OK 77 sinettiseuraksi

Suunnistuksen uusin sinettiseura on OK 77. Kauniaisissa toimivalle suunnistusseuralle luovutettiin tiistaina seuratoiminnan laatumerkki, sinettitunnus. Luovutus tapahtui seuran vuosittaisen OK:n mailin yhteydessä Kirkkonummen Kauhalassa.

Seurassa syntyi halu hakea laatutunnusta reilu vuosi sitten. Seura tutustui sinettikriteereihin ja jätti hakemuksen vuoden lopulla. Kevään aikana toimintaa vielä kehitettiin edelleen. Seuraan tehty auditointikäynti vahvisti seuran täyttävän sinettikriteerit.

Vuonna 1992 aloitettu Sinettiseuratoiminta on Valon ja urheilun lajiliittojen yhteinen toimintamalli, joka rakentuu lapsen ja nuoren parhaan edistämiselle – lapsen kasvun ja kehityksen tukemiselle sekä lapsuuden kunnioittamiselle. Sinettitunnus kertoo lajin ja paikkakunnan parhaasta ja laadukkaasti toteutetusta nuorisotoiminnasta. Sinettikriteerit määrittelevät sinettiseuran toimintaa. Sinettiseuratoiminnassa mukana oleminen auttaa seuraa kehittämäään toimintaansa.

Sinettiseurahaku on avoinna vuosittain 1.11. – 31.12.

Suunnistuksen  sinettiseurat

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail