Urheilulliset elämäntavat -vanhempainiltamalli seurojen käyttöön

Seurojen järjestämän laadukkaan toiminnan lisäksi perheillä on iso merkitys siihen, miten lapset ja nuoret innostuvat urheilusta ja lajista. Seurassa kannattaakin yhdessä vanhempien kanssa miettiä minkälainen toiminta innostaa urheilemaan, miten vanhemmat voisivat olla mukana seuran toiminnassa ja miten perheissä voidaan edistää urheilullista elämäntapaa.

Urheilun Pelisääntökeskustelujen malli ja materiaali tarjoaa seuroille työkaluja vanhempien kanssa käytävien keskustelutilaisuuksien toteuttamiseen. Tilaisuuksissa voi keskustella vanhempien kanssa kauden tärkeistä asioista kuten seuran toimintaperiaatteista, käytännöistä ja tavoitteista, harjoittelemisesta ja vanhempien roolista lasten harrastuksessa.
Lue lisää Urheilun Pelisäännöistä ja tutustu materiaaleihin

Urheilulliset elämäntavat vanhempainillan teemaksi

Urheilun Pelisääntömateriaaleista löytyy nyt uutena Urheilulliset elämäntavat -vanhempainiltakokonaisuus. Materiaalipaketti sisältää valmiit slidet ja ohjeistuksen seurojen käyttöön. Tutustu materiaaliin ja järjestäjä vanhempien kanssa keskusteluilta.