Suunnistuksen valmennusryhmät 2011

A-maajoukkue

Naiset (3): Anni-Maija Fincke Tampereen Pyrintö, Minna Kauppi Asikkalan Raikas, Merja Rantanen Koovee
Miehet (3): Tero Föhr Vehkalahden Veikot, Mats Haldin Halden SK, Pasi Ikonen Vaajakosken Terä
Ryhmämaksu 1 000 €, joka kuitataan olympiakomitean järjestelmätuesta.

B-maajoukkue

Naiset (2): Sofia Haajanen SK Pohjantähti, Maria Rantala Angelniemen Ankkuri
Miehet (3): Hannu Airila Kalevan Rasti, Jarkko Huovila Tampereen Pyrintö, Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi
Ryhmämaksu 500 € ja leirikohtaiset omavastuut.

B-maajoukkue / sprintti

Naiset (2): Riina Kuuselo Tampereen Pyrintö, Karoliina Sundberg Lynx
Miehet (2): Vesa Taanila Ikaalisten Nouseva-Voima, Tuomas Tervo Rajamäen Rykmentti
Ei ryhmämaksua; leirikohtaiset omavastuut.

Talenttiryhmä (21–25-v.)

Naiset (3): Saila Kinni* Tampereen Pyrintö, Venla Niemi* Tampereen Pyrintö, Marjo Niittynen Koovee
Miehet (3): Oskari Liukkonen Delta, Antti Nurmonen Kalevan Rasti, Jere Pajunen Kalevan Rasti
Ryhmämaksu 500 € (* nuorten olympiavalmennettavilla 150 €) ja leirikohtaiset omavastuut.

Talenttiryhmää voidaan täydentää annettujen näyttöjen perusteella kevään kuluessa, ja täydennykset julkistetaan seuraavan kerran kesäkuun puolivälissä.

Maajoukkueen valmennus ja huolto

Valmentajat: Juha Taini (päävalmentaja), Antti Harju, Harri Koski (sprintti)
Lääkäri: Katja Mjösund
Lihashuolto: Olli Andersson

Maajoukkueleiritys

26.–27.11.2010 Solvalla, info-leiri
2–6.2.2011 Vierumäki
26.2.–9.3. Portugali
2.–10.4. Sveitsi, MM 2012 -leiri
17.4. Turku
26.5.–2.6. Ranska, MM-leiri
16.–17.6. ja 20.–25.6. Suomi/Ruotsi/Norja (MC-/NORT-joukkue)
30.6.–7.7. Joensuu/Vuokatti
25.–29.7. Ranska, MM-katsastus ja -leiri (katsastuksiin valitut)
22.9.–2.10. Tshekki/Sveitsi, MM 2012-leiri (MC-joukkue)

Sprinttimaajoukkueleiritys

26.–27.11.2010 Solvalla, info-leiri
14.–16.1. 2011 Espoo
18.–19.2. Helsinki
18.–20.3. Ranska
8.–10.4. Sveitsi
17.4. Turku
13.–14.5. Tampere
16.–17.6. ja 20.–25.6. Suomi/Ruotsi/Norja (MC-/NORT-joukkue)
13.7. Lohja, MM-katsastus
26.–29.7. Ranska, MM-katsastus ja -leiri (katsastuksiin valitut)
30.9.–2.10. Tshekki/Sveitsi, MM 2012-leiri (MC-joukkue)

21–25-v. talenttiryhmän leiritys

4.–6.2. Vierumäki, testileiri
18.–19.2. Helsinki
26.2.–9.3. Portugali
18.–20.3. Ranska
2.–10.4. Sveitsi
17.4. Turku
13.–14.5. Tampere
30.6.–7.7. Joensuu/Vuokatti
elokuu, Joensuu

Pohjola-ryhmä (nuorten MM-ryhmä)

Tytöt (7): Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Mira Kaskinen Ulvilan Ura, Frida Lönnberg Pargas IF, Lotta Karhola Tampereen Pyrintö, Henna-Riikka Haikonen Anttolan Urheilijat, Tytti Kirvesmies Lahden Suunnistajat -37, Sonja Liukkonen Delta.
Pojat (7): Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat, Oskari Mikkola Helsingin Suunnistajat, Otto Simosas Orient Miika Suominen Rajamäen Rykmentti, Topias Tiainen Kangasala SK, Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö, Sami Hämäläinen MS Parma.
Ryhmämaksu 500 € ja leirikohtaiset omavastuut.

Nuorten talenttiryhmä (17–20-v.)

Tytöt (1): Elisa Mäkinen Mäntsälän Urheilijat
Pojat (1): Martti Siikaluoma Vehkalahden Veikot
Ryhmämaksu 500 € ja leirikohtaiset omavastuut.

Lisäksi talenttiseurantaan nimettiin Pohjola-ryhmäläisistä Sari Anttonen, Henna-Riikka Haikonen, Sonja Liukkonen, Einari Heinaro, Sami Hämäläinen ja Otto Simosas.

Talenttiryhmää voidaan täydentää annettujen näyttöjen perusteella kevään kuluessa, ja täydennykset julkistetaan seuraavan kerran kesäkuun puolivälissä.

Nuorten maajoukkuevalmentajat

Jani Lakanen ja Jarno Parkkinen

Nuorten maajoukkueleiritys

26.–27.11.2010 Solvalla, info-leiri (Pohjola)
2.–6.2.2011 Vierumäki, testileiri (Pohjola + talenttikandidaatit)
25.–27.3. Vierumäki, testileiri (Talentit)
4.–10.4. Puola, nuorten MM-leiri (Pohjola + Talentit)
26.–29.5. Helsinki, Your Move (Pohjola + Talentit)
9.–12.6. Puola, nuorten MM-katsastus ja -leiri (Pohjola + Talentit)
elokuu, Joensuu (Talentit)
11.–13.11. Vierumäki, info-leiri (vuoden 2012 Pohjola-ryhmä)

Huhti-kesäkuun maajoukkueleiritykseen kutsutaan jo valittujen Pohjola- ja talenttiryhmäläisten lisäksi seuraavat urheilijat:
Tytöt: Jannina Gustafsson Tuusulan Voima-Veikot, Essi Hietaoja* Helsingin Suunnistajat, Johanna Hulkkonen Pihkaniskat, Emmi Mähönen* Tampereen Pyrintö, Tuulia Viberg Turun Suunnistajat.
(* toukokuun leiri ja mahdollisesti kesäkuun leiri)
Pojat: Miika Arvola Koovee, Mikko Huhtinen Turun Suunnistajat, Jesse Laukkarinen Rajamäen Rykmentti, Toni Saari Vaajakosken Terä.
Kutsutuilla urheilijoilla on leirikohtainen omavastuu (100 %).

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail