Suunnistuksen valmennusryhmät 2015

Aikuismaajoukkue

Naiset (8): Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Anni-Maija Fincke Halden SK, Sofia Haajanen SK Pohjantähti, Venla Harju Tampereen Pyrintö, Minna Kauppi Asikkalan Raikas, Saila Kinni Tampereen Pyrintö, Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Marika Teini SK Pohjantähti
Miehet (8): Aaro Asikainen Kalevan Rasti, Mårten Boström IFK Lidingö, Tero Föhr Vehkalahden Veikot, Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö, Jere Pajunen Kalevan Rasti, Fredric Portin Halden SK, Mikko Siren Angelniemen Ankkuri, Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi
Leirikohtaiset omavastuut menestyspotentiaalin mukaan. Urheilijoiden taloudellinen tuki menestyspotentiaalin mukaan yhdessä HUY:n lajiryhmävastaavan kanssa sovitusti.

Alle 23-vuotiaat

Naiset (7): Julia Björkstrand IF Femman, Jannina Gustafsson SK Uusi, Henna-Riikka Haikonen Anttolan Urheilijat, Johanna Hulkkonen SK Uusi, Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri, Anna Närhi IFK Göteborg, Tuulia Viberg MS Parma
Miehet (5): Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat -37, Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri, Jesse Laukkarinen Paimion Rasti, Toni Saari Vaajakosken Terä, Otto Simosas OK Trian
Leirikohtaiset omavastuut.

Maajoukkueleiritys

21.–23.11 Sprinttileiri, Turku
05.–07.12. Tuusula
09.–11.01. Sprinttileiri, Tallinna
30.01.–01.02. Turku
20.–22.02. Sprinttileiri, Helsinki
26.02.–18.03. Ominaisuusleiri, Alicante, Espanja
17.–26.04. MM 2016-leiri, Ruotsi
02.05. Sprinttileiri, Tampere
16.05. Sprinttileiri, Hämeenlinna
29.–30.05. Sprinttileiri, Jämsä/Jyväskylä
17.–23.06. MM-leiri, Inverness, Skotlanti (toukokuussa valittava MM-ryhmä)
10.–17.07. Iso-Syöte (talentit)
15.–21.07. MM-leiri, Inverness, Skotlanti (MM-joukkue)
20.–26.08. MM 2016-leiri, Ruotsi (toukokuussa valittava MM-ryhmä + talentit)
24.09.–01.10. MM 2017-leiri, Viro (Euromeeting-joukkue + talentit)
20.-22.11. Sprinttileiri/Rastikaronkka, Tallinna
marras-joulu , info-leiri (kauden 2016 ryhmä)
Leiritykseen kutsutaan 100 % omavastuulla myös ryhmien ulkopuolisia, maajoukkuepotentiaalin omaavia urheilijoita.

Maajoukkueen valmennus ja huolto

Valmentajat: Juha Taini (päävalmentaja), Antti Harju, Kalle Rantala (sprintti), Jarmo Tonder (talentit)
Lääkäri: Katja Mjösund
Lihashuolto: Olli Andersson
Joukkueen johto ja huolto: Petteri Vuorinen

Nuorten Trimtex-ryhmä

Tytöt (12): Ida-Marie Cederberg Pargas IF, Anni Haanpää Tampereen Pyrintö, Anna Haataja SK Pohjantähti, Niina Hulkkonen SK Uusi, Emmi Jokela Suunta-Sepot, Lotta Kirvesmies Lahden Suunnistajat -37, Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Noora Koskinen Hiisi, Amy Nymalm Pargas IF, Pihla Otsamo Helsingin Suunnistajat, Karoliina Ukskoski Perhon Kiri, Aino Väyrynen Kymin Suunnistajat.
Pojat (13): Topias Ahola Navi, Teemu Eerola Tampereen Pyrintö, Ollipekka Heikkilä Lynx, Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat, Aaro Julkunen MS Parma, Veli Kangas Helsingin Suunnistajat, Anton Kuukka Tampereen Pyrintö, Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö, Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura, Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat, Santeri Silvennoinen Kalevan Rasti, Arttu Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat, Arto Talvinen MS Parma.
Ryhmämaksu 300 € ja leirikohtaiset omavastuut.

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Valmentajat: Markus Lindeqvist ja Antti Örn
Lihashuolto: Emma Silvennoinen

Nuorten maajoukkueleiritys

21.–23.11. Info-leiri, Turku
10.–11.01. Tallinna (omavastuu 100 €)
23.–25.01. Vierumäki (omavastuu 100 €)
14.–28.02. Espanja, Alicante (omavastuu 600 €)
30.03.–03.04. Ruotsi, Göteborg (omavastuu 500 €)
15.–19.06. Nuorten MM-leiri, Norja (JWOC-joukkue) (omavastuu 300 €)
14.–16.08. Kärkölä (omavastuu 100 €)
02.–08. 10. Nuorten MM-leiri, Sveitsi (JWOC 2016) (omavastuu 600 €)
19.–22.11. Info-leiri/Rastikaronkka, Tallinna (kauden 2016 ryhmä)

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail