Nuorten joukkueet valittu EM-kisoihin ja Eurooppacupiin

Suunnistusliitto on valinnut joukkueet Unkarissa lokakuussa järjestettäviin EM-kilpailuihin ja huhtikuussa Belgiassa järjestettävään nuorten Eurooppacupiin. Valinnat perustuvat valintaohjeissa esitettyyn pisteytykseen. Pistelaskussa tapahtuneesta mahdollisesta virheestä pyydetään ilmoittamaan viipymättä nuorten maajoukkuevalmentajille.

Pistetaulukko

EYOC/EJOC, Unkari 23.–26.10.2020

D20: Maria Määttänen EsSu, Inka Nurminen JRV, Siiri Silvennoinen KR, Venla Taulavuori AlatPi (Varalla: Mikaela Karjalainen JRV)
H20: Mikko Eerola TP, Arttu Lindqvist KS, Teemu Oksanen IkNV, Lassi Vaismaa JRV (Varalla: Topias Arola PR)
D18: Hanne Hilo EsSu, Inari Kappinen EsSu, Jenny Ojala Koovee, Ansa-Lotta Ojanaho OH (Varalla: Elsa Ankelo MSParma)
H18: Santeri Kirjavainen KuoSu, Aarni Ronkainen JRV, Sampo Sankelo LapVi, Touko Seppä TuS (Varalla: Riku Gröhn TP)
D16: Salla Isoherranen Lynx, Ilona Lohtander RaLu, Eeva-Liina Ojanaho OH, Elli Punto RaN (Varalla: Katarina Sallila HS)
H16: Rauli Aho VaHa, Jesper Donner OK77, Topias Muukkonen MSParma, Pyry Riissanen EsAk (Varalla: Tatu Aaltonen Lynx)

JEC, Belgia 2.–5.4.2021

D20: Mikaela Karjalainen JRV, Veera Laaksoviita KR,  Hilla Pitkänen JRV, Milja Väätäjä PR (Varalla: Anniina Taipale LS-37)
H20: Topias Arola PR, Valtteri Kankainen TuS, Samuli Peltola JRV, Lauri Syrjäläinen HS (Varalla: Jonny Donner OK77)
D18: Olivia Hahn Solf, Emmi Hietala LapVi, Pihla Häkkinen TP, Katarina Sallila HS (Varalla: Silva Kemppi EsSu)
H18: Tatu Aaltonen Lynx, Oliver Alajoutsi Koovee, Riku Gröhn TP, Vinski Malinen Navi (Varalla: Joona Yliaho Koovee)

Mikäli vuoden 2020 EYOC/EJOC perutaan, valitaan vuoden 2021 JEC:iin seuraava joukkue edellisen sijaan:

D20: Mikaela Karjalainen JRV, Maria Määttänen EsSu, Hilla Pitkänen JRV, Milja Väätäjä PR (Varalla: Veera Laaksoviita KR)
H20: Topias Arola PR, Valtteri Kankainen TuS, Samuli Peltola JRV, Touko Seppä TuS (Varalla: Lauri Syrjäläinen HS)
D18: Salla Isoherranen Lynx, Inari Karppinen EsSu, Jenny Ojala Koovee, Ansa-Lotta Ojanaho OH (Varalla: Eeva-Liina Ojanaho OH)
H18: Rauli Aho VaHa, Santeri Kirjavainen KuoSu, Aarni Ronkainen JRV, Sampo Sankelo LapVi (Varalla: Topias Muukkonen MSParma)

Kisasivut:
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail