Vuoden 2016 kuntorastitilastoja

Kuntorastien osallistujamäärät kasvoivat edelleen vuonna 2016. Vuoden 2016 kuntosuunnistustapahtumissa oli osallistujia yhteensä noin 413 000. Kasvua vuoteen 2015 (409 000) oli noin prosentin verran.

Tilastot on kerätty seurakyselyn vastauksista, suorin kyselyin seuroilta ja kuntorastitapahtumien nettisivuilta. Aluekohtainen tilasto osoittaa, että kuntorastien suoritemäärä kasvoivat kuudella alueella, pysyivät samana yhdellä alueella ja laskivat seitsemällä alueella verrattuna vuoteen 2015. Suurinta kasvu oli Varsinais-Suomessa. Tapahtumien määrä ei kertyneen tilaston mukaan kasvanut. Kuntorastitapahtumia oli kertyneen tilaston mukaan noin 3900. Kuntorasteja järjestää 260 seuraa eri puolilla Suomea.

Suurimpia kuntosuunnistustapahtumia kauden aikana olivat Helsingin Suunnistajien Iltarastit, Turku-rastit, Tampereen Iltarastit, Oulurastit, Keski-Uusimaa -rastit ja Kokkolan Suunnistajien Maanantairastit. Kainuun Rastiviikon ja Fin5-suunnistusviikon kuntosuunnistussuoritukset ovat mukana koko maan kuntorastitilastossa. Fin5-suunnistusviikolla Haminassa tehtiin 3 151 kuntosuunnistussuoritusta (vuonna 2015: 1 925)  ja Kainuun Rastiviikolla Puolangalla 3 526 kuntosuunnistussuoritusta (vuonna 2015: 2 973).

Aikuisten suunnistuskouluja tai Jukola-kouluja järjesti seurakyselyn vastausten perusteella 96 seuraa, joista useilla seuroilla oli useampia kursseja. Seurojen raportoimille suunnistuskursseille tai Jukola-kouluihin osallistui yhteensä yli 1700 henkilöä (vuonna 2015 raportoitiin 1400 kurssilaista). Kurssiosallistujista oli naisia noin 67 %.  Raportoiduilla aikuisten suunnistuskursseilla tehtiin yhteensä noin 12 300 suunnistussuoritusta.

MOBO-suunnistuksen suosio kasvaa myös. Vuoden 2016 lopussa MOBO-ratoja oli avattu jo yhteensä 110 kappaletta. Vuoden 2016 aikana avattiin 61 uutta rataa. MOBO-radoilla tehtiin vuoden 2016 aikana yhteensä 65 287 leimausta, mikä on 40 000 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kaikkineen leimauksia on kertynyt 2014–2016 yhteensä 103 917. Ratakohtaiset leimausmäärät löytyvät osoitteesta mobo.osport.ee.

Haluatko suunnistamaan?

Aloittelevan suunnistajan perustiedot ja linkit erilaisiin suunnistustapahtumiin löytyvät osoitteesta suunnistus.fi.

Seura: Huolehdi kuntorastien markkinoinnista

Kuntorastien markkinointi on tärkein keino saada lisää osallistujia seuran kuntorastitapahtumiin. Markkinointi on osa hyvää tapahtumatoteutusta. Katso kuntorastijärjestäjän ohjeesta vinkkejä markkinointiin.

Seuran kuntorastit kannattaa viedä Kuntorastikalenteriin. Sivustolla käydään yli 100 000 kertaa vuodessa. Erityisesti uudet käyttäjät etsivät suunnistusmahdollisuuksia Kuntorastikalenterin kautta.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail