Valikko

Tuomas Heikkilä toiseksi maailmancupin sprintissä

·

·

, , ,

Artikkelikuva: Kristina Lindgren

Suunnistuksen maailmancupin toinen kierros jatkui Ruotsissa henkilökohtaisilla sprinteillä Skaran kaupungissa.

Tuomas Heikkilä nousi parhaana suomalaisena jälleen palkintopallille toiselle sijalle jääden kilpailun voittaneelle Kasper Harlem Fosserille 12 sekuntia. Kolmanneksi suunnisti Ranskan Mathias Barros Vallet. Lisäksi miesten suomalaispäivää kirkasti Aarni Ronkaisen loistava 10:s sija, joka oli samalla tämän paras sijoitus maailmancupissa.

Heikkilä kuvailee suoritustaan kelpo vedoksi, vaikka pientä alkukankeutta oli havaittavissa.

– Oli tosi lyhyt K-viitoitus ja heti sen jälkeen tiukka ykkös- ja kakkosväli. Siinä oli vähän epäröintiä. Sen jälkeen lähti rullaamaan hyvin ja tuli sujuvasti loppuun asti. Fyysisesti oli jo aika uupunut loppulenkillä, mutta kai se vauhti oli ihan ok.

Maailmancupin osakilpailun voitto antaa vielä odottaa Heikkilää.

– Siinä mielessä jää vähän hampaankoloon. Kuitenkin jo kolmas kakkossija maailmancupissa. Olisi se kiva joku päivä voittaakin, mutta tehdään töitä sen eteen, analysoidaan ja yritetään parantaa.

Tuomas Heikkilä. Kuva:
Kristina Lindgren

Fosserin kaatamiseen Heikkilä uskoo fyysisen puolen riittävän. Sekunteja saadaan pois suoritusvarmuutta parantamalla.

– Jos saisi sen suorituksen kantamaan K-pisteeltä maaliin asti. Fosserin suoritusvarmuus on ihan jäätävä, Heikkilä myöntää.

2025 sprintin EM-kilpailut olivat Heikkilälle pettymys ja maailmancupin avauksesta tämä lähti hakemaan myös varmuutta kohti tulevia sprintin MM-kilpailuja.

– Rata oli aika haastava. Sellaisia kompleksisia reitinvalintoja. Vähän samanlainen, kuin oli EM-sprintissä viime kesänä ja siellä ei pysynyt homma yhtään kasassa. Siinä mielessä varmasti suunta on oikea, kun mennään kohti MM-kisoja.

– Perustaso vaikuttaa olevan hyvällä tasolla, ja pystyy kisasta toiseen suorittaa top kuuden joukkoon. Kyllä näistä suorituksista tulee itsevarmuutta.

Ennakkosuosikin paineet kasvoivat viime vuoden EM-kilpailuissa liian suuriksi ja niillä oli negatiivinen vaikutus kilpailusuorituksiin.

– Siinä mielessä eri tilanne, että nyt on useampia maailmancupkierroksia, missä on voinut työstää tekemistä ns. ennakkosuosikin asemassa. Ehkä siihen alkaa tottumaan pikkuhiljaa. En mieti ennen kisoja enää, että olenko ennakkosuosikki vai en, vaan menen kisaan ja nautin kisaamisesta. Sitten sieltä tulee mitä tulee.

Naisten sprintin ylivoimainen voittaja oli Sveitsin Simona Aebersold, toiseksi suunnisti Tanskan Malin Agervig Kristiansson ja kolmannelle sijalle Ruotsin Sanna Fast. Suomen naisilta ei nähty aivan huippuonnistumisia kärkisijoille, mutta Veera Klemettinen teki vahvaa työtä suunnistamalla sijalle 11. Inka Nurminen suunnisti sijalle 12.

Klemettinen on ollut koko alkukauden hyvässä sprinttivireessä. Haastavan radan jälkeen sijoitus tuli kuitenkin yllätyksenä.

– Kun tulin maaliin, en olisi uskonut, että menen kärkeen. Suoritus tuntui huonommalta. Oli tosi vaikeita reitinvalintavälejä ja tuntui epäsujuvalta monessa kohtaa, mutta niin se oli varmaan muillakin. Oli haastava rata ja kisa. Olen siihen nähden sijoitukseen tosi tyytyväinen.

Maailmancupin avauskierroksen henkilökohtaisessa sprintissä Sveitsissä Klemettinen oli niin ikään parhaana suomalaisena yhdeksäs.

– Tuntuu, että olen tehnyt vain perussuorituksia. Ei ole mitään ihmeellistä tarvinnut tehdä. Kivaltahan se tuntuu, että sellaisilla on ollut tuloslistalla niinkin korkealla ja muihinkin suomalaisiin verrattuna.

Maailmancupin ensimmäiset kierrokset ovat luonnollisesti toimineet näyttökilpailuina kohti heinäkuun sprinttisuunnistuksen MM-kilpailuja. Kisalippu alkaa poltella Klemettisenkin kohdalla.

– En ole antanut MM-kilpailuille yhtään ajatusta ennen tätä päivää. Suoritukset ja ehkä kuntokin on ollut nousujohteinen. Toivotaan, että se tästä vielä paranee ja MM:issä voisi vetää vielä kovemmat vedot.

Maailmancupin toinen kierros päättyy sunnuntaina 31.5. sprinttiviesteihin.

Tulokset – suunnistuksen maailmancup, henkilökohtainen sprintti 30.5.2026, Skara, Ruotsi

Miehet: 1) Kasper Harlem Fosser NOR 14.17, 2) Tuomas Heikkilä FIN 14.29, 3) Mathias Barros Vallet FRA 14.36, 4) Tomas Krivda CZE 14.41, 5) Tino Polsini SUI 14.53, 6) Fabian Aebersold SUI 14.55, … 10) Aarni Ronkainen FIN 15.06, 20) Akseli Ruohola FIN 15.11, 29) Eero Heinonen FIN 15.19, 39) Teemu Oksanen FIN 15.28, 41) Santeri Kirjavainen FIN 15.31, 51) Aaro Aho FIN 15.40, 61) Sampo Sankelo FIN 15.54

Naiset:1) Simona Aebersold SUI 13.42, 2) Malin Agervig Kristiansson DEN 14.04, 3) Sanna Fast SWE 14.06, 4) Hanna Lundberg SWE 14.13, 5) Hedvig Valbjorn Gydesen DEN 14.17, 6) Pia Young Vik NOR 14.19, … 11) Veera Klemettinen FIN 14.50, 12) Inka Nurminen FIN 14.51, 21) Anni Jantunen FIN 15.04, 23) Maija Sianoja FIN 15.05, 29) Ida Haapala FIN 15.12, 31) Venla Harju FIN 15.14 16.05, 36) Hanne Hilo FIN 15.32, 55) Elli Punto FIN 16.05

Kaikki tulokset

Kuvia

IOF live – Kansainvälisen suunnistusliiton livepalvelu maailmancupista

Maailmancupin kotisivut

Eventor – Viralliset tulokset ja lähtölistat

Ota seurantaan myös Suunnistusliiton kanavat:

Instagram

Facebook