11-15-vuotiaiden toiminnan kehityshanke käynnistyi

Viime lauantaina käynnistyi toista kertaa Suunnistusliiton ja suunnistusseurojen yhteinen kehityshanke. Hankkeen tavoitteena on kehittää 11–15-vuotiaiden harjoittelun sisältöjä seuroissa. Hankkeessa on vuonna 2012-2013 mukana 8 seuraa, joista kaksi seuraa toteuttaa hankkeen kimpassa.

Hankkeessa mukana olevat seurat

Lynx, Kai Hilo, kaihilo2(a)gmail.com, p. 040 865 2858

OK Botnia, Ann-Sofie Sundelin, p. 050 536 0182

Rastikarhut, Anu Imberg, anu.imberg(a)dnainternet.net, p. 050 550 1950

RastiPiikkiö, Eeva-Maria Tuhkanen, eeva.luomala(a)gmail.com

Rasti-Lukko, Kimmo Mieskoski, kistmi(a)utu.fi, p. 045 676 6891

If Sibbo-Vargarna, Kirsi Lintula, kirsi.lintula(a)pp.sonera.net, p. 041 546 0168

Teuvan Rivakka ja Kauhajoen Karhu hankeyhteistyössä. Pasi Lyyluoma, pasi.lyyluoma(a)pp1.inet.fi

11–15-vuotiaiden harjoittelun edistäminen seurassa -hankkeessa oli vuonna 2011-2012 mukana 12 seuraa ja yksi alue. Kaikki hakemuksen jättäneet seurat (ja alue) täyttivät hakukriteerit ja valittiin mukaan kehittämishankkeeseen.

Seuran nimi, kehityshankkeen vastuuhenkilö seurassa

Angelniemen Ankkuri, Markku Kaartinen, p. 050 413 7763, markku.kaartinen (at) salo.fi

Espoon Suunta, Erno Puupponen, p. 040 565 5724, erno.puupponen (at) gmail.com

Helsingin Suunnistajat,  Riikka Otsamo, p. 050 362 2935, riikka.otsamo (at) helsinginsuunnistajat.fi

Hämeenlinnan Suunnistajat, Kalle Virtanen, p. 040 831 7608, kalle.virtanen (at) hameenlinnansuunnistajat.fi

Ikaalisten Nouseva-Voima, Kristiina Oksanen, p. 040 701 7698

Kangasala SK, Jarmo Joutsensaari, p. 020 637 3910, jarmo.joutsensaari (at) liikennevirasto.fi

Lapin Suunnistus ry, Mikko Ojanaho, 040-581 6446, mikko.ojanaho (at) ulapland.fi

Lapuan Virkiä, Kimmo Niska, p. 050 562 1679, kimmo.niska (at) steelcomp.fi

Lounais-Hämeen Rasti, Tero Julkunen, p. 040 702 3850, terojulkunen (at) hotmail.com

OK Orient, Jari Johansson, p. 050 465 6512, jari (at) okorient.fi

Pargas IF, Anders Karlsson, p. 050 573 5797, anders.karlsson (at) parnet.fi

Rajamäen Rykmentti, Anne Laajaniemi, p. 050 353 8658, laajaniemi (at) elisanet.fi

Rasti-Jussit, Jukka Vainionpää, p. 050 357 9272, jukkav (at) netikka.fi

Katso seurojen sivuilta, miten käytännön toimintaa toteutetaan seurassa. Jokainen seura kehittää toimintaa omista lähtökohdistaan ja keskittyen valitsemiinsa kehittämistyön painopisteisiin.

Hanke toteutetaan tänäkin vuonna mahdollisimman avoimena ja hankkeen toimista viestitään netissä ja Suunnistaja-lehdessä. Näin toimien muutkin seurat pääsevät hyötymään kehitystyöstä.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail