Valikko

16.4. | Kuntosuunnistusmaksujen webinaari

·

·

Pvm: 16.4.2026
Aika: 18:00 – 19:00
Koulutuskalenteri | Tulossa

Seuraparlamentin syyskokouksessa 15.11.2025 tehtiin päätös, että liitto saa 1.1.2026 alkaen osuuden kuntosuunnistustuloista. Liittohallitus sai tehtäväksi tuoda seuraparlamentin kevätkokoukseen 28.3.2026 vahvistettavaksi mekanismin, miten laskutus seuroille toteutetaan ja miten toteutuneita seurojen tuottoja verifioidaan. Seurojen ja liiton edustajista koostuva työryhmä laati ehdotuksen liittohallitukselle ja seuraparlamentille.

Kevätkokouksen päätös oli, että liiton osuus on 8 % seurojen kuntosuunnistusten osallistumismaksuista kertyneistä bruttotuloista. Laskutus seuroille toteutetaan kerran vuodessa kauden päättyessä marraskuussa. Esitelty ja hyväksytty malli on luettavissa tästä linkistä.

Suunnistusliitto järjestää aiheesta webinaarin seuroille torstaina 16.4. klo 18 ja tilaisuudessa voi esittää kysymyksiä aiheeseen liittyen. Tilaisuudessa mallia on esittelemässä ja kysymyksiin vastaamassa liiton toimitusjohtaja Mika Ilomäki ja tapahtumapäällikkö Timo Saarinen. 

Ilmoittautuminen tilaisuuteen on 14.4. mennessä. Lomakkeella voit myös lähettää etukäteen kysymyksiä, ja niihin vastataan tilaisuudessa. Ilmoittautuneille lähetetään Teams-linkki sähköpostitse 16.4. aamupäivällä