Suunnistuksen MM-kilpailut alkoivat suomalaisten osalta odotetusti, kun kaikki kuusi suunnistivat keskimatkan finaalikilpailuun.
Miesten karsinnassa Topi Syrjäläinen ja Eetu Savolainen sijoittuivat eriensä toisiksi ja Miika Kirmula sijalle 12, kun 15 parasta sai suoraan jatkopaikan keskiviikon finaaleihin.
Suomen naisista Venla Harju oli oman karsintaryhmänsä nopein. Ida Haapala ja Marika Teini varmoin suorituksin eriensä neljänsiä.
Topi Syrjäläinen lähti maastoon kilpailun alkupuolella, mutta hyvin sujuneen suorituksen jälkeen ei tarvinnut jännittää, riittääkö tulos finaalipaikkaan.

– Hienoa oli. Rata oli just niin vaativa kuin saattoi odottaa ja aika lailla sellainen kisa kuin ennakoissa ajateltiin. Hyvin meni ja hyvä tunnelma täällä kisakeskuksessa, niin mikäs sen parempaa.
Syrjäläisen katse siirtyi heti maaliviivan ylityksen jälkeen keskiviikon finaaliin. Sinne lähdetään tekemään tulosta.
– Huominen on kuitenkin se pääpäivä. Kunhan tänään selvisi finaaliin, se oli tavoite ja huomenna on se ratkaiseva päivä.
Eetu Savolainen pohti ennen MM-kilpailujen alkua, miten kaivattu kisajännitys mahtaa löytyä. Keskimatkan karsinta oli jo askel sitä kohti, mutta vielä on varaa lisätä.
– No ehkä se vieläkin vähän puuttuu, mutta eiköhän se huomiselle löydy. Tähän asti on oltu mökillä aika tiiviisti valmistautumassa ja karsinnassa sai nyt alle kisavedon ja tunnelmaa.
Karsintakilpailun tärkeää antia on saada myös tuntumaa kisakartoittajien kädenjälkeen, jota on luvassa tulevissa finaalikilpailuissakin. Karsinta myös virittää sopivasti kilpailutunnelmaan.
– Saa sen pahimman odotuksen karsinnalla alta pois. Vähän asetelmia haetaan huomista kohti, vaikka tänään ei ihan täysiä tarvitse toki kärkimiesten juosta.
Jännitystä päivään tarjoili Miika Kirmula, jolle tuli päivän karsintakilpailussa muutama isompi virhe, eikä finaalipaikka ollut varma vielä maaliviivan ylityksessä. Lopulta eroa karsintaryhmän ensimmäiseen kertyi 3:36.
Virheiden jälkeen Kirmula päätti käyttää energiansa sujuvaan suunnistukseen, unohtaa vauhdinpidon ja luottaa, että se riittää finaaliin, jos on riittääkseen.
– Oli tiedossa, että jos lähtee rauhassa, riittää finaaliin, jos ei virheitä tee. En vain saanut jotenkin täsmäämään mitään, vaikka oli hidas vauhti. Oli ehkä haastavampi alue kuin ajattelin.
Finaalipaikka kuitenkin irtosi ja kaikki Suomen miehet lunastivat ensimmäisen kilpailumatkan odotukset.

Päivälleen 12 vuotta sitten sprintin MM-pronssia Vuokatin kotikilpailuista voittanut Venla Harju avasi MM-rupeaman tyylikkäästi oman karsintaeränsä voitolla. Harjun karsintasuorituksessa oli ainoastaan positiivinen ongelma.
– Rastit tuli helposti vastaan ja olin vähän epävarma, että pitäisikö kuitenkin mennä kovempaa.
Keskiviikon finaaliin Harju aikoo ottaa karsinnassa toimineet hyvät neuvot mukaansa.
– Katsotaan ensin kartasta ja sitten vasta juostaan.
Karsinnan voiton antia Harjulle oli itseluottamuksen lisääminen sekä suunnistuksen että fyysisen kunnon puolesta. Finaali on kuitenkin aina uusi kilpailu.
– Asiat pitää tehdä uudestaan hyvin. Juoksu tuntui aika helpolta. Toivotaan, että tuntuu vahvalta huomennakin.
Suomen naiset urakoivat jokainen kaikki kolme MM-kilpailujen matkaa. Ida Haapala ei ole ehtinyt hirveästi jännittää tulevia kilpailuja, mutta edellisen päivän siirtyminen kilpailumajoitukseen aiheutti hieman tärinää.
– Tosi kiva saada kisat käyntiin ja odotan innolla huomista kisaa. Tänään jäi vielä vähän parantamisen varaa ja oli vähän tökkivä suoritus, mutta vähän rentoutui, kun pääsi juoksemaan.

Myös Marika Teini teki takuuvarman karsintasuorituksen.
– Oli vaativa kisa ja keskityin hyvään suunnistukseen. Vauhdillisesti oli aika säästelevää. Toivottavasti on huomenna vähän nopeammat jalat.
Edellisistä vuoden 2013 koti MM-kilpailuista Teinin saldoksi jäi hylkäys sprintin karsinnassa. Vuosien kokemus on auttanut oikeiden rastien löytämisen lisäksi myös tunnistamaan, minkälaisella suorituksella finaaliin pääsee.
– Näistä MM-kisojen karsinnoista pääsee sen verran paljon finaaliin, että kun ei nyt ihan täysin eksy sinne, niin se riittää. Reipasta karsintavauhtia, mutta ei siellä ihan kävelemään voi alkaa.
Suunnistuksen MM-kilpailut jatkuvat keskiviikkona keskimatkan finaaleilla.
Tulokset – Suunnistuksen MM-kilpailujen keskimatkan karsinta 8.7.2025, Tahko, Suomi
Naiset 1: 1) Natalia Gemperle SUI 24:25, 2) Evely Kaasiku EST 25:05, 3) Tove Alexandersson SWE 25:55, 4) Marika Teini FIN 26:09
Naiset 2: 1) Simona Aebersold SUI 24:11, 2) Marie Olaussen NOR 25:19, 3) Lucie Dittrichova CZE 26:07, 4) Ida Haapala FIN 26:49
Naiset 3: 1) Venla Harju FIN 25:06, 2) Andrine Benjaminsen NOR 25:27, 3) Sara Hagström SWE 26:02
Miehet 1: 1) Matthias Kyburz SUI 25:17, 2) Eetu Savolainen FIN 25:28, 3) Timo Sild EST 26:01
Miehet 2: 1) Fabian Aebersold SUI 25:50, 2) Topi Syrjäläinen FIN 26:02, 3) Jannis Bonek AUT 26:55
Miehet 3: 1) Kasper Harlem Fosser NOR 25:39, 2) Lauri Sild EST 25:42, 3) Zefa Faavae NZL 25:45, 12) Miika Kirmula FIN 29:15
Tulokset
MM-kilpailujen seurannan ohjeet
Tapahtuman viralliset sivut
Kansainvälisen suunnistusliiton (IOF) seurantapalvelut
Suunnistusliiton kuvapankki
