Seuraa suunnistuksen MM-kisoja

Suunnistuksen MM-kisat käydään Virossa Tarton ympäristössä 30.6.-7.7. Suomessa Yle välittää MM-tunnelmat kaikista finaaleista. Alla päivittäinen infopaketti aikatauluineen.

Suomen joukkue MM-Virossa

Naiset Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Venla Harju Tampereen Pyrintö, Saila Kinni Tampereen Pyrintö, Kirsi Nurmi IFK Göteborg, Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Marika Teini SK Pohjantähti. Miehet: Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat, Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri, Jesse Laukkarinen Paimion Rasti, Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö, Olli Ojanaho Helsingin Suunnistajat, Fredric Portin Paimion Rasti, Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat, Otto Simosas OK Trian, Olli-Markus Taivainen Navi.

Järjestäjien live-sivusto (lähtölistat, tulokset, väliajat, gps-linkit, kartat kisan jälkeen jne.), järjestäjien somekanavat: Facebook, Twitter, Instagram.
Kansainvälisen suunnistusliiton (IOF) Live Orienteering -palvelu (vaatii rekisteröitymisen)

Pe 30.6. Sprintin karsinta (ei televisiointia)

Kilpailu alkaa klo 13, Tarton keskusta (ks. vanha kartta) – 15 parasta/erä finaaliin.

Päivän suomalaiset

Naiset
Venla Harju

Kirsi Nurmi

Marika Teini
Miehet
Jesse Laukkarinen

Aleksi Niemi

Otto Simosas

 

La 1.7. Sprintin finaali – Yle TV2 klo 14.30-17.00

Sprintin finaali, kilpailu alkaa klo 14.41, Tarton keskusta (ks. vanha kartta)

Hallitsevat mestarit: Maja Alm DEN ja Jerker Lysell SWE
Edelliset suomalaismitalit: 2013 Venla Harju pronssia ja Mårten Boström kultaa

Päivän suomalaiset

Naiset
Venla Harju

Kirsi Nurmi

Marika Teini
Miehet
Jesse Laukkarinen

Aleksi Niemi

Otto Simosas
Su 2.7. Sprinttiviesti – Yle TV2 klo 16.55-18.15

Kilpailu alkaa klo 17.05, Viljandi (ks. vanha kartta) – joukkueessa 2 naista ja 2 miestä, yksi joukkue per maa – juoksujärjestys (N, M, M, N).

Hallitseva mestari: Tanska (Cecilie Friberg Klysner, Tue Lassen, Sören Bobach, Maja Alm)
Ei suomalaismitaleja.

Päivän suomalaiset


Sari Anttonen

Merja Rantanen

Fredric Portin

Topi Raitanen
Ti 4.7. Pitkä matka – Yle TV2 klo 13-17

Pitkän matkan finaali, kilpailu alkaa klo 11.00, Röuge (ks. vanha kartta)

Hallitsevat mestarit: Tove Alexandersson SWE ja Olav Lundanes NOR
Edelliset suomalaismitalit: M/2013 Jani Lakanen hopeaa, N/2012 Minna Kauppi hopeaa

Päivän suomalaiset

Naiset
Sari Anttonen

Saila Kinni

Merja Rantanen
Miehet
Einari Heinaro

Miika Kirmula

Fredric Portin
To 6.6. Keskimatka – Yle TV2 klo 12-17

Keskimatkan finaali, kilpailu alkaa klo 10.30, Vitipalu (ks. vanha kartta)

Hallitsevat mestarit: Tove Alexandersson SWE ja Matthias Kyburz SUI
Edelliset suomalaismitalit: N/2015 Merja Rantanen hopeaa, M/2007 Tero Föhr hopeaa

Päivän suomalaiset

Naiset
Sari Anttonen

Venla Harju

Marika Teini
Miehet
Olli Ojanaho

Fredric Portin

Olli-Markus Taivainen
Pe 7.7. Viesti – Yle TV2 klo 12.45-17

Viesti alkaa klo 13, Vitipalu (ks. vanha kartta)
Hallitsevat mestarit: N/Venäjä (Anastasia Rudnaja, Svetlana Mironova, Natalia Gemperle), M/NOR (Carl Godager Kaas, Olav Lundanes, Magne Dähli)
Edelliset suomalaismitalit: N/2016 pronssia (Sari Anttonen, Marika Teini, Merja Rantanen), M/2009 pronssia (Topi Anjala, Tero Föhr, Mats Haldin)

Päivän suomalaiset (ei juoksujärjestyksessä)

Naiset
Venla Harju

Merja Rantanen

Marika Teini
Miehet
Miika Kirmula

Aleksi Niemi

Fredric Portin

 

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail