Sinettiseurahaku käynnissä

Sinettiseurat ovat suomalaisen lasten ja nuorten urheilun laatuseuroja, jotka ovat saaneet Sinetin tunnustukseksi laadukkaasta nuorisotyöstä. Sinettiseuroja on useassa eri lajissa tällä hetkellä 629.  Suunnistuksen sinettiseuroja on 31.

Sinettiseurajärjestelmässä mukana oleminen tukee ja sitouttaa seuraa kehittämään erityisesti lapsille ja nuorille suunnattua toimintaansa. Sinettiä voi hyödyntää seuran ulkoisen imagon kehittämisessä ja seuran toiminnan markkinoinnissa. Sinettiseurat ovat lajiensa ja paikkakuntansa parhaita lasten ja nuorten urheilun toiminnan toteuttajia.

Sinettitunnuksen saadakseen seuran on täytettävä sinettiseuroille asetetut sinettikriteerit.

Suunnistuksen sinettihaku on avoinna vuosittain 1.11. – 31.12. , jolloin uudet seurat voivat jättää hakemuksen.
Sinettitunnuksen omaavien seurojen on jätettävä hakemus ensimmäisen kerran sinettitunnuksen saatuaan kahden vuoden kuluttua ja sen jälkeen aina kolmen vuoden välein. Tänä vuonna hakuvuorossa oleville sinettitunnuksen omaaville seuroille on lähetetty  seuran sinettiyhteyshenkilön kautta hakulomake ohjeineen .

Lue lisää sinettitoiminnasta Suunnistusliiton sivuilta ja sport.fi -sivuilta.

Lisätietoja ja tarkempia hakuohjeita antaa Suomen Suunnistusliitossa Anneli Miettinen.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail