artikkeli_hs4

Joukkueet alkuvuoden kansainvälisiin hiihtosuunnistuskilpailuihin

Suomen joukkueet alkukevään kansainvälisiin hiihtosuunnistuskoitoksiin on valittu. Hiihtosuunnistusmaajoukkueen kisaputki jatkuu tammikuun loppupuolella Saksassa käytävällä maailmancupin osakilpailulla ja Venäjällä käytävillä opiskelijoiden MM-kilpailuilla, ennen kauden pääkilpailua, Itävallassa helmi-maaliskuun vaihteessa suunnistettavia EM-kilpailuja.

Nuorilla kisaohjelmassa on Ruotsin Luulajassa tammikuun loppupuolella käytävä maaottelu ennen aikuisten EM-kilpailujen yhteydessä käytäviä Nuorten MM-kilpailuja.

Suomen joukkueet
21.–27.1. Maailmancup, Oberwiesenthal/Klingenthal, Saksa

Naiset: Mira Kaskinen Ulvilan Ura, Salla Koskela Lounais-Hämeen Rasti, Sonja Mörsky Haapamäen Urheilijat, Milka Reponen Haapamäen Urheilijat, Mirka Suutari Kouvolan Suunnistajat, Marjut Turunen SK Vuoksi

Miehet: Janne Häkkinen Suunta Jyväskylä, Tuomas Kotro SK Vuoksi, Tero Linnainmaa Kyrös-Rasti, Tommi Reponen Suunta Jyväskylä, Ville-Petteri Saarela Keminmaan Urheilijat, Jyri Uusitalo Pellon Ponsi

23.–24.1. Nordic Junior Meeting, nuorten maaottelu, Luulaja, Ruotsi

20-vuotiaat:

Naiset: Liisa Nenonen SK Vuoksi, Juliaana Näsi SK Pohjantähti, Noora Räisänen Saloisten Reipas, Tuuli Suutari Kouvolan Suunnistajat

Miehet: Sampo Hyppölä Sotkamon Jymy, Antti Saikko Lappeen Riento, Samuli Schroderus SK Pohjantähti, Eevert Toivonen Pirkkalan Hiihtäjät.

18-vuotiaat:

Tytöt: Kaisa Klemettinen Suunta-Jyväskylä, Sanni Oikkonen Ounasvaaran Hiihtoseura, Henna Pylvänäinen Kouvolan Suunnistajat, Roosa Similä SK Vuoksi.

Pojat: Aaro Aho Valkeakosken Haka, Tommi Härkönen Kajaanin Suunnistajat, Niilo Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura, Elmeri Toivanen Kouvolan Suunnistajat.

10.–16.2. Opiskelijoiden MM-kilpailut, Tula, Venäjä

Naiset: Mira Kaskinen Ulvilan Ura, Salla Koskela Lounais-Hämeen Rasti, Sonja Mörsky Haapamäen Urheilijat, Suvi Oikarinen Ounasvaaran Hiihtoseura, Sanna Pusa Haapamäen Urheilijat

Miehet: Tuomas Kotro SK Vuoksi, Juha Martikainen Kuusamon Erä-Veikot, Tero Linnainmaa Kyrös-Rasti, Peter Sundelin IF Femman, Misa Tuomala Suunta Jyväskylä, Jyri Uusitalo Pellon Ponsi. Varalla: Eero-Matti Vainio MS Parma.

image_print
Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail