Suunnistuksen SM-mitalistit 1970-79

1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | 1974 | 1973 | 1972 | 1971 | 1970

1979
Normaalimatka (Päivä) – 8.9. Kaustinen, sarjat Pietarsaari
KultaHopeaPronssi
H21Timo Harju HNMKYJukka Mäkinen KanKiEsa Turunen IiSu
D21Liisa Veijalainen LiePaLeena Salmenkylä HSSinikka Kukkonen LS-37
H20Ilari Grönholm KangKiErkki Laukkanen KouRaPekka Savela RaVi
D20Tellervo Kantonen KeUEija Peltonen ImSuArja Haikarainen JuvU
H18Raimo Kauppila IkNVTeemu Helppolainen TarpSuJyrki Saarivaara VaajTe
D18Pirjo Mattila LaLuHilkka Hanhimäki AlahKiMarjo Herva OH
H16Petri Asikainen KENSUPekka Mattila RasKaJarmo Varjus ImSu
D16Tuulikki Salmenkylä HSKatri Heino TPElina Autero KanKi
H14Pasi Ikonen KRKimmo Pernu LaTaAku Pyymäki SuSe
D14Pirita Vaalavirta TPHanna Ljungqvist PIFMaritta Sievänen KuPe
H12Timo Eskelinen KySPekka Hintsanen KarhVeJuha Tilli VeVe
D12Mervi Vauhkonen JuvULena Gripström BraheKirsi Tiira JoKu
Pitkä – 30.9. Nousiainen
KultaHopeaPronssi
H21Esa Turunen IiSuTimo Harju HNMKYHeimo Taskinen KangKa
D21Liisa Veijalainen LiePaKaija Dahlman LS-37Leila Viljander JäPa
H20Ilari Grönholm KangKiKari Sallinen RaViJuha Liukkonen KarkPo
D20Gun-Viol Nynäs BraheIrmeli Peltola HeinIsEija Peltonen ImSu
H18Raimo Kauppila IkNVJuha-Pekka Harju RasKaJuha Hölttä LS-37
D18Marjo Herva OHHelena Karjalainen SipRaPirjo Mattila LaLu
Yö – 22.9. Joutsa
KultaHopeaPronssi
H21Ari Anjala KangKiTimo Peltola LiePaTimo Ottela Mesik
D21Helena Mannervesi HiKiLiisa Veijalainen LiePaErja Päivinen KeU
H20Markku Jauhiainen KanSuHannu Pulli LappRiJussi Mannila KangKi
D20Gun-Viol Nynäs BraheMirja Nordman HeinIsEija Peltonen ImSu
H18Risto Metsälä SuSeMarkku Keskitalo MS-52Pekka Nikulainen AngA
D18Virpi Peltonen ImSuMarjo Herva OHHilkka Hanhimäki AlaKi
H16Olli Ranta RasKaReijo Mattinen JoKuKari Laiho LaitJy
D16Heli Rantala KöLaElina Autero KanKiRaili Hokajärvi ViitVi
H14Pasi Ikonen KRJouni Lohikoski KanSuAku Pyymäki SuSe
Viesti – 9.9. Kurikka, sarjat H/D14-20 Kuopio
KultaHopeaPronssi
H21IiSu (Jukka Juntunen, Matti Turtinen, Ismo Turunen, Esa Turunen)Järvenpään Palo (Kimmo Juvonen, Pentti Jauhiainen, Hannu Kurppa, Markku Salminen)Kankaantaan Kisa (Aki Nieminen, Jorma Nevala, Simo Nurminen, Jukka Mäkinen)
D21Keravan Urheilijat (Erja Päivinen, Tiina Harjula, Tellervo Kantonen)Suonenjoen Vasama (Anneli Nuutinen, Sirpa Kukkonen, Elina Pulkkinen)Hiidenkiertäjät (Seija-Sinikka Lähteilä, Pirkko Sassi, Helena Mannervesi)
H20Rasti-Vihti (Pekka Savela, Jarmo Tukiainen, Kari Sallinen)Turun Suunnistajat (Antti Iisalo, Pekka Nikulainen, Juha Koskela)Lahden Suunnistajat -37 (Juha Hölttä, Markku Virtanen, Kari Valonen)
D20Imatran Suunnistajat (Virpi Peltonen, Satu Peltonen, Eija Peltonen)Heinolan Isku (Irmeli Peltola, Suvi-Päivikki Lahtinen, Mirja Nordman)Kuopion Suunnistajat (Arja Korhonen, Lea Hartikainen, Helena Savolainen)
H16Laitilan Jyske (Kari Laiho, Aki Vainio, Ilkka Perkkola)Rastikarhut (Vesa Mikkola, Pekka Mattila, Olli Ranta)Keljon Nuorisoseuran Urheilijat (Timo Kulmala, Harri Louna, Petri Asikainen)
D16Tampereen Pyrintö (Tiina Äijälä, Katri Heino, Annika Heino)Viitasaaren Viesti (Anja-Riitta Hokajärvi, Eija Hämäläinen, Raili Hokajärvi)Helsingin Suunnistajat (Erja Saarinen, Outi Tuovinen, Tuulikki Salmenkylä)
H14Kymin Suunnistajat (Jorma Karjalainen, Ari Huttunen, Mikko Niskanen)Porvoon Urheilijat (Heikki Heinonen, Kimmo Heinonen, Sami Virtanen)Kalevan Rasti (Jorma Torniainen, Jukka Kyhäräinen, Pasi Ikonen)
D14Olavin Rasti (Aila Taskinen, Kirsi Laine, Anita Taskinen)Ruokolahden Suunnistajat (Sirpa Pellinen, Aija Ahokas, Erja Kalpio)Keravan Urheilijat (Katja Lampinen, Anne Tuomi, Hanne Siikavirta)
1978
Normaalimatka (Päivä) – 13.8. Kemijärvi
KultaHopeaPronssi
H21Jorma Karvonen SimpUSimo Nurminen KanKiHannu Kurppa JäPa
D21Outi Borgenström HyRaSinikka Kukkonen LS-37Saga Pått Femman
H20Markku Jauhiainen KanSuSeppo Rytkönen SumKuKari Valonen LS-37
D20Eija Peltonen ImSuLeena Salmenkylä HSArja Haikarainen JuvU
H18Hannu Pulli LappRiJari Turto KoKVMika Ruuhiala KR
D18Marjo Herva OHPirjo Mattila LaLuAnu Paananen KuUS
H16Arto Muhonen KRJuha Koskela TuSJyrki Saarivaara JRV
D16Helena Savolainen KuoSuElina Autero KanKiKirsi Neuvonen TuS
H14Jouni Jääskeläinen EKPOlli Ranta RasKaSeppo Haukka KaSu
D14Riitta Luukkonen RuSuHelena Karjalainen SipRaPäivi Mustamäki TarvU
H12Timo Salin HSIlari Antila JurvUJukka Kujanpää TP
D12Lena Gripström BraheElina Ranta RasKaSari Hassinen KR
Pitkä matka – 8.10. Seinäjoki
KultaHopeaPronssi
H21Timo Harju HNMKYHannu Kottonen LiePaSimo Nurminen KanKi
D21Liisa Veijalainen LiePaOuti Borgenström HyRaHelena Mannervesi HiKi
H20Markku Jauhiainen KanSuAri Anjala TYJuha Liukkonen KarkPo
D20Arja Haikarainen JuvUGun-Viol Nynäs BraheLeena Silvennoinen KR
H18Raimo Kauppila IkNVJari Turto KoKVAsko Vainioi LaitJy
D18Marjo Herva OHSeija-Sinikka Lähteilä HiKiTellervo Kantonen KeU
Yö – 30.9. Parainen
KultaHopeaPronssi
H21Jussi Salusvuori AngARisto Orpana ARHeikki Hautala KauVi
D21Liisa Veijalainen LiePaHelena Mannervesi HiKiMarita Ruoho LeSi
H20Rauno Asikainen KeimKaKari Sallinen RaViKari Ristanen TPU
D20Ann Roos OK77Raija Nieminen KanKiErja Päivinen JRV
H18Mikael Bäck MalaxTimo Lehtimäki SäkUKari Korpi HiKi
D18Tellervo Kantonen KeUSari Heikkinen KeuKiHilkka Hanhimäki AlahKi
H16Risto Metsälä SuSeAntti Saarikoski PihkanJuha Koskela TuS
D16Marja Eskelinen KySPäivi Suominen PertPeHelena Savolainen KuoSu
H14Olli Ranta RasKaJukka Uusitalo VaRaPekka Itäranta VaRa
Viesti – 3.9. Pori, sarjat H/D20-14 Uusikaupunki
KultaHopeaPronssi
H21Kouvolan Rasti -72 (Heikki Peltonen, Rauno Vanhalakka, Kimmo Hakanen, Heikki Peltola)Vakka-Rasti (Rauli Helkkula, Hannu Uotila, Seppo Raula, Teemu Nukki)Piikkiön Kehitys (Lasse Vuorinen, Veikko Kiili, Seppo Loukonen, Veikko Loukonen)
D21Hiidenkiertäjät (Seija-Sinikka Lähteilä, Pirkko Sassi, Helena Mannervesi)Joutsenon Kullervo (Merja Ryöppy, Anja Tiira, Leeni Kylmälä)Kankaantaan Kisa (Anne Saari, Elina Autero, Raija Nieminen)
H20Kangasalan Kisa (Jussi Mannila, Olli Mannila, Ilari Grönholm)Rasti-Lukko (Raimo Nurmi, Erkki Simula, Esa Helin)Pargas IF (Arto Virtala, Stefan Lillandt, Bertel Pahlman)
D20Kalevan Rasti (Leena Silvennoinen, Jaana Silvennoinen, Annariitta Lonka)Keravan Urheilijat (Pirkko Kantonen, Tiina Harjula, Tellervo Kantonen)OK77 (Gun Roos, Margot Wik, Ann Roos)
H16Turun Suunnistajat (Anssi Rantanen, Juha Koskela, Pekka Nikulainen)Suunta-Sepot (Leo Pyymäki, Aku Pyymäki, Risto Metsälä)Rastikarhut (Juha-Pekka Harju, Timo Pöysti, Veli-Pekka Nurmi)
D16Kymin Suunnistajat (Päivi Timonen, Riikka Mattila, Marja Eskelinen)Viitasaaren Viesti (Raili Hokajärvi, Eija Hämäläinen, Erja Huikari)Kuopion Suunnistajat (Arja Korhonen, Lea Hartikainen, Helena Savolainen)
H14Rastikarhut (Pekka Mattila, Teppo Jaakkola, Olli Ranta)Kalevan Rasti (Timo Ikonen, Pasi Ikonen, Urpo Väänänen)Vakka-Rasti (Jukka Uusitalo, Joel Kejo, Pekka Itäranta)
D14Tarvasjoen Urheilijat (Marjo Saanisto, Eija Tetri, Päivi Mustamäki)Tampereen Pyrintö (Tiina Äijälä, Annika Heino, Pirita Vaalavirta)Pihkaniskat (Paula Pekkinen, Taina Juote, Hanna Virtanen)
1977
Normaalimatka (Päivä) – 11.9. Varkaus, sarjat H/D16-12 Nokia
KultaHopeaPronssi
H21Simo Nurminen KanKiJorma Karvonen SimpUHeikki Pusa LappRi
D21Liisa Veijalainen LiePaMarita Ruoho LeSiOuti Borgenström HyRa
H20Ari Anjala TYTimo Seppänen PihkanJuha Rantaoja AlavU
D20Annariitta Lonka KRLeena Salmenkylä HSAnne Saari KanKi
H18Juha Liukkonen KarkPoKari Valonen LS-37Jussi Silvennoinen KR
D18Arja Haikarainen JuvUGun-Viol Nynäs BraheMarita Mattila PoTa
H16Hannu Peltonen HartVoJyrki Pellinen KRJyrki Mäki-Kala KauKa
D16Helena Savolainen KuoSuViveca Hulden TjörkHeli Valtonen RaLu
H14Olli Ranta PoTaSamppa Kauppila HauVeTimo Mäkelä JKT
D14Tuulikki Salmenkylä HSHelena Karjalainen SipRaEija Tetri TarU
H12Pasi Ikonen KRAku Pyymäki SuSeHarri Savolainen KuoSu
D12Eija Koskivaara MS-52Erja Kalpio RuSuSari Hassinen KR
Pitkä matka – 31.7. Taipalsaari
KultaHopeaPronssi
H21Risto Nuuros SuomSiMarkku Salminen JäPaPentti Rautavuo AR
D21Leila Viljander JäPaMarita Ruoho LeSiSinikka Kukkonen LS-37
H20Urho Kujala SäkUVesa Tonder RuSuKari Vuorio RiSu
D20Leena Silvennoinen KRRaija Nieminen KanKiAnnariitta Lonka KR
H18Jarmo Tukiainen SuVeJuha Liukkonen KarkPoJussi Silvennoinen KR
D18Gun-Viol Nynäs BraheMirja Nordman HeinIsIrmeli Peltola HeinIs
Yö – 1.10. Mynämäki
KultaHopeaPronssi
H21Hannu Kurppa JäPaTimo Peltola LiePaTarmo Mäkeläinen LiePa
D21Hennariikka Lonka KREeva Kivinen VaRaLiisa Veijalainen LiePa
H20Timo Seppänen PihkanHeikki Peltola HeinIsAri Anjala TY
D20Raija Nieminen KanKiAnja Kallio KyPoSoili Turunen IiSu
H18Jouni Markku SavitUBertel Pahlman PIFJuhani Jetsonen SuonVa
D18Arja Haikarainen JuvUMarianne Stenbacka BraheAnne Kangasmäki LLU
H16Kari Sahi KeNsUHannu Peltonen HartVoMika Ruuhiala KR
D16Virpi Peltonen ImSuSari Heikkinen KeuKiHeli Antikainen AurVa
H14Jorma Manninen KankpUPasi Raukko TPOlli Ranta PoTa
Viesti – 25.9. Kruunupyy, sarjat H/D20-14 Forssa
KultaHopeaPronssi
H21Tampereen Yritys (Jukka Jokela, Erkki Ylikoski, Ari Anjala, Kimmo Rauhamäki)Anttolan Urheilijat (Pekka Ripatti, Lauri Vitikainen, Kari Karri, Taito Väisänen)IiSu (Jukka Juntunen, Esa Turunen, Matti Turtinen, Ismo Turunen)
D21IF Femman (Hjördis Gädda, Svea Nojonen, Saga Pått)Liedon Parma (Kirsi Vairinen, Eeva Lempiäinen, Liisa Veijalainen)Leppävaaran Sisu (Marja Suomalainen, Riitta Puhjo, Marita Ruoho)
H20Vehkalahden Veikot (Arto Kuikko, Jorma Sipilä, Pekka Jokimies)Lappeen Riento (Juha Heimala, Jorma Heimala, Hannu Pulli)Pargas IF (Arto Virtala, Bertel Pahlman, Seppo Kuttila)
D20Heinolan Isku (Irmeli Peltola, Suvi Lahtinen, Mirja Nordman)IF Brahe (Ann-Christine Stenbacka, Marianne Stenbacka, Gun-Viol Nynäs)Kalevan Rasti (Päivikki Makkonen, Jaana Silvennoinen, Annariitta Lonka)
H16Ikaalisten Nouseva-Voima (Pasi Koskinen, Jari Leppimäki, Raimo Kauppila)Hartolan Voima (Matti Laitinen, Hannu Peltola, Eino Havas)Ruokolahen Suunnistajat (Kosti Paunonen, Anssi Paunonen, Harri Sikiö)
D16Kuopion Suunnistajat (Arja Korhonen, Lea Hartikainen, Helena Savolainen)Tjöck IK (Anna-Leena Kvisen, Nancy Lillandt, Viveca Hulden)Rasti-Lukko (Tiina Valtonen, Anneli Ahlsten, Heli Valtonen)
H14Enon Kisa-Pojat (Ari Heikura, Arto Kuivalainen, Jouni Jääskeläinen)Porin Tarmo (Pekka Mattila, Kai Hilo, Olli Ranta)Laitilan Jyske (Kari Laiho, Pekka Perävainio, Ilkka Perkkola)
D14Tampereen Pyrintö (Tiina Äijälä, Annika Heino, Pirita Vaalavirta)Pargas IF (Nina Lundström, Hanna Ljungqvist, Nina Ljungqvist)Tarvasjoen Urheilijat (Eija Tetri, Regina Mustamäki, Päivi Mustamäki)
1976
Normaalimatka (Päivä) – 5.9. Eura, sarjat H/D 16-12 ja D18 Halikko
KultaHopeaPronssi
H21Erkki Knuuttila IkNVHannu Mäkirinta AlavUHannu Kurppa HNMKY
D21Outi Borgenström HyRaLiisa Veijalainen LiePaSinikka Kukkonen LS-37
H20Urho Kujala SäkUMatti Löppönen LoimJaTimo Svahn VaaSu
D20Päivi Salpakivi KuUsHilkka Salmenkylä HSEeva Kivinen RaLu
H18Ari Anjala TYMarkku Modig RistUJuha Liukkonen KarkPo
D18Gun-Viol Nynäs BraheLeena Salmenkylä HSArja Haikarainen JuvU
H16Hannu Pulli LappRiJan-Erik Strandberg MalaxAri Enroth RR
D16Heli Antikainen AurVaSeija-Sinikka Lähteilä HiKiVirpi Peltonen ImSu
H14Jyrki Saarivaara JRVKai Hilo PoTaMikko Itäranta VaRa
D14Outi Tuovinen HSKirsi Neuvonen TuSMia Borgenström HyRa
H12Olli Ranta PoTaMarkku Vauhkonen JuvUJari Vainikka RuSu
D12Päivi Mustamäki TarvUHelena Karjalainen SipRaHeli Leskinen VeVe
Pitkä matka – 14.8. Joensuu
KultaHopeaPronssi
H21Markku Salminen JäPaMatti Mäkinen AngAKimmo Rauhamäki IkNV
D21Sinikka Kukkonen LS-37Outi Borgenström HyRaSirkka Ketola SaaPu
H20Raimo Tolonen IiSuHeikki Peltola HeinIsUrho Kujala SäkU
H18Ari Anjala TYJari Männistö KurikRySeppo Rytkönen SumKu
D18Gun-Viol Nynäs BraheLeena Salmenkylä HSArja Haikarainen JuvU
Yö – 2.-3.10. Konnevesi
KultaHopeaPronssi
H21Hannu Kurppa HNMKYJussi Salusvuori AngARisto Orpana HlT
D21Hennariikka Lonka KRHannele Uotila HinnYrKirsti Holttinen KeuKi
H20Harri Virta KangKiAri Torniainen LappRiMatti Löppönen LoimJa
H18Risto Laiho MS-52Ari Anjala TYJukka Kapanen EnonU
D18Arja Haikarainen JuvULeena Silvennoinen KRSeija-Sinikka Lähteilä HiKi
H16Jarmo Vähäsöyrinki HaapKiJarmo Tukiainen SuVeJari Turto KoKV
Viesti – 29.8. Tampere, sarjat H/D20-14 Hämeenlinna
KultaHopeaPronssi
H21Järvenpään Palo (Jouko Torvikoski, Pentti Jauhiainen, Veijo Parviainen, Markku Salminen)Angelniemen Ankkuri (Jussi Salusvuori, Juhani Kari, Seppo Väli-Klemelä, Matti Mäkinen)Asikkalan Raikas (Martti Mäkelä, Timo Lehtonen, Tapani Rautavuo, Pentti Rautavuo)
D21Liedon Parma (Kirsi Vairinen, Eeva Lempiäinen, Liisa Veijalainen)OK Järven (Helena Blomberg, Susanna Wolff, Seija Roos)Ounasvaaran Hiihtoseura (Eija Keskinarkaus, Marja-Leena Väli-Klemelä, Tuula Keskinarkaus)
H20Kankaantaan Kisa (Jorma Aalto, Pekka Ylänen, Jorma Hämäläinen)Olavin Rasti (Markku Saramäki, Lauri Kekäläinen, Juha Korhonen)Säkylän Urheilijat (Arto Kojo, Markku Jauhiainen, Urho Kujala)
D18Kangasalan Kisa (Kirre Palmi, Outi Niemi, Päivi Pihlajamäki)IF Brahe (Marianne Stenbacka, Ann-Christine Stenbacka, Gun-Viol Nynäas)Imatran Suunnistajat (Eija Peltonen, Satu Peltonen, Virpi Peltonen)
H16Helsingin Suunnistajat (Jorma Saarinen, Visa Palonen, Veli-Matti Salmenkylä)Ikaalisten Nouseva-Voima (Pasi Koskinen, Jari Leppimäki, Raimo Kauppila)Kangasalan Kisa (Olli Mannila, Asko Vesanen, Jussi Mannila)
H14Porin Tarmo (Pekka Mattila, Olli Ranta, Veli-Pekka Nurmi)Suunta-Sepot (Leo Pyymäki, Aku Pyymäki, Risto Metsälä)Kalevan Rasti (Pasi Kortelainen, Juha Vihonen, Arto Muhonen)
D14Kuopion Suunnistajat (Arja Korhonen, Lea Hartikainen, Helena Savolainen)Helsingin Suunnistajat (Johanna Suomio, Outi Tuovinen, Tuulikki Salmenkylä)Ikaalisten Nouseva-Voima (Kristiina Vesterinen, Riitta Vansen, Irja Isokivijärvi)
1975
Normaalimatka (Päivä) – 7.9. Joensuu, sarjat H/D16-12 ja D18 Liperi
KultaHopeaPronssi
H21Hannu Kurppa HNMKYHannu Mäkirinta AlavUReino Hotti HS
D21Vappu Ketola SaaPuSinikka Kukkonen LS-37Anja Vilen Koovee
H20Ari Torniainen LappRiPertti Tikka TohmURaimo Tolonen IiSu ja Ismo Turunen IiSu
D20Eeva Kivinen RaLuRaija Heimala LappRiLeila Viljander AKT
H18Jukka Pukkila VaajTeSeppo Rytkönen SumKuTimo Seppänen Pihkan
D18Leena Salmenkylä HSAnn Roos ÖrnenPäivi Salpakivi KuUs
H16Juha Liukkonen KarkPoJussi Silvennoinen KRJari Männistö KurikRy
D16Seija-Sinikka Lähteilä HiKiMirja Nordman HeinIsKirsi Hiltunen Hanka
H14Mika Ruuhiala KRJarmo Lottonen OkuPMarkku Keskitalo MS-52
D14Virpi Peltonen ImSuMarjo Herva OHSatu Ojalainen ImS
H12Olli Ranta PoTaUrpo Väänänen KRAsko Rahm SumKu
D12Anne Heikkinen ÄhtUHeli Rantala EKUIrmeli Tikkala HiKi
Pitkä matka s- 16.8. Savonlinna
KultaHopeaPronssi
H21Simo Nurminen IkNVAhti Karvinen EnonkUVeikko Kostiainen KerU
D21Sinikka Kukkonen LS-37Sirkka Ketola SaaPuVappu Ketola SaaPu
H20Asko Vähä-Pietilä LHRJarmo Eräjärvi PihkanPekka Ylänen KanKi
H18Ari Anjala TYKari Vuorio RiSuPekka Ahonen NoU
D18Leena Salmenkylä HSPäivi Salpakivi KuUsLeena Silvennoinen KR
Yö – 27.-28.9. Imatra
KultaHopeaPronssi
H21Hannu Mäkirinta AlavUPekka Rytkönen PihkanMarkku Salminen JäPa
D21Eeva Kivinen RaLuHennariikka Lonka KRPäivi Leppänen NoU
H20Seppo Loukonen PiKePekka Ylänen KanKiIsmo Turunen IiSu
H18Ari Anjala TYJukka Pukkila VaajTeTapio Pulli LappRi
D18Annariitta Lonka KRErja Päivinen JRVSirpa Kukkonen SuonVa
H16Ilari Grönholm KangKiBertel Pahlman PIFMarkku Vaitiniemi SalRe
Viesti – 31.8. Kymi, sarjat H/D20-14 Virolahti (tuloksissa puutteita)
KultaHopeaPronssi
H21Järvenpään Palo (Unto Kervinen, Jouko Torvikoski, Veijo Parviainen, Markku Salminen)Angelniemen Ankkuri (Mikko Mannonen, Juhani Kari, Jussi Salusvuori, Seppo Väli-Klemelä)Helsingin NMKY (Ilpo Laiho, J. Virtanen, Hannu Kurppa, Timo Harju)
D21Sippurasti (Hilkka Karjalainen, Airi Kattelus, Helena Kattelus)Lahden Suunnistajat -37 (Kaija Dahlman, Pirjo Vanhatalo, Sinikka Kukkonen)Saarijärven Pullistus (Sinikka Viinikainen, Vappu Ketola, Sirkka Ketola)
H20Lappeen Riento (Jorma Heimala, Juha Heimala, Ari Torniainen)Pihkaniskat (, , Tommy Juvonen)Säkylän Urheilijat (, , Urho Kujala)
D18Helsingin Suunnistajat (Kii Palonen, Aino Pelkonen, Leena Salmenkylä)Jämsänkosken Retki-Veikot (Merja Vainio, Seija Bister, Erja Päivinen)Kalevan Rasti (Leena Silvennoinen, Jaana Silvennoinen, Annariitta Lonka)
H16Kangasalan Kisa (, , Ilari Grönholm)Keravan Urheilijat (, , Kari Kangasmaa)Ikaalisten Nouseva-Voima (, , Jari Moisio)
D14Kuopion Suunnistajat (Arja Korhonen, Lea Hartikainen, Helena Savolainen)Helsingin Suunnistajat (Johanna Suomio, Outi Tuovinen, Tuulikki Salmenkylä)Kankaanpään Urheilijat (Mervi Vuosjoki, Ritva Keskinen, Taina Mäkelä)
1974
Normaalimatka – 8.9. Hyvinkää, sarjat D18-12 ja H16-12 Tarvasjoki
KultaHopeaPronssi
H21Hannu Mäkirinta AlavUVeijo Parviainen KeUHeimo Taskinen KangKa
D21Liisa Veijalainen LiePaSinikka Kukkonen JuvUSirkka-Liisa Harju KeuKi
H20Markku Mononen EnonkUJukka Mäkinen KangKiTuomo Säteri PorvU
D20Tuula Huhtamäki IlmKiKaija Halonen ORaSusanna Wolff Järven
H18Ari Nurmi KeUHeikki Korppi KySAsko Vähä-Pietilä LHR
D18Outi Borgenström HyRaAnne Saari KanktKiHilkka Tolvanen TarvU
H16Carl-Henrik Norrbutts TjöckKari Sallinen VihViKari Vuorio JaJa
D16Leena Salmenkylä HSGun-Viol Nynäs BraheErja Päivinen JRV
H14Ari Hiltunen HankaIlkka Kujanpää KyPonMikael Bäck Malax
D14Seija Lähteilä HiKiTellervo Kantonen TVVAnn-Christine Stenbacka Örnen
H12Risto Metsälä SuSeKimmo Sallinen VihViOlli Ranta PoTa
D12Katri Alasalmi HaukipVeHelena Savolainen KuoSuMia Borgenström HyRa
Pitkä matka – 17.8. Virrat
KultaHopeaPronssi
H21Markku Salminen HSSimo Nurminen IkNVTuomo Peltola LiePa
D21Sinikka Kukkonen JuvUVappu Ketola SaaPuOuti Borgenström HyRa
H20Jukka Mäkinen KanktKiJukka Taimisto AlavUMatti Äijö IkNV
H18Ari Anjala TYAri Nurmi KeUAsko Vähä-Pietilä LHR
D18Eeva Kivinen RaLuHilkka Salmenkylä HSPäivi Leppänen NoU
Yö – 5.-6.10. Turku
KultaHopeaPronssi
H21Risto Orpana SahKuVeijo Parviainen KeUHannu Mäkirinta AlavU
D21Liisa Veijalainen LiePaHennariikka Lonka KRVappu Ketola SaaPu
H20Ari Kartaslammi IkNVJukka Mäkinen KanktKiKaj Bäckman LovTor
H18Pekka Ylänen KanktKiErkki Paananen VaRJarmo Eräjärvi Pihkan
D18Outi Borgenström HyRaAnnariitta Lonka KRPäivi Leppänen NoU
H16Rune Höglund SVSeppo Rytkönen SumKuHannu Myllärinen JoKu
Viesti – 4.8. Orimattila, Sipoo H20-14/D18-14
KultaHopeaPronssi
H21Angelniemen Ankkuri (Pertti Pelto-Huikko, Juhani Kari, Jussi Salusvuori, Seppo Väli-Klemelä)Asikkalan Raikas (Martti Mäkelä, Pekka Pökälä, Tapani Rautavuo, Pentti Rautavuo)Ikaalisten Nouseva-Voima (Erkki Knuuttila, Simo Nurminen, Erkki Ylikoski, Kimmo Rauhamäki)
D21IF Femman (Saga Pått, Ann-May Carlson, Svea Ahlskog)Juvan Urheilijat (Marjatta Vauhkonen, Aili Ahonen, Sinikka Kukkonen)Tampereen Kilpa-Veljet (Marja-Liisa Reunamäki, Irja Satri, Anja Vilen)
H20Lappeen Riento (Esa Ontronen, Ari Torniainen, Heikki Pusa)Lovisan Tor (Ulf Meriheinä, Johan Sigfrids, Kaj Bäckman)Angelniemen Ankkuri (Markku Laine, Ilkka Saarimäki, Markku Virtanen)
D18Helsingin Suunnistajat (Leena Salmenkylä, Margit Ampuja, Hilkka Salmenkylä)Kalevan Rasti (Leena Silvennoinen, Jaana Silvennoinen, Annariitta Lonka)Kyröskosken Ponsi (Anja Kallio, Sirpa Kujanpää, Eija Kujanpää)
H16Rajamäen Rykmentti (Esko Alho, Jukka Alho, Hannu Hämäläinen)Lappajärven Veikot (Arvo Ahola, Pertti Syrjälä, Keijo Murtokangas)Hyvinkään Rasti (Kari Sermiö, Ossi Autio, Pekka Savela)
H14Kauhajoen Karhu (Jyrki Mäki-Kala, Hannu Lusa, Aku Nieminen)Ikaalisten Nouseva-Voima (Pasi Koskinen, Jari Leppimäki, Raimo Kauppila)Helsingin Suunnistajat (Jussi Jyvälahti, Visa Palonen, Veli-Matti Salmenkylä)
D14Kuopion Suunnistajat (Arja Korhonen, Lea Hartikainen, Helena Savolainen)Kuopion Suunnistajat (Sari Tolvanen, Maarit Savolainen, Sirpa Hartikainen)Tarvasjoen Urheilijat (Paula Tolvanen, Marjo Metsola, Maarit Metsola)
1973
Normaalimatka – 9.9. Keikyä, sarjat H16-12 ja D18-12 Raahe
KultaHopeaPronssi
H21Risto Nuuros SuomjSiVeikko Kostiainen KeUJouni Keskinarkaus OH
D21Liisa Veijalainen LiePaAila Flöjt KuhKiSirkka Ketola SaaPu
H20Markku Mononen EnonkUAntti Nuuros SuomjSiJukka Mäkinen KanktKi
D20Tuula Huhtamäki IlmKiHannele Knuuttila IkUSusanna Wolff Järven
H18Aimo Vähä-Pietilä LHRMarkku Virtanen KemJySeppo Loukonen PiKe
D18Outi Borgenström HyRaLeila Viljander AKTEeva Kivinen RaLu
H16Urho Kujala SäkUHeikki Korppi KySJukka Pukkila VaajKu
D16Hannele Uotila HinnYrAila Vasala OulujKiEeva-Liisa Marttinen RuoSu
H14Mikael Back MalaxJukka Kapanen EnonkUJouko Rautasalo KR
D14Gun-Viol Nynäs BraheIrmeli Peltola HeinIsKirsi Hiltunen Hanka
H12Ari Enroth RRKimmo Sallinen VihViJyrki Mäki-Kala KauKa
D12Heli Antikainen  AurVaHelena Savolainen KuoSuAnn-Christine Stenbacka Örnen
Pitkä matka – 19.8. Utajärvi
KultaHopeaPronssi
H21Erkki Oikarinen KangKaMarkku Salminen HSMatti Mäkinen AngA
D21Sirkka Ketola SaaPuSirkka-Liisa Koskela KeuKiSinikka Kukkonen PielavSa
H20Kimmo Juvonen PihkanVeijo Parviainen KeUHeikki Hirttiö KemijU
Yö – 29.-30.9. Valkeakoski
KultaHopeaPronssi
H21Markku Salminen HSHannu Mäkirinta AlavUTimo Lehtonen HNMKY
D21Sinikka Kukkonen PielavSaAila Flöjt KuhKiIrja Niemelä XYZ
H20Mikko Seppänen PoTaHeikki Pusa LappRiKari Viertokoski NoU
H18Jukka-Pekka Rantio HauSiMatti Ottela MesikAri Torniainen S-37
Viesti – 17.6. Halikko, saarjat 22.7. Rovaniemi
KultaHopeaPronssi
H21Helsingin Suunnistajat (Reino Hotti, Juhani Salmenkylä, Seppo Korhonen, Markku Salminen)Liedon Parma (Raimo Jalonen, Tuomo Peltola, Veikko Kiili, Timo Peltola)Keravan Urheilijat (Risto Sirola, Jouko Torvikoski, Arvo Kantola, Veikko Kostiainen)
D21Helsingin Suunnistajat (Pirkko Salmenkylä, Ritva Kajava, Seija Korhonen)Mäntsälän Urheilijat (Päivi Kokkonen, Orvokki Salonen, Aune Jalava)Turun Suunnistajat (Pirkko Kiviharju, Pirjo Koivula, Tuija Elmiö)
H20Hankasalmen Hanka (Juha Leinonen, Olli Leinonen, Hannu Leinonen)Kankaantaan Kisa (Harri Mäkinen, Hannu Hasa, Jukka Mäkinen)Asikkalan Raikas (Harri Sipilä, Risto Iivonen, Matti Iivonen)
D18Nokian Urheilijat (Päivi Leppänen, Raija Leppänen, Kristiina Koskinen)Kalevan Rasti (Annariitta Lonka, Leena Silvennoinen, Hennariitta Lonka)Helsingin Suunnistajat (Katri Salmenkylä,
H16                                                   Kalevan Rasti (Jouko Rautasalo, Jussi Silvennoinen, Jukka Muhonen)Kymin Suunnistajat (Ismo Suntio, Matti Kunnas, Heikki Korppi)Vaajakosken Kuohu (Reino Hokkanen, Kari Häkkinen, Jukka Pukkila)
1972
Normaalimatka – 3.9. Kajaanin Suunnistajat (1 ryhmä), Ruokolahden Suunnistajat (3 ryhmä)
KultaHopeaPronssi
H21Veikko Koistiainen KerURaimo Nissi MaMaTuomo Peltola LiePa
D21Sinikka Kukkonen PielavSaSvea Ahlskog FemmanLiisa Veijalainen PiKa
H20Mikko Jokimies ViSaHarri Laine TarpSuJarmo Rönnqvist VaaSu
D20Helena Kattelus SiKuRiitta Hämäläinen RaRySinikka Viinikainen SaaPu
H18Matti Hautala KortJVPertti Tikka TohmUMarkku Mononen EnonkU
D18Outi Borgenström HyRaHannele Knuuttila IkULeila Viljander AKT
H16Matti Vuonneli OutPaKari Pinola PudasjUJouko Turto KoKV
D16Eeva Kivinen RaLuHilkka Tolvanen TarvasjUEija Sinkkilä VaRa
H14Ari Anjala TaYrJuha Heimala LappRiJukka Kapanen EnonkU
D14Jaana Metsäranta SeiULeena Salmenkylä HSGun-Viola Nynäs Brahe
H12Veli-Matti Salmenkylä HSMartti Pohjola HauSiMikael Bäck Malax
D12Hannele Mettinen RoiLaLiisa Aho-Pynttäri KuortKuMaarit Metsola TarvasjU
Pitkä matka – 8.10.  Varkaus / Savon Suunta
KultaHopeaPronssi
H21Tuomo Peltola LiePaMarkku Oksanen JRVRisto Orpana HNMKY
D21Sinikka Kukkonen PielavSaHelena Kattelus SiKuAila Flöjt KuhKi
H20Jukka Mäkinen KanktKiMarkku Mononen EnonkUHannu Kurppa HyRa
Yö – 30.9.-1.10. Nurmijärvi / Rajamäen Rykmentti
KultaHopeaPronssi
H21Veijo Tahvanainen ARRisto Sirola KerURisto Orpana HNMKY
D21Sinikka Kukkonen PielavSaAune Jalava MänsUEine Laine XYZ
H20Kimmo Juvonen PihkanVeijo Parviainen KerUKeijo Laine Mesik
H18Jukka Mäkinen KanktKiAri Kartaslammi IkUJouko Iso-Markku SuomusjSi
Viesti – 4.6. Tammisaari / OK Järven (ryhmä 1) , Pernaja/Loviisan Tor (ryhmä2)
KultaHopeaPronssi
H21Liedon Parma (Reijo Lehkonen, Veikko Kiila, Timo Peltola, Tuomo Peltola)Turun Suunnistajat (Urpo Vaininen, Heikki Martikainen, Raine Rantala, Jussi Salusvuori)Ounasvaaran Hiihtoseura (Matti Alapoikela, Veikko Pallari, Jouni Keskinarkaus, Seppo Keskinarkaus)
D21XYZ (Pirjo Vanhatalo, Eine Laine, Irja Niemelä)Saarijärven Pullistus (Sinikka Viinikainen, Vappu Ketola, SIrkka Ketola)Jämsänkosken Retki-Veikot (Sirkka Enqvist, Paula Närhi, Tuija Enqvist)
H20Asikkalan Raikas (Matti Iivonen, Risto Iivonen, Jorma Sipilä)Asikkalan Raikas 2 (Pertti Mäkelä, Harri SIpilä, Antti Haapanen)Lauritsalan Kisa (Kaarlo Lempinen, Heikki Pusa, Markku Koivisto)
D18Hauhon SIsu 2 (Kaisa Lepistö, Eija Lepistö, Marja Lepistö)Hauhon Sisu (Aila Pohjola, Tarja Rautio, Sinikka Rauotio)Kuusankosken Urheiluseura (Tuija Taskinen, Katri Tuomainen, Päivi Salpakivi)
H16Kymin Suunnistajat (Markku Piipponen, Matti Kunnas, Heikki Korppi)Ounasvaaran Hiihtoseura (Kyösti Kämä, Kai Salomaa, Nouni Herva)Tampereen Yritys (Jouko Karppanen, Ari Anjala, Kari Ristanen)
1971
Normaalimatka – 12.9. Nilsiä/Kuopion Suunnistajat (pääsarjat), Petäjävedellä/Petäjäveden Petäjäiset (junnut)
KultaHopeaPronssi
H21Ahti Karvinen EnonkUVeikko Kostiainen KerUVilho Pollari SaaPu
D21Sirkka-Liisa Koskela KeuKiRaija Nieminen PetPeEeva Lahtonen RaLu
H20Jukka Juntunen IinUMarkku Pietikäinen JoKuVeli-Matti Rantio HauSi
D20Tuula Keskinarkaus OHVappu Ketola SaaPuMarja-Leena Junttila HlS
H18Hannu Kurppa HyRaMarkku Mononen EnonkUVeijo Parviainen JäPa
D18Tuija Engvist JRVRita Wickholm S-VHelena Kattelus SiKu
H16Pertti Tikka TohmUJorma Kuhlström HlSMatti Räty HeinIs, Jari Mikkolainen VaR
D16Outi Borsenström HyRaMarja Lepistö HauSiEeva Kivinen RaLu
H14Heikki Korppi KySUrho Kujala KöyLaVesa Tonder RuoSu
D14Ritva Lönni JaJaPäivi Salpakivi KuUsLeena Kukko KosKi
H12Jukka Kapanen EnonkUJukka Latokylä TarvasjUMarkku Jauhiainen SäkU
Pitkä matka – 10.10. Gamlakarleby IF
KultaHopeaPronssi
H21Veijo Tahvanainen ARJorma Karvonen JoKuSeppo Jukkola GIF
D21Eeva Lahtonen RaLuIna Hellström PIFSvea Ahlskog Femman
H20Juhani Kokkonen KerUSilvo Säkkinen PaltUJukka Juntunen IinU
Yö – 2.-3.10. Yyteri / Porin Tarmo
KultaHopeaPronssi
H21Reijo Kujansuu KooVeeRisto Sirola KerUTimo Lehtonen HNMKY
D21Tuula Hovi HaTaMarja-Leena Junttila HlSSirkka Ketola SaaPu
H20Jorma Mäkinen KankpUKari Tuuha AngASune Forsström Järven
H18Hannu Kurppa HyRaVesa Ruuskanen KuoSMarkku Heinonen PiKa
Viesti – 20.5.Helsinki/Helsingin Poliisi-Voimailijat (pääsarjat) &  Joutseno / Joutsenon Kullervo (nuoret)
KultaHopeaPronssi
H21Helsingin Suunnistajat (Martti Mattila, Seppo Korhonen, Juhani Salmenkylä, Markku Salminen)Jyväskylän Kisa-Toverit (Taisto Björkman, Markku Kaura-aho, Jorma Heikkinen, Matti Björkman)Helsingin NMKY (Timo Lehtonen, Kari Hovi, Teemu Nukki, Risto Orpana)
D21Helsingin Suunnistajat (Seija Korhonen, Asta Salminen, Marja Knuutila)Helsingin Suunnistajat II (Pirkko Salmenkylä, Salme Laaksonen, Kaarina Hirn)Keuruun Kisailijat (Armi Palomäki, Toini Väliaho, Sirkka-Liisa Koskela)
H20Virolahden Sampo (Mikko Jokimies, Kari Takala, Veijo Tulkki)Suomusjärven Sisu (Mauri Sinnelä, Reino SInnelä, Antti Nuuros)Kuusankosken Urheiluseura (Kimmo Salminen, Raimo Seppälä, Keijo Harju)
H16Iin Yritys (Matti Vilmi,  Tarmo Huovinen,  Olli Juntunen)Imatran Suunnistajat (Hannu Honkanen, Jouko Kapanen, Jarmo Kapanen)Tampereen Kilpa-Veikot (Jarmo Lajunen, Jyrki Järvinen, Ingmar Mattila)
D16Sippolan Kunto (Mirja Ukkola, Airi Kattelus, Helena Kattelus)Ounasvaaran Hiihtoseura (Kirsti Koskela, Marja-Leena Herva, Eija Keskinarkaus)Tarpian Suunta (Päivi Similä, Tuija Sakari, Hilkka Koivuniemi)
1970
Normaalimatka – 13.9. Helsinki / Mesikämmenet, Suomusjärvi/Suomusjärven Sisu (nuoret)
KultaHopeaPronssi
H21Raine Rantala TuSRaimo Nissi MaMaTuomo Peltola LiePa
D21Aira Mylly OHSinikka Kukkonen PielavSaAnn-Maj Carlson Femman
H20Risto Nuuros SuomusjSClas-Göran Herregård FemmanMatti Kivimäki KoS
D18Päivi Saarinen MäntsUTuula Keskinarkaus OHHelena Kattelus SiKu
H16Jukka Taimisto AlavUJohan Sigfrids LTorMikko Seppänen PoTa
D16Rita Wickholm S-VOuti Borgenström HyRaHannele Koskinen PetPe
H14Reijo Joensuu KortJVJukka Häkkinen JuvUHarri Tasanen MS-52
Pitkä matka – 11.10 Korvenkylä / Hinnerjoen Yritys
KultaHopeaPronssi
H21Seppo Jukkola GIFArvo Jonkka PoTaMarkku Salminen HS
H20Mikko Mannonen AngAMartti Mäkelä ARPentti Saari KyVo
Yö – 3.10. Miehikkälä / Miehikkälän Vilkas
KultaHopeaPronssi
H21Markku Salminen HSKalervo Laurila TPUTimo Peltola LiePa
H20Glas-Göran Herregård FemmanMikko Mannonen AngAJuhani Kokkonen KerU
Viesti -7.6. Pargas IF (nuoret) /  14.6. Iin urheilijat (pääsarjat)
KultaHopeaPronssi
H21Liedon Parma (Reijo Lehkonen, Timo Peltola, Tuomo Peltola)Asikkalan Raikas (Veijo Tahvanainen, Heino Avikainen, Tapani Rautavuo)Asikkalan Raikas II (Terho Ala-Heikkilä, Martti Kemppi, Pentti Rautavuo)
D21XYZ (Eine Laine, Heli Iso-Markku, Irja Niemelä)IF Femman (Saga Berts, Hjördis Gädde, Svea Ahlskog)Keuruun Kisailijat (Armi Palomäki, Kirsti Jokinen, SIrkka-Liisa Koskela)
H20Angelniemen Ankkuri (Olli-Pekka Knaapi, Juhani Kari, Mikko Mannonen)Suomusjärven Sisu (Reino Sinnelä, Antti Nuuros, Risto Nuuros)Virolahden Sampo (Martti Mässeli, Veijo Tulkki, Mikko Jokimies)
D18Ounasvaaran Hiihtoseura (Marja-Leena Herva, Seija Keskinarkaus, Tuula Keskinarkaus)Rasti-Lukko (Margit Vehnänen, Liisa Kivinen, Eeva Kivinen)Mäntsälän Urheilijat (Aija Vuorinen, Kristiina Kujala, Päivi Saarinen)
H16Parkanon Urheilijat (Hannu Sokka, Mauri Rustari, Harri Koro)Helsingin Suunnistajat (Olli Mäkinen, Raimo Saarnia, Pekka Santala)Kankaanpään Urheilijat (REijo Antila, Pertti Stengård, Rauno Antila)

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail