Suunnistuksen edustus- ja näyttökilpailuvalinnat 2021

1. Aikuisten kansainväliset arvokilpailut

13.–16.5. EM-kilpailut ja maailmancup 1 , Sveitsi

Eventor
Joukkue valitaan 20.4.
Valintaohjetta täsmennetään loppuvuodesta 2020.

3.–9.7. MM-kilpailut, Tshekki

Eventor
Joukkue valitaan 1.6.
Valintaohjetta täsmennetään loppuvuodesta 2020.

12.–15.8. Maailmancup 2, Ruotsi

Eventor
Joukkue valitaan 7.6.
Valintaohjetta täsmennetään loppuvuodesta 2020.

28.9.–5.10. Maailmancup 3, Italia

Eventor
Joukkue valitaan 13.9.
Valintaohjetta täsmennetään loppuvuodesta 2020.

Valintaryhmä: Fredric Portin, Antti Harju, Petteri Kähäri ja Pekka Nikulainen

Ks. myös Competition Rules for Orienteering > World Cup 2021 special rules

2. Näyttökilpailut H/D21

16.4. Kerava, ratatesti
Miehet ja naiset 5000 m.

18.4. Keravan Urheilijat, sprintti (WRE) + rerun
Sarjat H21 ja D21. Valintaohjetta täsmennetään loppuvuodesta 2020.

28.–30.5. Tshekki, pitkä matka ja keskimatka
Sarjat H21 ja D21. Valintaohjetta täsmennetään loppuvuodesta 2020.

6.6. Turun Suunnistajat, SM-keskimatka (WRE)
Sarjat H21 ja D21. Valinnat SM-valintaohjeiden mukaisesti.

4.–5.9. Rasti E4 ja Saarijärven Pullistus, SM-pitkä matka (WRE)
Sarjat H21 ja D21. Valinnat SM-valintaohjeiden mukaisesti.

12.9. Juvan Urheilijat, SM-sprintti (WRE)
Sarjat H21 ja D21. Valinnat SM-valintaohjeiden mukaisesti.

Harjoituskieltoalueet löytyvät karttarekisteristä.

3. Nuorten kansainväliset arvokilpailut

Tarkennetut tiedot valinnoista, pisteytyksestä ym.:
Nuorten valintaohjeet, ver 16.10.2020

2.–5.4.2021 Nuorten Eurooppacup (JEC), Belgia

Joukkue valittu 24.8.2020. Omavastuu 100 %.

24.–26.4. Nuorten EM-kilpailut 2020 (EYOC/EJOC), Unkari, Salgótarján

Eventor
Joukkue valittu 24.8.2020. Omavastuu 100 %.

11.-16.7.  Nuorten MM-kilpailut (JWOC), Turkki, Gebze

Eventor
Joukkue valitaan 30.5. näyttökilpailujen jälkeen. Ei omavastuuta.

19.–22.8. Nuorten EM-kilpailut (EYOC), Liettua

Eventor
Joukkue valitaan 30.5. näyttökilpailujen jälkeen. Omavastuu 100 %.

Valintaryhmä: Antti Örn, Santeri Silvennoinen, Petteri Kähäri ja Pekka Nikulainen.

4. Nuorten näyttökilpailut

Nuorten EM-näyttökilpailut

  • 8.5. Espoon Suunta, sprintti (korotetut pisteet)
  • 9.5. Espoon Suunta, maastotesti, Kisakallio (D17-20 7,5km, H17-20 10km, D16 5km, H16 7,5km)
  • 29.5. Liperin Taimi, keskimatka
  • 30.5. Keski-Karjalan Rasti & Kalevan Rasti, pitkä matka (korotetut pisteet)

Nuorten MM-näyttökilpailut

  • 8.5. Espoon Suunta, sprintti
  • 9.5. Espoon Suunta, maastotesti, Kisakallio (D17-20 7,5km, H17-20 10km, korotetut pisteet)
  • 22.5. Suunta-Jyväskylä, keskimatka
  • 23.5. Savon Suunta, pitkä matka
  • 28.5. Kalevan Rasti, sprintti (korotetut pisteet)
  • 29.5. Liperin Taimi, keskimatka (korotetut pisteet)
  • 30.5. Keski-Karjalan Rasti & Kalevan Rasti, pitkä matka (korotetut pisteet)

Tarkennetut tiedot valinnoista, pisteytyksestä ym.: Nuorten valintaohjeet, ver 16.10.2020.

Harjoituskieltoalueet löytyvät karttarekisteristä.

5. Muu kansainvälinen kilpailutoiminta

24.–26.9. Euromeeting, Sveitsi

Joukkue valitaan 13.9.
Valintaohjetta täsmennetään loppuvuodesta 2020.

Valintaryhmä: Fredric Portin, Jari Sipilä, Antti Harju, Petteri Kähäri ja Pekka Nikulainen

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail