Tarkkuussuunnistuksen MM-mitalistit

Tuloksissa pisteet/aikarastien yhteisaika

Västerås, Ruotsi, 2004

Paralympiasarja
1) Jan Erik Haug NOR 18/ 21) 2, Valeriy Tsodikov UKR  15/ 74, 3) David Irving USA 15/ 82, …,10) Ken Gammelgård FIN 12/116) 16) Tiina Airaksinen FIN 6/85

Avoin sarja kahden kilpailupäivän yhteistulokset:
1) Ola Jansson SWE 36/64, 2) Martin Fredholm SWE 35/92) 3) Stig Gerdtman SWE 33/96, 4) Marja Kaukonen FIN 33/261, 5) Antti Rusanen FIN 32/59, …,9) Risto Vainio FIN 31/120

Paralympiasarjan joukkuekilpailu 2 parasta urheilijaa lasketaan mukaan)
1) Iso-Britannia 32/136 (John David Gittus, Karen Paul, Susanna Boyt), 2) Norja 27/127 (Arne Ask, Gunnar Maelen, Jan Erik Haug),, 3) Liettua 26/215 (Evaldas Butrimas, Zenoida Pashkevits, Tadeush Shimkovits), 4) Suomi 24/213 (Tiina Airaksinen, Ken Gammelgård )

Aichi, Japani, 2005

Paralympiasarja
1) Evaldas Butrimas LTU 16/81,0, 2) David Irving USA 15/81,0, 3) John Crosby GBR 14/95,0,…,11) Tiina Airaksinen FIN 11/167,0, 16) Ken Gammelgard FIN 2/191,0

Avoin sarja kahden kilpailupäivän yhteistulokset:
1) Per Midthaugen NOR 34/103,5, 2) Stig Gerdtman SWE 32/81,0, 3) Mitsumasa Sugimoto JPN 32/82,0, 4) Antti Rusanen FIN 31/152,5, …, 10) Hannu Niemi FIN 30/195,5, 13) Jari Turto FIN 28/162,0

Paralympiasarjan joukkuekilpailu ( 2 parasta urheilijaa lasketaan mukaan)
1) Iso-Britannia 30/179,5 (John Crosby, Karen Paul, Dick Keighley), 2) Liettua 22/237,0 (Evaldas Butrimas, Tadeush Shimkovits, Zenoida Pashkevits), 3) Japani 19/116,0 (Hidetou Kijima, Masaki Kashiwagi, Aki Karumori), …, 5) Suomi 15/233,5 (Tiina Airaksinen, Ken Gammelgard)

Joensuu, Suomi, 2006

Paralympiasarja
1) Dave Gittus GBR 13/87, 2) Nils-Olav Andersson SWE 13/89, 3) Lennart Wahlgren SWE 12/92,…, 7) Seppo Bütt FIN 10/168,18) Kari Melleri FIN 7/158, 21) Ken Gammelgård FIN 6/105

Avoin sarja kahden kilpailupäivän yhteistulokset
1) Martin Fredholm SWE 29/25, 2) Stig Gerdtman SWE 29/46, 3) Per Kidthaugen NOR 29/148,5,…, 5) Antti Rusanen FIN 28/40, 13) Jari Turto FIN 25/98,5, 21) Marja Kaukonen FIN 22/251

Paralympiasarjan joukkuekilpailu (3 parasta urheilijaa lasketaan mukaan)
1) Ruotsi 29/48,5 (Nils-Olav Andersson, Lennart Wahlgren, Inga Gunnarsson), 2) Norja 28/40,5 (Arne Ask, Jan Erik Haug, Gunnar Maehlen), 3) Suomi 27/65,5 (Seppo Bütt, Kari Melleri, Ken Gammelgård)

Kiova, Ukraina, 2007

Paralympiasarja
1) Roberta Falda ITA 17/45, 2) Evaldas Butrimas LTU 17/122, 3) Bernt Gustafsson SWE 16/112,…, 10) Kari Melleri FIN 13/103, 13) Pekka Seppä FIN 12/78, 28) Ken Gammelgård FIN 6/83

Avoin sarja kahden kilpailupäivän yhteistulokset:
1) Kerestes Kreso SLO 32/68, 2) Antti Rusanen FIN 31/103, 3) Oje Johan Waaler NOR 31/113,…, 10) Jari Turto FIN 29/74, 18) Risto Vainio FIN 27/110

Paralympiasarjan joukkuekilpailu (3 parasta urheilijaa lasketaan mukaan)
1) Ruotsi 31/109 (Lennart Wahlgren, Ola Jansson, Bernt Gustafsson), 2) Venäjä 27/67 (Sergei Gretsko, Vladimir Trojan, Marina Borosenkova), 3) Ukraina 25/124 (Irina Kulikova, Sergei Naumov, Vladimir Kostsev), …, 7) Suomi 24/? (Kari Melleri, Pekka Seppä, Ken Gammelgård)

Olomouc, Tsekki, 2008

Paralympiasarja
1) Lennart Wahlgren SWE 19/125, 2) Zdenko Horjan CRO 18/30, 3) Dave Gittus GBR 16/65,…, 8) Pekka Seppä FIN 14/135, 20) Kari Melleri FIN 11/221, 31) Seppo Bütt FIN 9/296

Avoin sarja kahden kilpailupäivän yhteistulokset:
1) Anne Straube GER 36/200, 2) Martin Fredholm SWE 36/225, 3) Jari Turto FIN 34/169, 4) Antti Rusanen FIN 33/110, …, 7) Lauri Kontkanen FIN 32/241,5

Paralympiasarjan joukkuekilpailu (3 parasta urheilijaa lasketaan mukaan)
1) Liettua 29/146 (Borisas Gavrilova, Evaldas Butrima, Tadeus Simkovit)s, 2) Suomi 29/208 (Kari Melleri, Pekka Seppä, Seppo Bütt), 3) Ruotsi 27/169,5 (Lennart Wahlgren, Anna Hansson, Owe Fredholm)

Miskolc, Unkari, 2009

Paralympiasarja
1) Wahlgren Lennart SWE 33/242, 2) Horjan Zdenko CRO 32/203, 3) Jansson Ola SWE 32/287, 11) Seppä Pekka FIN 26/341, 12) Melleri Kari FIN 25/233, 30) Pinola Kari FIN 22/301.

Avoin sarja
1) Vitali Kiritsenko UKR 38/233, 2) Lauri Kontkanen FIN 36/245, 3) Kimura Haruo JPN 36/366, 6) Rusanen Antti FIN 35/232, 8) Turto Jari FIN 34/191.

Joukkuekilpailu (2 avoimen sarjan ja 2 paralympiasarjan urhelijaa)
1) Ukraina 56/625 (Tatjana Tsernish, Irina Kulikova, Vitali Kiritsenko, Jegor Surkov), 2) Ruotsi 56/662 (Martin Fredholm, Stig Gerdtman, Ola Jansson, Michael Johansson), 5) Suomi 51/583 (Lauri Kontkanen, Kari Melleri, Pekka Seppä, Jari Turto)

Trondheim, Norja, 2010

Paralympiasarja
1) Ola Jansson SWE 43/67, 2) Lennart Wahlgren SWE 41/33,5, 3) Sören Saxtorph DEN 41/51, 4) Pekka Seppä FIN 41/75,5, 9) Kari Pinola FIN 38/134, 22) Matti Mäntyniemi FIN 34/134,5.

Avoin sarja
1) Stig Gerdtman SWE 44/76, 2) Lauri Kontkanen FIN 43/68,5, 3) Ivo Tisjlar CRO 43/113,5, 6) Pertti Hartman 41/154, 8) Jari Turto 40/87.

Joukkuekilpailu
1) Ruotsi 84/114 (Stig Gerdtman, Martin Fredholm, Anna Råberg, Ola Jansson, Lennart Wahlgren, Rolf Karlsson), 2) Suomi 81/258,5 (Lauri Kontkanen, Pertti Hartman, Jari Turto, Kari Pinola, Pekka Seppä, Matti Mäntyniemi), 3) Croatia 76/185,5( Ivo Tisljar, Jasminka Cindric Perkovic, Dalibor Perkovic, Zdenko Horjan, Ivica Bertol)

Savoie, Ranska 2011

Paralympiasarja
1) Dmitri Kutserenko RUS 40/58, 2) Sören Saxtorph DEN 40/64, 3) Inga Gunnarsson SWE 40/114, …, 7) Pekka Seppä FIN 39/93, 8) Kari Pinola FIN 38/62, 22) Matti Mäntyniemi FIN 33/142, 23)

Avoin sarja
1) Lauri Kontkanen FIN 43 pistettä/48,5 sekuntia, 2) Antti Rusanen FIN 43/85, 3) Ivo Tisljar CRO 43/115,…, 15) Jari Turto FIN

Joukkuekilpailu
1) FIN 62/95,5 (Lauri Kontkanen, Antti Rusanen, Pekka Seppä), 2) NOR 61/70 (Lars Jakob Waaler, Martin Jullum, Arne Ask), 3) SWE 60/77 (Stig Gerdtman, Martin Fredholm, Ola Jansson)

Skotlanti / Iso-Britannia 2012

Paralympiasarja
1) Ola Jansson SWE 42/138, 2) Pekka Seppä FIN 41/75, 3) Dmitri Kutserenko RUS 40/252,5, …, 6) Kari Pinola FIN 38/191,5, 28) Matti Mäntyniemi FIN 26/120 .

Avoin sarja
1) Stig Gerdtman SWE 44/118,5, 2) Vitali Kiritsenko UKR 44/159, 3) Sergei Stoian UKR 43/60, …, 7) Antti Rusanen FIN 43/143,5, 20) Lauri Kontkanen FIN 41/133,5, 35) Hannu Niemi FIN 38/165, 47) Martti Inkinen FIN 35/124,5.

Joukkuekilpailu
1) FIN 72/91 (Lauri Kontkanen, Antti Rusanen, Pekka Seppä), 2) SWE 72/148,5 (Stig Gerdtman, Ola Jansson, Marit Wiksell), 3) CRO 71/124,5 (Ivo Tisljar, Ivica Bertol, Zdenko Horjan)

Vuokatti, Suomi 2013

Avoin sarja
1) Jari Turto FIN 44/110, 2) Martin Fredholm SWE 44/164.5, 3) Antti Rusanen FIN 43/52.5, 4) Lauri Kontkanen FIN 43/66

Paralympia sarja
1) Jana Kostova CZE 42/111,2) Pavel Dudík CZE 39/116.5, 3) Søren Saxtorph DEN 39/211.5, …,5) Matti Mäntyniemi FIN 38/205, …10) Kari Pinola FIN 35/104, 11) Pekka Seppä FIN 35/254

Tempo
1) Pinja Mäkinen FIN 354, 2) Marit Wiksell SWE 424, 3) Lauri Kontkanen FIN 459, 4) Antti Rusanen FIN 509.5

Joukkuekilpailu
1) SWE 59/52 (Martin Fredholm, Stig Gerdtman, Michael Johansson), 2) CRO 58/47 (Ivica Bertol, Zdenko Horjan, Ivo Tišljar), 3) DEN 58/124 (Søren Saxtorph, Maria Krog Schulz, Vibeke Vogelius), 4) FIN 58/130 (Lauri Kontkanen, Antti Rusanen, Pekka Seppä)

Trentino-Veneto, Italia 2014

Avoin sarja
1) Guntars Mankus LAT 30/256, 2) Marit Wiksell SWE 30/293, 3) Geir Myhr Øien NOR 29/103, 5) Marko Määttälä FIN 29/126, 10) Antti Rusanen 28/101.5, 22) Jari Turto FIN 27/165, 26) Pinja Mäkinen FIN 27/207.5.

Paralympia sarja
1) Michael Johansson SWE 29/313, 2) Ola Jansson SWE 27/73.5, 3) John Crosby GBR 27/301.5, 10) Pekka Seppä FIN 24/193.5, 13) Kari Pinola FIN 24/252.

Tempo
1) Martin Jullum NOR 549.5, 2) Lauri Kontkanen FIN 576, 3) Pinja Mäkinen FIN 584.5, 4) Antti Rusanen FIN 605.5.

Joukkuekilpailu
1) CRO 56/265 (Zdenko Horjan, Ivo Tišljar, Ivica Bertol), 2) SWE 55/122 (Marit Wiksell, Michael Johansson, Martin Fredholm), 3) LAT 52/263 (Guntars Mankus, Janis Rukšans, Andrejs Šulcs), 6) FIN 50/168 (Antti Rusanen, Jari Turto, Kari Pinola)

Zagreb, Kroatia 2015

Avoin sarja
1) Michele Cera ITA 51/193, 2) Antti Rusanen FIN 50/65,5, 3) Martin Jullum NOR 50/189, 4) Marko Määttälä FIN 49/100,5, …, 8) Jari Turto FIN 48/94

Paralympia sarja
1) Vladislav Vovk UKR 49/398,5, 2) Ivica Bertol CRO 48/114, 3) Søren Saxtorph DEN 47/265,5, …, 7) Pekka Seppä FIN 44/317, 13) Kari Pinola FIN 41/385

Tempo
1) Antti Rusanen FIN 242.5, 2) Ján Furucz SVK 279.5, 3) Sondre Ruud Bråten NOR 286,…, 5) Lauri Mäkinen FIN 325.5, 11) Marko Määttälä FIN 382, 16) Jari Turto FIN 449.5

Joukkuekilpailu
1) UKR 77/174 (Vitalii Kyrychenko, Vladislav Vovk, Mykola Opanasenko), 2) CRO 74/89 (Ivica Bertol, Tomislav Varnica, Ivo Tišljar), 3) FIN 74/159 (Antti Rusanen, Jari Turto, Pekka Seppä)

Strömstad, Ruotsi 2016

MM-tempo
1) Lars Jacob Waaler NOR 243,5, 2) Marit Wiksell SWE 256,5, 3) Pinja Mäkinen FIN 262, 4) Iva Lovrec CRO 280.5, 5) Krešo Keresteš SLO 288, 5) Remo Madella ITA 288, 7) Lauri Mäkinen FIN 316.5, 8) Antti Rusanen FIN 317.5, … 15) Anna Jacobson FIN 358,5, 21) Sami Hyvönen FIN 384

MM-Tarkkuussuunnistus, Avoin sarja:
1) Martin Fredholm SWE 48/40,5, 2) Martin Jullum NOR 47/34,5, 3) Janis Ruksans LAT 47/44, 4) Stig Gerdtman SWE 47/47,5, 5) Marit Wiksell SWE 47/91, 6) Pinja Mäkinen FIN 47/112,5, 9) Antti Rusanen FIN 46/92,5, 31) Martti Inkinen FIN 43/133,5

MM-Tarkkuussuunnistus, Paralympiasarja:
1) Michael Johansson SWE 45/74,5, 2) Pavel Shmatov RUS 46/122, 3) Ola Jansson SWE 45/445, 4) Jana Kostova CZE 44/66, 5) Vladislav Vovk UKR 43/66,5, 6) Sören Saxtorph DEN 42/89,5 … 9) Kari Pinola FIN 38/53,5, 11) Pekka Seppä FIN 39/160, 24) Tuomo Markelin FIN 33/223

MM-tarkkuussuunnistus viesti (MM-ohjelmassa 1. kerran)
Paralaympiasarja: 1) SWE 20p/5.34,5 (Inga Gunnarsson, Michael Johansson, Ola Jansson), 2) UKR 19/6.42 (Iryna Kulikova, Yehor Surkov, Vladislav Vovk), 3) FIN 19/7.03 (Kari Pinola, Tuomo Markelin, Pekka Seppä)
Avoin sarja: 1) SVK 21p/1.42s (Jan Furucz, Dusan Furucz, Marian Miklus), 2) POR 21/3.13 (Edgar Domingues, Jorge Baltazar, Joao Pedro Valente), 3) FIN 20/3.33 (Martti Inkinen, Pinja Mäkinen, Antti Rusanen)

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail