Venlojen voitto Ruotsiin

goif

Venlojen viesti päättyi Paimiossa ruotsalaisen Domnarvets GoIF:n voittoon. Mainiosti läpi viestin suunnistanut nelikko otti seuran kolmannen Venla-voiton ylivoimaisesti kolmen minuutin erolla ennen Alfta Ösa OK:ta ja Järla Orienteeringia. Näin ruotsalaisseurat ottivat peräti kolmoisvoiton Venlojen viestissä. Domnarvetsin voittajajoukkueessa suunnistivat Dana Brozkova, Karolina Arewang, Lena Eliasson ja Emma Johansson. Domnarvets voitti keväällä myös naisten Tiomilan, joten himoittu tupla onnistui.

– Upeaa, kun koko joukkue tekee sen, mitä odotetaan. Voiton arvoa nostaa myös se, että onnistuimme tänä vuonna sekä Tiomilassa että Venlojen viestissä, iloitsi Ruotsin kokenut maajoukkuesuunnistaja Eliasson Venla-voitosta.

Paras suomalaisjoukkue oli neljänneksi sijoittunut SK Pohjantähti joukkueella Heini Wennman, Anna Haataja, Marttiina Joensuu ja Sofia Haajanen. Joukkueen ankkuri Haajanen lähti viimeiselle osuudelle seitsemäntenä, teki komean takaa-ajon ja nousi mukaan jopa taisteluun kakkossijasta.

– Muut juoksi vaan karkuun, ne oli parempia, enkä pystynyt lopussa enää juoksemaan kovempaa. Juoksin välillä maan perkuleesti ja välillä vähän jarruttelin rastille. Ratamestarille kiitokset suunnistuksellisesta kisasta, tunnusti Haajanen, joka kuroi osuudellaan kärkeä kiinni puolitoista minuuttia.

Neljäs sija maistui SK Pohjantähden naisille. Nousujohteinen kisa toi vaihtosijat 22-10-7.

– Kevään paras päivä. Arvostan tätä vielä enemmän kuin viime vuoden nelossijaa, kuvasi oululaisten kolmatta osuutta vienyt Marttiina Joensuu.

SK Pohjantähden lisäksi suomalaisjoukkueista mahtui kymppikärkeen vain Tampereen Pyrintö, jonka Saila Kinni ankkuroi kuudenneksi. Pyrinnön Venla-joukkueessa suunnisti neljä seuran omaa kasvattia: Lotta Karhola, Sonja Kyrölä, Venla Niemi ja Saila Kinni.

Venlojen viestin tulossivu.

skp