Vuonna 1986 suunnistettiin ensimmäinen Nuorten Jukola Lahden Salpausselällä nuorten Suurkisojen yhteydessä. Nyt jo 40. Nuorten Jukola juhlitaan samassa maastossa ja jopa samalla juhlalavalla kuin vuoden 2013 Jämsä Jukola.
Nuorten Jukola on Kaukametsäläisten omistaman Jukolan Viesti -tuotteen versio, joka on suunnattu 10-18-vuotiaille nuorille. Kilpailu koostuu seitsemästä osuudesta, ja siinä on mukana sekä tyttöjä että poikia. Nuorten Jukola on Suomen Suunnistusliiton nuorisotoiminnan pääkilpailu.
Tänä vuonna Nuorten Jukolassa kokeillaan myöhäisempää lähtöaikaa. Ensimmäisen osuuden yhteislähtö tapahtuu lauantaina 16.8. klo 13.00. Viestin kokonaiskesto on noin 3 tuntia. Tapahtumaa voi seurata paikan päällä tai suorana lähetyksenä ISTV:n ja Ruudun välityksellä.
Juhlatapahtuman kunniaksi tullaan järjestämään seurojen lippukulkue, johon jokaista mukana olevaa seuraa pyydetään osallistumaan ja valitsemaan seuraviirin tai -lipun kantajan. Lipunkantajien kokoontuminen on Juhlalavan luona klo 11.45 hyvissä ajoin ennen avajaisten alkamista.
Jälki-ilmoittautuminen ja sunnuntain kilpailuiden ilmoittautuminen on auki 10.8. asti
Varsinainen ilmoittautumisaika Nuorten Jukolaan on päättynyt, mutta jälki-ilmoittautuminen on auki vielä 10.8. asti, kuten myös Superviikonlopun sunnuntain tapahtumiin; valtakunnalliseen Kompassi-tapahtumaan, INOV-8-liigan finaaliin ja kansalliseen kilpailuun. Myös ruokailujen ennakkotilaukset tulee tehdä viimeistään 10.8..
Mikäli majoitus on vielä varaamatta ota yhteys Himos Lomiin. Himoksen alueella on runsaasti monipuolista mökkimajoitusta. Yhteisessä majoituksessa joukkuehenki hioutuu huippuunsa suunnistuksia varten. Suora linkki varausjärjestelmän löytyy kotisivujen Tapahtuma -> Majoitus osion alta.


