Sinettiseurat koolla

Nuoren Suomen järjestämä perinteikäs sinettiseuraristeily kokosi 17.-19. syyskuuta eri lajien laatuseurojen edustajat yhteen. Suunnistuksen 23 sinettiseurasta paikalla oli 19 eri seurasta yhteensä 33 nuorisotoimijaa.

Sinettiseuraseminaarissa luovutettiin Turun apulaiskaupunginjohtaja Kaija Hartialalle vuoden 2005 Pro Nuori Suomi -tunnustus hänen ansiokkaasta työstä lasten ja nuorten liikunnan ja hyvinvoinnin hyväksi ja erityisesti Koulut Liikkeelle -hankkeen synnyttäjänä. Vuoden 2005 Pro Nuori Suomi –taideteos on taiteilija Kaarina Kailan akvarelli ja lyijykynätekniikkatyönä toteutettu Tammenlehväseppel.

Iltajuhlassa Nuori Suomi palkitsi neljä sinettiseuraa Pro Nuori Suomi –tauluilla. Suunnistuksesta palkinnon sai Vehkalahden Veikot Reilua peliä rasteilla –keskusteluiden toteutuksesta seuran suunnistusjaostossa ja niistä viestiminen seuran lehdessä ja netissä. Muut palkittavat seurat edustivat jalkapalloa, jääkiekkoa ja sukellusta.
Viime vuonna vastaavassa tilaisuudessa IF Sibbo Vargarna palkittiin seuran laajamittaisesta nuorisotyöstä Sipoossa.