Koulutuksia lasten ohjaajille ja nuorten valmentajille talvella 2019

Talvella 2019 on seurojen lasten ohjaajilla ja nuorten valmentajilla runsaasti mahdollisuuksia kartuttaa omaa osaamistaan ja kehittää seurojen lasten ja nuorten toimintaa eri puolilla Suomea alkavissa Nuori Suunta -ohjaajakoulutuksissa ja tason 1 valmentajakoulutuksissa. Osa talven koulutuksista järjestetään ensimmäistä kertaa myös ruotsiksi.

Tutustu koulutuksiin alla ja ilmoittaudu mukaan. Koulutukset ovat avoimia eri seurojen osallistujille.

Nuori Suunta -ohjaajakoulutus

Nuori Suunta -ohjaajakoulutus antaa valmiuksia lasten harjoituksen toteuttamiseen, omien ohjaustaitojen kartuttamiseen sekä seuran lasten toiminnan kehittämiseen.  Koulutus on suunnattu seuroissa alle 12-vuotiaiden lasten ohjaajina toimiville henkilöille. Koulutus sopii hyvin myös aloitteleville ohjaajille. Koulutus toteutetaan kahtena viikonlopun (la – su) mittaisena koulutusjaksona ja jaksojen välissä tapahtuvana etäopiskeluna. Lue lisää.

Talvella 2019 alkavat uudet ohjaajakoulutukset (osa 1):
  • 19. – 20.1.2019 Alaveteli, ilmoittaudu 6.1.2019 mennessä (koulutus ruotsiksi)
  • 26. – 27.1.2019 Paimio*, ilmoittaudu 13.1.2019 mennessä
  • 6. – 7.4.2019 Espoo, ilmoittaudu  24.3.2019 mennessä

Tutustu tarkempiin koulutuskohtaisiin tietoihin ja ilmoittaudu koulutuksiin ohjaajakoulutuksen ilmoittautumissivulla.

* Paimion koulutus on ensimmäinen osa kolmen lähijakson koulutuskokonaisuutta, jossa on mahdollista suorittaa sekä Nuori Suunta ohjaajakoulutus että tason 1 valmentajakoulutus yhdessä. Lue lisää.

Nuorten seuravalmennus suunnistusseurassa, tason 1 valmentajakoulutus

Tason 1 valmentajakoulutuksen kohderyhmä on seurojen 11–17-vuotiaiden nuorten ryhmien valmentajat. Koulutus antaa eväitä vetovoimaisen, toimivan ja laadukkaan harjoitustoiminnan toteutukseen seuran nuorten ryhmille. Koulutuksen keskiössä on seuravalmennuksen kehittäminen, mutta koulutus antaa myös valmiuksia henkilökohtaisen valmentamisen alkeisiin. Koulutus koostuu kahden viikonlopun lähijaksoista sekä ennakko- ja välitehtävistä. Lue lisää.

Talvella 2019 alkavat uudet tason 1 valmentajakoulutukset (osa 1):
  •  9. – 10.3.2019 Paimio, ilmoittaudu 24.2.2019 mennessä
  • 23. – 24.3.2019 Joensuu, ilmoittaudu 3.3.2019 mennessä
  • 23.-24.3.2019 Vöyri, ilmoittaudu 3.3.2019 mennessä (koulutus ruotsiksi)

Tutustu tarkempiin koulutuskohtaisiin tietoihin ja ilmoittaudu koulutuksiin valmentajakoulutuksen sivuilla.

Tutustu myös muuhun Suunnistusliiton koulutustarjontaan koulutuskalenterissa.