Kuopion Suunnistajille huomionosoitus Sinettiseuraristeilyllä

Nuoren Suomen järjestämä perinteikäs sinettiseuraristeily kokosi 23. – 25. syyskuuta eri lajien laatuseurojen edustajat yhteen. Suunnistuksen 24 sinettiseurasta paikalla oli 16 eri seurasta yhteensä 22 nuorisotoimijaa.

Sinettiseuraseminaarissa luovutettiin Pro Nuori Suomi -tunnustus Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Kalervo Kummolalle ja liiton Nuori Suomi –päällikölle Eero Lehdelle. Tunnustus myönnettiin Jääkiekkoliiton pitkäaikaisesta ja esimerkillisestä työstä lasten ja nuorten sinettiseuratoiminnan kehittämisessä.

Vuonna 2005 Pro Nuori Suomi -tunnustuksen sai Turun apulaiskaupunginjohtaja Kaija Hartiala ja vuonna 2004 Tasavallan presidentti Tarja Halonen.

Vuoden 2006 Pro Nuori Suomi –taideteoksen ovat tehneet Aino Havukainen ja Sami Toivonen.  Teoksessa komeilevat kirjoittaja- ja kuvittajapariskunnan lastenkirjoista tutut hahmot Tatu ja Patu.

Iltajuhlassa Nuori Suomi palkitsi neljä sinettiseuraa tällä uudella Pro Nuori Suomi –taululla. Suunnistuksesta huomionosoituksen sai Kuopion Suunnistajat osallistumisestaan nuorten suunnistustoiminnan kehittämistyöhön. KuoSu järjesti mm. valtakunnallisen Turnaus-tapahtuman vuosina 2003 ja 2005 sekä kesällä 2006 lasten ja nuorten kilpailujen kehittämistyöhön liittyvän pilottitapahtuman. Muut palkittavat seurat olivat KOO-VEE (salibandy), Keravan Naisvoimistelijat ja Oulunkylän Kiekkokerho.

Viime vuonna vastaavassa tilaisuudessa palkittiin Vehkalahden Veikot Reilua peliä rasteilla –keskusteluiden toteutuksesta seuran suunnistusjaostossa. Vuonna 2004 IF Sibbo Vargarna palkittiin Pro Nuori Suomi -taululla seuran laajamittaisesta nuorisotyöstä Sipoossa.

Pro Nuori Suomi on luotu kiitoksen välineeksi kaikille niille tuhansille vapaaehtoistyöntekijöille, jotka mahdollistavat lasten ja nuorten liikunnanharrastamisen urheiluseuroissa. Vuodesta 1997 julkaistuja Pro Nuori Suomi -taideteoksia ovat tehneet Kuutti Lavonen, Antti Tanttu, Vappu Johansson, Hannu Taina, Kaj Stenvall, Alvar Gullichsen, Kristiina Louhi, Jukka-Pekka Anttila ja Kaarina Kaila. Veikkaus mahdollistaa Pro Nuori Suomi -kannustejärjestelmän toteutuksen.