Pyöräsuunnistuksen ja edustus- ja näyttökilpailuvalinnat 2021

Päivitetty 6.9.2021

Ks. IOF:n uutisoinnit

1. Aikuisten kansainväliset arvokilpailut

10.–18.6. MM-kilpailut, Suomi

Joukkueen koko enintään 6+6. Joukkue nimetään 25.5.
Valintaperusteet:

  • pyöräsuunnistuksen maailmanranki ja loppuranki 2020
  • menestys näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys

Omavastuuosuus 570 €. Summa täsmentyy, kun lokakuun EM-kisojen järjestäminen varmistuu.

17.–23.8. EM-kilpailut, Venäjä – PERUTTU
5.–12.10. EM-kilpailut & maailmancup, Portugali

Joukkueen koko 6+6. Joukkue nimetään 20.9.
Valintaperusteet:

  • kansainvälinen menestys 2021 (MM, maailmanranki)
  • menestys elo-syyskuun näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys

Omavastuuosuus ilmoitetaan myöhemmin.

Valintaryhmä: Ilkka Nurminen, Mika Häkkinen, Mika Rantala, Petteri Kähäri

2. Näyttökilpailut, H/D21

1.–2.5. Hiiltomiehet, keskimatka ja pitkä matka
13.5. Lapua, maastotesti (kutsu/ohjeet)
22.–23.5. Espoon Suunta, SM-sprintti (WRE) ja SM-pitkä (WRE)
7.8. Hiidenkiertäjät, SM-keskimatka
19.9. Epilän Esa ja Hiiltomiehet, sprintti ja keskimatka

Katsastussarjat ovat H21 ja D21.

3. Nuorten kansainväliset kilpailut

10.–18.6. Nuorten MM-kilpailut, Suomi

Joukkueen koko enintään 6+6. Joukkue nimetään 25.5.

Valintaperusteet:

  • pyöräsuunnistuksen loppuranki 2020
  • menestys näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys

Omavastuuosuus 1200 €. Summa täsmentyy, kun lokakuun EM-kisojen järjestäminen varmistuu.

17.–23.8. 20-vuotiaiden EM-kilpailut, Venäjä – PERUTTU
5.–12.10. 20-v. ja 17-v. EM-kilpailut, Portugali

Joukkueen koko molemmissa ikäryhmissä vähintään 4+4. Joukkue nimetään 20.9.
Valintaperusteet:

  • kansainvälinen menestys 2021 (nuorten MM)
  • menestys elo-syyskuun näyttökilpailuissa
  • valintaryhmän näkemys

Omavastuuosuus ilmoitetaan myöhemmin.

Valintaryhmä: Ilkka Nurminen, Mika Häkkinen, Mika Rantala, Petteri Kähäri

4. Katsastuskilpailut, nuoret

1.–2.5. Hiiltomiehet, keskimatka ja pitkä matka
13.5. Lapua, maastotesti (kutsu/ohjeet)
22.–23.5. Espoon Suunta, SM-sprintti (WRE) ja SM-pitkä (WRE)
7.8. Hiidenkiertäjät, SM-keskimatka
19.9. Epilän Esa ja Hiiltomiehet, sprintti ja keskimatka

Katsastussarjat ovat H20, D20, H17 ja D17.

 

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail