Suunnistuksen valmennusryhmät 2018

Päivitetty 24.10.2017

Suunnistusmaajoukkue

Naiset (9): Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Sofia Haajanen SK Pohjantähti, Anna Haataja SK Pohjantähti, Venla Harju Tampereen Pyrintö, Saila Kinni Tampereen Pyrintö, Miia Niittynen Koovee, Kirsi Nurmi IFK Göteborg, Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Marika Teini SK Pohjantähti

Miehet (10): Mårten Boström IFK Lidingö, Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri, Elias Kuukka Tampereen Pyrintö, Jesse Laukkarinen Paimion Rasti, Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö, Olli Ojanaho Helsingin Suunnistajat, Fredric Portin Paimion Rasti, Eetu Savolainen Ikaalisten Nouseva-Voima, Otto Simosas OK Trian, Olli-Markus Taivainen Navi

Haastajat

Naiset (6): Henna Haikonen Anttolan Urheilijat, Lotta Karhola Tampereen Pyrintö, Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri, Anna Närhi IFK Göteborg, Maija Sianoja MS Parma, Tuulia Viberg MS Parma

Miehet (7): Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat -37, Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat, Joni Hirvikallio Koovee, Olli-Pekka Koistinen Hiidenkiertäjät, Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat, Toni Saari Vaajakosken Terä, Mikko Siren Angelniemen Ankkuri

Maajoukkueleiritys (alustava)

18.–21.11. Info- ja sprinttileiri, Tallinna
n. 8.–18.1. Espanja (Barbate)
1.–4.2. Kisakallio (+ valmennusseminaari)
18.–25.2. Barcelonan seutu, sprinttipainotteinen leiri (ks. MOC-bulletin)
20.–29.3. Sveitsi, Ticino
4.–10.6. MM-leiri, Sigulda (tai edellinen viikko)
4.–8.7. MM-leiri, Sigulda ml. näyttökisat 6.7./7.7./8.7.
n. 13.–17.7. MM-joukkueen leiri, Sigulda
29.8.–5.9. MC + MM-leiri, Halden
marraskuu, info-leiri

Maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentajat: Petteri Kähäri (päävalmentaja) ja Antti Harju
Kehittymisen seuranta: Petteri Kähäri, Antti Harju, Jari Sipilä, Antti Örn
Leirivalmentajat: julkaistaan myöhemmin
Lääkäri: Katja Mjösund
Lihashuolto/fysioterapia: Olli Andersson, Jarmo Tonder, Mika Lehtonen
Huolto ja logistiikka: Petteri Vuorinen

 

Team Kisakallio talenttiryhmä (21-23v.)

Julkaistaan lokakuun aikana

Valmentajat: Antti Örn ja Jari Sipilä

 

Nuorten maajoukkue

Naiset (13): Lotta Eerola Tampereen Pyrintö, Anni Haanpää Tampereen Pyrintö, Ida Haapala Espoon Suunta, Leenukka Hanhijärvi Espoon Akilles, Mikaela Karjalainen Jämsän Retki-Veikot, Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Melina Lahdenperä Espoon Suunta, Elisa Mattila Kouvolan Suunnistajat, Maria Määttänen Espoon Suunta, Inka Nurminen Jämsän Retki-Veikot, Amy Nymalm Pargas IF, Jasmiina Rantala Rasti-Lukko, Anu Tuomisto Vaasan Suunnistajat

Miehet (10): Aaro Aho Valkeakosken Haka, Topias Arola Paimion Rasti, Mikko Eerola Tampereen Pyrintö, Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat, Niklas Heikkilä Kouvolan Suunnistajat, Otto Kaario Suunta Jyväskylä, Aaro Julkunen MS Parma, Leo Matinheikki Tampereen Pyrintö, Teemu Oksanen Ikaalisten Nouseva-Voima, Akseli Ruohola MS Parma

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentaja: Antti Örn
apuvalmentaja: Avoin
Fysioterapeutti: Maija Laurikkala-Dewes
Lääkäri: Olli Heinonen

Nuorten maajoukkueleiritys

18.–22.11., Info-leiri / Rastikaronkka, Tallinna
2.-14.1. Turkki
27.-30.1. Kisakallio (valmennusseminaari)
27.3.-4.4. Kroatia
4.-11.6. MM-leiri ja näyttökisat, Unkari
3.-8.9. MM19-leiri, Tanska
marraskuu, Info-leiri / Rastikaronkka (kauden 2019 ryhmä)

Valmennusryhmien toiminnan sisällöt ja tavoitteet


Vanhat valmennusryhmät
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail