan voidaan valita 2+2 urheilijaa.

Valintaperusteet:

  • kansainvälinen menestys 2021
  • menestys näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys
  • rajatapauksissa painotetaan tulevaisuuden menestyspotentiaalia

Omavastuu ilmoitetaan myöhemmin.

20.–28.1. EM-kilpailut ja 23-vuotiaiden MM-kilpailut, Bulgaria, Chepelare

Eventor
Joukkue valitaan 3.1. Joukkueen koko enintään 6+6 urheilijaa (H/D21) ja enintään 2+2 urheilijaa (H/D 23-v.). Henkilökohtaisilla matkoilla kiintiö 6+2 naista ja 6+2 miestä, viestissä 2 naisten ja 2 miesten joukkuetta, sprinttiviestissä 3 joukkuetta, joissa 1 nainen ja 1 mies. (ks. myös Bulletin 2 > Classes and participation restrictions)
Joukkueeseen valinnan edellytys on, että urheilijalla on todistus COVID-19-rokotussarjasta ja viimeisestä rokotusannoksesta on kulunut aikaa vähintään 7 vuorokautta tai todistus 6 kuukauden sisällä sairastetusta laboratoriovarmistetusta koronavirustaudista.

Valintaperusteet:

  • kansainvälinen menestys 2021
  • menestys näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys
  • rajatapauksissa painotetaan tulevaisuuden menestyspotentiaalia

Omavastuu 1500 €.

20.–27.2. Opiskelijoiden MM-kilpailut, Tshekki, Jachymov

Eventor 
Joukkue valitaan n. 6.2. mennessä. Joukkueen koko enintään 6+6 urheilijaa. Henkilökohtaisilla matkoilla kiintiö 6 naista ja 6 miestä; sprinttiviestissä kaksi joukkuetta, joissa 1 nainen ja 1 mies.
Joukkueeseen valinnan edellytys on, että urheilijalla on todistus COVID-19-rokotussarjasta ja viimeisestä rokotusannoksesta on kulunut aikaa vähintään 7 vuorokautta tai todistus 6 kuukauden sisällä sairastetusta laboratoriovarmistetusta koronavirustaudista.

Osallistumisoikeus:

  • 17–25-vuotiaat korkea-asteella opiskelevat urheilijat (s. 1.1.1997–31.12.2004)
  • opiskeluoikeus yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa (myös avoin yo tai amk käy, jos kyse on opintokokonaisuudesta eikä yksittäisestä kurssista)
  • 1.1.2021 tai sen jälkeen korkeakoulusta valmistuneet

Urheilijoiden, jotka ovat kiinnostuneita osallistumaan opiskelijoiden MM-kilpailuihin tulee ilmoittautua 30.11.2021 mennessä Tapani Partaselle tapani.partanen(a)suunnistusliitto.fi.

Valintaperusteet:

  • kansainvälinen menestys 2021 ja 2020
  • menestys näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys

Olympiakomitea maksaa joukkueen osallistumiskuluista 33 % (ulkomaan lennot, osallistumismaksut). Muilta osin omavastuu 100 %.

13.–19.3. MM-kilpailut, Keminmaa

Eventor
Joukkue valitaan 28.2. Joukkueen koko enintään 6+6 urheilijaa (H/D21) ja enintään 2+2 urheilijaa (H/D 23-v.). Henkilökohtaisilla matkoilla kiintiö 6+2 naista ja 6+2 miestä, sprinttiviestissä 2 joukkuetta, joissa 1 nainen ja 1 mies.
Joukkueeseen valinnan edellytys on, että urheilijalla on todistus COVID-19-rokotussarjasta ja viimeisestä rokotusannoksesta on kulunut aikaa vähintään 7 vuorokautta tai todistus 6 kuukauden sisällä sairastetusta laboratoriovarmistetusta koronavirustaudista.

Valintaperusteet:

  • kansainvälinen menestys 2021–2022
  • menestys näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys
  • rajatapauksissa painotetaan tulevaisuuden menestyspotentiaalia

MM-joukkueella ei omavastuuta. Mahdollisille lisäpaikoille (2+2) valittavilla alle 23-vuotiailla urheilijoilla on 1350 € omavastuu.

Valintaryhmä: Tapani Partanen, Tommi Peltonen, Riikka Varjus, Arto Vilppola ja Petteri Kähäri

2. Näyttökilpailut H/D21

16.11.2021 Universiadien näyttökisa, Ounasvaara, Rovaniemi (SSL)
Matkat M 12-15 km, N 8-10 km. Tarkempi aikataulu ja matkat ilmoitetaan ma 15.11. kuluessa.

4.–5.12.2021 Ensilumen rastit, Alatornion Pirkat, Länsi-Rajan Rasti ja Suunta 2000

1.–2.1.2022 Puolangan Ryhti

29.–30.1. Hauhon Sisu, keskimatka ja pitkä matka

12.2. Valkeakosken Haka, SM-sprintti
Sarjat H21 ja D21. Valinnat SM-valintaohjeiden mukaisesti.

26.2. Iisalmen Visa, SM-keskimatka (lisätty näyttökisaksi 4.2.2022)
Sarjat H21 ja D21. Valinnat SM-valintaohjeiden mukaisesti.

3. Nuorten kansainväliset arvokilpailut

13.–19.3. Nuorten MM-kilpailut, Keminmaa

Eventor
Joukkue valitaan 14.2. Joukkueen koko enintään 6+6 urheilijaa.
Joukkueeseen valinnan edellytys on, että urheilijalla on todistus COVID-19-rokotussarjasta ja viimeisestä rokotusannoksesta on kulunut aikaa vähintään 7 vuorokautta tai todistus 6 kuukauden sisällä sairastetusta laboratoriovarmistetusta koronavirustaudista.

Valintaperusteet:

  • Kansainvälinen menestys 2021
  • Menestys näyttökilpailuissa
  • Valintaryhmän näkemys

Omavastuu 900 €.

13.–19.3. 17-v. EM-kilpailut, Keminmaa

Eventor
Joukkue valitaan 14.2. Joukkueen koko enintään 4+4 urheilijaa.
Joukkueeseen valinnan edellytys on, että urheilijalla on todistus COVID-19-rokotussarjasta ja viimeisestä rokotusannoksesta on kulunut aikaa vähintään 7 vuorokautta tai todistus 6 kuukauden sisällä sairastetusta laboratoriovarmistetusta koronavirustaudista.
Joukkueeseen valitaan ainoastaan vuonna 2007 ja sitä aiemmin syntyneitä urheilijoita.

Valintaperusteet:

  • Kansainvälinen menestys 2021
  • Menestys näyttökilpailuissa
  • Valintaryhmän näkemys

Omavastuu 1350 €.

Valintaryhmä: Tommi Peltonen, Tapani Partanen, Riikka Varjus, Petteri Kähäri, Arto Vilppola

4. Muut kansainväliset kilpailut

7.–9.1. Nordic Junior Meeting, Ruotsi, Jokkmokk

Osallistumisoikeus/sarjat: H/D18 ja H/D20. Joukkue valitaan 8.12. Joukkueen koko enintään 3 urheilijaa/sarja, yhteensä enintään 12 urheilijaa.

Valintaperusteet:

  • Menestys näyttökilpailuissa 4.–5.12. Ylläs
  • Kansainvälinen menestys 2020–2021
  • Valintaryhmän näkemys

Omavastuu (100 %) ilmoitetaan myöhemmin.

5. Nuorten näyttökilpailut

4.–5.12.2021 Ensilumen rastit, Alatornion Pirkat, Länsi-Rajan Rasti ja Suunta 2000

1.–2.1.2022 Puolangan Ryhti

29.–30.1. Hauhon Sisu, keskimatka ja pitkä matka

12.2. Valkeakosken Haka, SM-sprintti
Sarjat H20 ja D20 sekä H17 ja D17. Valinnat SM-valintaohjeiden mukaisesti.