Suunnistusliiton aluekierros maaliskuussa neljällä alueella

Suunnistusliiton toimisto vierailee maaliskuussa neljällä suunnistusalueella. Aluekierroksen tavoitteena on kohdata ja kuulla alueen ja seurojen toimijoita sekä kertoa strategisesti merkityksellisistä asioista. Tapaamisen ohjelman toivomme innostavan seuroja ja eri tahojen toimijoita. Mikäli omalla alueella ei ole nyt tilaisuutta, voi osallistua vapaasti mihin tahansa nyt järjestettävistä tilaisuuksista.

Illan ohjelma rakentuu kolmen seuran toiminnan kehittämiseen tähtäävään teemaa:

1.    Kuinka seura ansaitsee enemmän euroja.
Haluamme SSL:n toimesta auttaa seuroja varainhankinnassa antamalla eväitä tuloksekkaampaan kumppanihankintaan ideoiden, tutkimusten, tuotteiden ja kokemusten pohjalta.
Aiheen alustaja Aki Lindroos, myynti- ja markkinointipäällikkö.

2.    Suunnistajan palvelu seuroille, uusi sähköinen järjestelmä kuntosuunnistukseen.
Suunnistusliitto on käynnistänyt Suunnistajan palvelun kehitystyön. Tulevaisuudessa kuntosuunnistustapahtumat löytyvät entistä helpommin. Tavoitteena on, että palvelu opastaa kävijää ja yksinkertaistaa osallistumista mahdollis-taen mm. rekisteröitymisen ennakkoon ja maksamisen. Kuntosuunnistuksia järjestävän seuran halutaan hyötyvän palvelusta mm. tapahtumien markkinoinnissa, osallistujatietojen hallinnoinnissa, maksujen vastaanottamisessa ja ti-lastoinnissa. Tavoitteena on pilotoida järjestelmää kesällä 2017.
Aiheen alustaja Katri Lilja, tapahtumapäällikkö harraste.

3.    Lasten ja nuorten toiminta seuroissa ja alueella.
Keskustelemme alueen seurojen lasten ja nuorten ohjaus- ja valmennustoiminnasta sekä kilpailutoiminnasta ja seurojen yhteistyöstä näillä osa-alueilla. Tavoitteena löytää ratkaisuja seurojen tarpeisiin sekä kuulla toiveita ja odotuksia.
Seuratoimintayksikkö Katja Kyckling ja/tai Anneli Miettinen.

Ohjelma
17.30    Kahvitarjoilu
18.00    Alueen puheenvuoro.
Suomi Suunnistaa – johdatus iltaan. Suomen Suunnistusliiton toimitusjohtaja Mika Ilomäki.
Alustukset teemoista 1 ja 2.
19.00    Keskustelut markkinointi-, harraste- ja nuorisoryhmissä.
20.30    Tilaisuus päättyy

Huom. tilaisuudesta ei saa tänä vuonna ratamestaripätevyyden päivittämiseen tarvittavaa koulutusmerkintää.

Tilaisuudet

ma 13.3.     Kaakko, Luumäki, Luumäki, Palvelukeskus Mäntykoti, Patteritie 7, 54500 Luumäki
Yhteyshenkilö Hannu Myllärinen, ht.myllarinen2(at)pp.inet.fi

ti 14.3.     Päijät-Häme, Salpakangas, Hollolan kunnan virastotalo, Virastotie 3, 15870 Hollola
Yhteyshenkilö Aarno Mörsky, aki.morsky(at)pp.inet.fi

ti 21.3.     Keski-Pohjanmaa, Kannus, Eskolan kyläpalvelukeskus, Koulutie 3, 69150 Eskola
Yhteyshenkilö Raimo Haapalehto, raimo.haapalehto(at)veteli.fi

ke 22.3.     Häme, Tampere, UKK-instituutti, Kaupinpuistonkatu 1, 33500 Tampere
Yhteyshenkilö Elisa Tuomisto, elisa.tuomisto(at)gmail.com

Ennen tilaisuuden alkua tapahtuvaa kahvitarjoilua varten on ilmoittautuminen toivottavaa alueen yhteyshenkilölle viimeistään viikkoa ennen tilaisuuden alkua.

Liiton edustajina tapaamisissa ovat toimitusjohtaja Mika Ilomäki, myynti- ja markkinointipäällikkö Aki Lindroos, tapahtumayksiköstä Katri Lilja ja Petteri Palmi sekä seuratoimintayksiköstä Katja Kyckling ja/tai Anneli Miettinen.

Toivotamme seurojen toimijat tervetulleiksi tilaisuuksiin.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail