Suunnistusliiton harrastesuunnistusryhmä ideoi valtakunnallisen kyselyn kuntosuunnistajille. Kysely toteutettiin Webropol-kyselynä 1.–30.9. Kyselyssä oli samat kysymykset kuin vuonna 2025. Muutamaa vastausvaihtoehtoa muutettiin tälle vuodelle viime vuoden kokemusten perusteella.
Seurat ja tapahtumien järjestäjät kutsuttiin mukaan toteuttamaan kyselyä. Kyselyn ensimmäisessä kysymyksessä kysyttiin ”Mitä kuntorastitapahtumasarjaa vastauksesi koskevat?” ja vastausvaihtoehtoina oli mukaan ilmoittautuneet tapahtumasarjat sekä lisäksi vaihtoehto ”jokin muu mikä?”. Mukaan ilmoittautui 48 tapahtumasarjaa.
Kyselyyn saatiin 1443 vastausta. Vastaajista 58 % oli miehiä ja 42 % naisia. Heistä suunnistusseuran jäseniä oli 68 %.
Havaintoja ja nostoja kyselyn tuloksista
| Havainto | Osuus vastaajista |
| Osallistuminen erittäin tai melko helppoa | 94,5 % |
| Sopivan radan löytää | 92,9 % |
| Hinta sopiva | 66,0 % |
| Hinta kallis tai erittäin kallis | 19,1 % |
| Tapatumapaikan läheisyys kotoa lisää osallistumisen todennäköisyyttä | 55,2 % |
| Tulokset ja väliajat tärkeitä tai erittäin tärkeitä | 71,2 % |
Kun vastauksia vertaa vuoden takaiseen kyselyyn, vastauksien prosenttiosuudet ovat hyvinkin saman suuruisia: vastausprosentti on pysynyt joko samana tai muutos on 1-2 prosenttia. Kuntorastien hintaa ja reittipiirroksia käsittelevissä kysymyksissä prosenttiosuudet olivat merkittävämmin erilaiset. Hintaa piti sopivana edelleen 66 % vastaajista, kun viime vuoden tulos oli 68 %. Reittipiirrosten merkitys on kasvanut vuoden takaisesta.
Vastaajien profiili
| Vastaajien ikäjakauma | Vastaajia | Osuus |
| 20 vuotta tai alle | 31 | 2,1 % |
| 21-30 vuotta | 67 | 4,6 % |
| 31-40 vuotta | 207 | 14,3 % |
| 41-50 vuotta | 375 | 26,0 % |
| 51-60 vuotta | 327 | 22,7 % |
| 61-70 vuotta | 265 | 18,4 % |
| 71-80 vuotta | 155 | 10,7 % |
| 81 vuotta tai enemmän | 16 | 1,1 % |
| Vastaajien suunnistuskokemus | Vastaajia | Osuus |
| 1 vuotta | 83 | 5,8 % |
| 2-3 vuotta | 133 | 9,2 % |
| 4-5 vuotta | 114 | 7,9 % |
| 6-10 vuotta | 198 | 13,7 % |
| 11-20 vuotta | 305 | 21,1 % |
| 21-30 vuotta | 156 | 10,8 % |
| 31 vuotta tai enemmän | 454 | 31,5 % |
Seuran jäseniä on 978 (67,8 %) ja seuraan kuulumattomia 465 (32,2 %). Näin ollen kuntorasteilla on merkittävä rooli myös seuratoiminnan ulkopuolella harrastavien palveluna. Kyselyyn vastanneista naisia on 601 (41,9 %), miehiä 827 (57,6 %) ja muu-vaihtoehdon valinneita 7 (0,5 %).
Vastaukset
Kysymykseen ”Mikä kuntorastitapahtumista kertova tiedotus/viestintäkanava tavoittaa sinut parhaiten?” vastattiin seuraavasti (vastaajia 1443 ja valittujen vastausten määrä 2358):
| Parhaiten tavoittava kanava | Valintoja | Osuus vastaajista |
| Rastilippu-palvelu | 519 | 36,0 % |
| Seurojen ja tapahtumien nettisivut | 1030 | 71,4 % |
| Sähköposti | 63 | 4,4 % |
| 266 | 18,4 % | |
| X (ent. Twitter) | 6 | 0,4 % |
| 198 | 13,7 % | |
| 181 | 12,5 % | |
| Paikallislehti | 63 | 4,4 % |
| Jokin muu. Mikä? | 32 | 2,2 % |
”Jokin muu. Mikä?” vaihtoehdon valinneista iso osa vastasi tapahtumasarjan nettisivujen osoitteen, jotka kuuluvat toiseen vastausvaihtoehtoon ”Seurojen ja tapahtuminen nettisivut”. Tästä voidaan päätellä, että vastaajista lähes kaikki etsivät tietoa nettisivuilta ja tämän lisäksi sosiaalisesta mediasta. Somekanavista käytetyimmät ovat Facebook ja Instagram. ”Jokin muu. Mikä” vastauksissa korostui myös jonkun verran painettu media, kuten paikallislehdet ja seurojen jäsenlehdet ja -tiedotteet.
Tuloksia ei pidä käyttää yksin uusien harrastajien markkinointikanavien valintaan: kysely kuvaa jo tavoitettuja vastaajia. Seuran verkkosivuilla asioiva konkari ja suunnistusta ensimmäistä kertaa harkitseva henkilö tarvitsevat varmasti erilaisen viestin ja kanavan.
Kysymykseen ”Kuinka helppoa ja sujuvaa osallistuminen kuntorasteille on mielestäsi?” 65,3 % vastasi ”Erittäin helppoa ja sujuvaa” ja 29,2 % ”Melko helppoa ja sujuvaa”.
| Osallistumisen sujuvuus | Vastaajia | Osuus |
| Erittäin helppoa ja sujuvaa | 942 | 65,3 % |
| Melko helppoa ja sujuvaa | 422 | 29,2 % |
| Sekä että – välillä helppoa, välillä hankalaa | 68 | 4,7 % |
| Melko hankalaa | 7 | 0,5 % |
| Erittäin hankalaa | 4 | 0,3 % |
Kuntorastitapahtuman hintaa piti sopivana 66 % vastaajista. Erittäin halpana 4 % ja halpana 10 %. Kalliina hintaa piti 18 % ja erittäin kalliina 2 %. Vastaavat luvut vuonna 2025 olivat: Kuntorastitapahtuman hintaa piti sopivana 68 % vastaajista. Erittäin halpana 7 % ja halpana 12 %. Kalliina hintaa piti 12 % ja erittäin kalliina 1 %. Tänä vuonna useampi vastaaja piti hintoja kalliina ja aiempaa harvempi halpoina. Tähän syynä ovat mm. liiton kuntosuunnistusmaksun myötä nousseet tapahtumien hinnat.
| Hinnan arvio | Vastaajia | Osuus |
| Erittäin halpa | 64 | 4,4 % |
| Halpa | 151 | 10,5 % |
| Sopiva | 952 | 66,0 % |
| Kallis | 254 | 17,6 % |
| Erittäin kallis | 22 | 1,5 % |
Kysymykseen ”Mitä maksutapaa / maksutapoja käytät kuntorasteilla mieluiten?” Vastattiin seuraavasti (vastaajia 1443 ja valittujen vastausten määrä 2176):
| Mieluinen maksutapa | Valintoja | Osuus vastaajista |
| Käteinen | 269 | 18,6 % |
| Liikuntaetu | 398 | 27,6 % |
| MobilePay | 447 | 31,0 % |
| Pankki-/luottokortti | 321 | 22,2 % |
| Maksaminen ennakkoon Rastilippu-palvelussa | 108 | 7,5 % |
| Kausikortti tai sarjalippu | 516 | 35,8 % |
| Jokin muu mikä? | 117 | 8,1 % |
Kysymykseen ” Kumman valitset: perinteiset vai omatoimirastit?” Vastattiin seuraavasti (vastaajia 1443):
| Perinteiset ja omatoimirastit | Vastaajia | Osuus |
| Vain perinteiset kuntorastit | 773 | 53,6 % |
| Omatoimirastit, ellen pääse perinteisille | 530 | 36,7 % |
| Pääosin omatoimirastit, välillä myös perinteiset | 71 | 4,9 % |
| Mieluiten aina omatoimirastit | 69 | 4,8 % |
Kysymykseen ”Löydätkö helposti itsellesi sopivan radan vaihtoehdoista?” 93 % vastasi löytävänsä sopivan. Ne, jotka eivät löytäneet sopivaa rataa, kaipasivat pääasiassa vaativaa lyhyttä tai helppoa pitkää rataa. Myös 1:7500 mittakaavaista karttaa kaivattiin.
Kysymykseen ”Vaikuttaako tapahtumapaikan etäisyys kotoasi osallistumiseesi?” 45 % vastasi ”Ei. Pitkäkään matka ei vaikuta osallistumiseeni.” 55 % vastasi ”Kyllä. Mitä lähempänä kotoani sitä suuremmalla todennäköisyydellä osallistun.”
Kysymykseen ”Kuinka tärkeää sinulle on, että löydät tapahtuman jälkeen tulokset ja väliajat?” Vastattiin seuraavasti:

Vastaajista tuloksia ja väliaikoja piti nyt kaksi prosenttiyksikköä enemmän erittäin tärkeänä kuin vuonna 2025.
Kysymykseen ”Kuinka tärkeää sinulle on, että löydät tapahtuman jälkeen reittipiirrokset (reittihärveli, RouteGadget, Livelox)?” Vastattiin seuraavasti:

Vastaajista reittipiirroksia piti nyt neljä prosenttiyksikköä enemmän erittäin tärkeänä tai jonkun verran tärkeänä kuin vuonna 2025. Eli reittipiirrosten merkitys on kasvanut.
Tapahtumien ympärivuotisuutta piti erittäin tärkeänä 17 %, tärkeänä 28 %, jonkun verran tärkeänä 30 % ja ei merkitystä vastasi 25 % vastaajista. Ympärivuotisuuden merkitys on hiukan laskenut viime vuodesta.
| Palvelun tai tarjonnan tärkeys | Erittäin tärkeä | Tärkeä | Yhteensä |
| Tulokset ja väliajat | 42,1 % | 29,1 % | 71,2 % |
| Reittipiirrokset | 25,4 % | 21,9 % | 47,3 % |
| Ympärivuotisuus | 17,3 % | 27,6 % | 44,8 % |
Viisi käytännön ehdotusta tapahtumien järjestäjille:
1. Kuvaa radan pituus ja vaikeustaso erikseen, esimerkiksi 3 km helppo. Varmista, että helppo rata on varmasti helppo, ja harkitse lyhyttä vaikeaa tai pitkää helppoa vaihtoehtoa.
2. Tarkista kartan ajantasaisuus ja tulostuslaatu. Ilmoita mittakaava ja tarjoa paikalliseen tarpeeseen sopivia vaihtoehtoja. Mittakaavaa 1:7500 toivotaan.
3. Kerro sijainti, saapumisohje, ajat, maksutavat ja toimintatapa ensikertalaiselle. Huomioi myös ilman autoa saapuvat.
4. Harkitse omatoimirasteja perinteisen tapahtuman rinnalle. Varmista kartan helppo hankinta ja kerro minkä ajan rastit ovat maastossa sekä kuinka rastit on merkitty maastoon.
5. Julkaise tulokset sovitusti ja kerro reittipalvelun saatavuudesta. Arvioi maksutapoja ja kausi- tai sarjakortin mahdollisuutta.
Avoimissa vastauksissa kiitetään järjestäjiä ja toivotaan muun muassa mielekkäitä maastoja, sopivia ratoja, opastusta sekä joustavuutta. Lisäksi annettiin kehitysehdotuksia. Toivottiin ajantasaisempia karttoja, 1:7500 mittakaavaa ja vaihtelua ratoihin. Liitto voi tukea seuroja yhteisillä ohjemalleilla ja koulutuksella.
Uutinen vuoden 2025 kyselyn tuloksista.
Kysely on tarkoitus toteuttaa myös vuonna 2027.

