Urheilijaprofiilit

Maajoukkueurheilijoiden taustatiedot saavutuksineen löytyvät lajin ja/tai maajoukkuetason kategorioista.

Lataa Mediaopas 2018 käyttöösi (pdf). Mediaopas sisältää urheilijaprofiilit, tilastoja, tuloksia ja muuta tietoa suunnistuksesta.

Kaikki urheilijat aakkosittain

Suunnistus

Aikuisten maajoukkue 2019
Anna Haataja SK Pohjantähti
Venla Harju Tampereen Pyrintö
Miika Kirmula Kalevan Rasti
Elias Kuukka Tampereen Pyrintö
Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö
Anna Närhi IFK Göteborg
Olli Ojanaho Helsingin Suunnistajat
Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot
Maija Sianoja MS Parma
Marika Teini SK Pohjantähti

B-maajoukkue 2019
Hannu Airila Kalevan Rasti
Sari Anttonen Keuruun Kisailijat
Sofia Haajanen SK Pohjantähti
Henna-Riikka Haikonen Anttolan Urheilijat
Joni Hirvikallio Koovee
Lotta Karhola Tampereen Pyrintö
Saila Kinni Tampereen Pyrintö
Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö
Kirsi Nurmi IFK Göteborg
Otto Simosas Tampereen Pyrintö

Muita urheilijoita
Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat -37
Mårten Boström IFK Lidingö
Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat
Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri
Olli-Pekka Koistinen Hiidenkiertäjät
Jesse Laukkarinen Paimion Rasti
Miia Niittynen Koovee
Fredric Portin Paimion Rasti
Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat
Toni Saari Vaajakosken Terä
Mikko Sirén Angelniemen Ankkuri
Olli-Markus Taivainen Navi
Tuulia Viberg MS Parma

Team Kisakallio, talenttiryhmä 21-25 v.
Joonas Ahola Navi
Topias Ahola Navi
Alexandra Enlund IF Femman
Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat
Otto Kaario Helsingin Suunnistajat
Aleksi Karppinen Ikaalisten Nouseva-Voima
Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä
Amy Nymalm Pargas IF
Akseli Ruohola MS Parma
Eetu Savolainen Ikaalisten Nouseva-Voima
Aleksi Sorsa Tampereen Pyrintö
Topi Syrjäläinen HS

Nuorten maajoukkue 2019
(ryhmä täydentyy myöhemmin)
Aaro Aho Valkeakosken Haka
Topias Arola Paimion Rasti
Lotta Eerola Tampereen Pyrintö
Mikko Eerola Tampereen Pyrintö
Ida Haapala Espoon Suunta
Niklas Heikkilä Turun Metsänkävijät
Mikaela Karjalainen Jämsän Retki-Veikot
Melina Lahdenperä Espoon Suunta
Leo Matinheikki Tampereen Pyrintö
Elisa Mattila Kouvolan Suunnistajat
Maria Määttänen Espoon Suunta
Inka Nurminen Jämsän Retki-Veikot
Teemu Oksanen Ikaalisten Nouseva-Voima
Jasmiina Rantala Rasti-Lukko
Anu Tuomisto Vaasan Suunnistajat

Hiihtosuunnistus 2018-2019

A-maajoukkue
Salla Koskela Lounais-Hämeen Rasti
Tuomas Kotro SK Vuoksi
Tero Linnainmaa Kyrös-Rasti
Liisa Nenonen SK Vuoksi
Milka Reponen Haapamäen Urheilijat
Marjut Turunen SK Vuoksi
Misa Tuomala Suunta Jyväskylä
Jyri Uusitalo Pellon Ponsi

Leiriryhmä
Santeri Aikio Kuusamon Erä-Veikot
Janne Häkkinen Suunta Jyväskylä
Sonja Mörsky Haapamäen Urheilijat
Suvi Oikarinen Ounasvaaran Hiihtoseura
Sanna Pusa Haapamäen Urheilijat
Samuli Schroderus SK Pohjantähti
Mirka Suutari Kouvolan Suunnistajat
Tuuli Suutari Kouvolan Suunnistajat
Miska Tervala Rastivarsat
Elmeri Toivanen Kouvolan Suunnistajat
Eevert Toivonen Pirkkalan Hiihtäjät

Nuorten talenttiryhmä (17-20 v.)
Henrik Asklöf Kouvolan Suunnistajat
Maria Hoskari Rastiketut
Kaisa Klemettinen Suunta Jyväskylä
Väinö Kotro Kymin Suunnistajat
Matias Maijala Lapin Veikot
Samuli Peltola Suunta Jyväskylä
Henna Pylvänäinen Kouvolan Suunnistajat
Aino Rantala Ounasvaaran Hiihtoseura
Roni-Ville Rissanen Sonkajärven Pahka
Siiri Saalo Keravan Urheilijat
Satu Tuomisto Vaasan Suunnistajat
Aapo Viippola Oulun Tarmo
Akseli Virtanen Kymin Suunnistajat

Pyöräsuunnistus 2019

Aikuisten maajoukkue
Andre Haga OK Botnia
Antonia Haga OK Botnia
Marika Hara Koovee
Jussi Laurila Jalasjärven Jalas
Pekka Niemi Kankaanpään Suunnistajat
Ruska Saarela Kokkolan Suunnistajat
Henna Saarinen Koovee
Ingrid Stengård OK Trian

aikuisten B-maajoukkue:
Anders Blomster OK Trian
Kare Kaskinen Ulvilan Ura
Jutta Nurminen Valkeakosken Haka
Samuel Pökälä Asikkalan Raikas

Nuorten pyöräsuunnistusmaajoukkue
Teemu Kaksonen Ylistaron Kilpa-Veljet
Pinja Koskinen Rajamäen Rykmentti
Juha Lilja Tampereen Pyrintö
Kaarina Nurminen Tampereen Pyrintö
Tomi Nykänen Lahden Suunnistajat-37
Antti Rissanen Tampereen Pyrintö
Eveliina Välimaa Vaasan Suunnistajat
Saara Yli-Hietanen Tampereen Pyrintö

Haastajaryhmä, nuoret:
Wertti Autio Hyvinkään Rasti
Ilari Haltia Rajamäen Rykmentti
Vilma Pesu Hiiltomiehet
Anna Ruokola Rasti-Jussit
Väinö Venetjoki Kokkolan Suunnistajat
Viivi Voutilainen Jyväskylän Pyöräilyseura
Silja Yli-Hietanen Tampereen Pyrintö

Tarkkuussuunnistus

Ken Gammelgård OK Ravinen (SWE)
Petteri Hakala Rasti-Nokia
Pertti Hartman Rasti-Nokia
Juha Hiirsalmi Turun Metsänkävijät
Sami Hyvönen Rasti-Pielinen
Martti Inkinen Rajamäen Rykmentti
Anna Jacobson OK77
Esko Junttila Muuramen Rasti
Tuomo Markelin Helsingin Suunnistajat
Lauri Mäkinen Mäntsälän Urheilijat
Pinja Mäkinen Koovee
Hannu Niemi Epilän Esa
Roope Näsi Alahärmän Kisa
Kari Pinola Rasti-Nokia
Antti Rusanen Keravan Urheilijat
Pekka Seppä Suunta-Sepot
Petteri Suominen Helsingin Poliisi-Voimailijat

Löydät urheilijaprofiilit myös suoraan sivuston sivupalkin kategoriavalinnasta.

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail