Suunnistukselle uusia sinettiseuroja

Suunnistus on saanut kevään aikana neljä uutta nuorisourheilun laatuseuraa, sinettiseuraa, kun SK Pohjantähti (Oulu), Kangasala SK, Hyvinkään Rasti ja Rasivarsat (Orimattila) saivat Nuoren Suomen Sinettiseura-tunnukset käyttöönsä. Suunnistuksessa on tällä hetkellä 30 Sinettiseuraa.

Sinetti kertoo seuran toiminnan sisällöstä: kaikki halukkaat pääsevät mukaan toimintaan; tasavertaisuus, lapsilähtöisyys, monipuolisuus ja kasvatuksellisuus ovat toimintaa ohjaavia arvoja ja toiminnasta vastaavat koulutetut ohjaajat.

Sinettikriteerit linjaavat seuran lapsille ja nuorille tarjoamaa toimintaa ja näin luovat hyvän pohjan vuositason toiminnan suunnittelulle. Sinettiseurat ovat sitoutuneet jatkuvaan toiminnan kehittämiseen.

Sinettiä voi hyödyntää seuran ulkoisen imagon kehittämisessä ja seuran toiminnan markkinoinnissa.

Sinettiseuraksi haluavat tahot voivat hakea kehittämisprojektiinsa syksyllä jakoon tulevaa Nuoren Suomen seuratoiminnan kehittämistukea. Lisäohjeet tuen hakemisesta toimitetaan seuroille elokuussa. Hakuohjeet löytyvät myös Nuoren Suomen nettisivuilta, www.nuorisuomi.fi.