Hiihtosuunnistuksen EM-mitalistit

Hiihtosuunnistus: EM-mitalistit ja suomalaisten sijoitukset

2001: Vologda Venäjä

Sprintti
Miehet: 1) Viktor Kortsagin RUS 15.18, 2) Matti Keskinarkaus FIN 15.20, 3) Bertil Nordqvist SWE 15.42, 6) Arto Lilja FIN 15.56, 9) Teemu Köngäs FIN 16.14, 14) Raino Pesu FIN 16.49, 20) Topi Suomalainen FIN 17.08, 21) Jarkko Urpalainen FIN 17.17.
Naiset: 1) Lena Hasselström SWE 12.33, 2) Tatiana Vlasova RUS 13.01, 3) Katja Rajaniemi FIN 13.46, 5) Hanna Kosonen FIN 14.08, 7) Hannele Valkonen FIN 14.31, 8) Salla Lehto FIN 14.46, 9) Liisa Anttila FIN 14.54, 12) Erja Jokinen FIN 15.11, 20) Terhi Hämäläinen FIN 15.48.

Viesti
Miehet: 1) FIN 1.35.08 (Teemu Köngäs, Jukka Lanki, Matti Keskinarkaus), 2) NOR 1.37.46 (Anders Hauge, Tommy Olsen, Eivind Tonna), 3) SWE 1.39.28 (Tomas Löfgren, Claes Turesson, Bertil Nordqvist).
Naiset: 1) RUS 1.23.24 (Irina Onistsenko, Natalia Tomilova, Tatjana Vlasova), 2) FIN 1.24.05 (Hannele Valkonen, Erja Jokinen, Liisa Anttila), 3) SWE 1.24.26 (Stina Grenholm, Marie Lund, Lena Hasselström).

Pikamatka
Miehet: 1) Matti Keskinarkaus FIN 28.09, 2) Jukka Lanki FIN 28.23, 3) Eivind Tonna NOR 28.31, 7) Arto Lilja FIN 29.28, 9) Teemu Köngäs FIN 29.44, 14) Raino Pesu FIN 30.02, 22) Jarkko Urpalainen FIN 31.33.
Naiset:. 1) Lena Hasselström SWE 24.28, 2) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 24.46, 3) Hanna Kosonen FIN 24.57, 6) Salla Lehto FIN 25.35, 7) Katja Rajaniemi FIN 25.44, 9) Liisa Anttila FIN 26.10, 10) Erja Jokinen FIN 26.12, 11) Terhi Hämäläinen FIN 26.40.

Normaalimatka
Miehet: 1) Jukka Lanki FIN 1.34.25, 2) Andreas Edvardsen NOR 1.36.00, 3) Matti Keskinarkaus FIN 1.37.05, 14) Arto Lilja FIN 1.43.19, 24) Jarkko Urpalainen FIN 1.47.21, 29) Teemu Köngäs FIN 1.51.34, Raino Pesu FIN dsq.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 1.08.26, 2) Stine H. Kirkevik NOR 1.08.30, 3) Irina Onishtsenko RUS 1.08.32, 7) Hanna Kosonen FIN 1.11.13, 8) Katja Rajaniemi FIN 1.11.17, 11) Erja Jokinen FIN 1.14.49, 12) Terhi Hämäläinen FIN 1.15.34, Liisa Anttila FIN dsq, Salla Lehto FIN dsq.

2003: Alpe di Sciusi, Italia

Keskimatka (yhteislähtö)
Miehet: 1) Tommy Olsen NOR 49.32.3, 2) Eduard Hrennikov RUS 50.02.9, 3) Arto Lilja FIN 50.23.9, 5) Jukka Lanki FIN 51.31.7, 9) Jarkko Urpalainen FIN 51.59.5, 15) Teemu Köngäs FIN 53.20.4, 21) Raino Pesu FIN 54.00.8, 22) Tomi Ruutiainen FIN 54.05.1.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 36.43.1, 2) Hannele Valkonen FIN 37.04.8, 3) Stina Grenholm SWE 37.08.3, 5) Erja Jokinen FIN 37.51.6, 6) Liisa Anttila FIN 38.08.5, 7) Mervi Pesu FIN 38.56.4, 18) Kirsi Vanhalakka FIN 42.00.9, Salla Lehto FIN dsq.

Sprintti
Miehet: 1) Eduard Hrennikov RUS 12.13, 2) Bertil Nordqvist SWE 12.18, 3) Jukka Lanki FIN 12.33, 5) Arto Lilja FIN 12.50, 7) Jarkko Urpalainen FIN 13.14, 17) Tomi Ruutiainen FIN 13.55, 25) Raino Pesu FIN 14.43, 30) Teemu Köngäs FIN 15.25.
Naiset: 1) Stina Grenholm SWE 12.05, 2) Natalia Tomilova RUS 12.07, 3) Tatjana Vlasova RUS 12.42, 3) Liisa Anttila FIN 12.42, 5) Hannele Valkonen FIN 12.43, 7) Mervi Pesu FIN 13.12, 9) Erja Jokinen FIN 13.27, 10) Salla Lehto FIN 13.29, 12) Kirsi Vanhalakka FIN 13.39.

Pitkä matka
Miehet: 1) Bertil Nordqvist SWE 1.10.39, 2) Eduard Hrennikov RUS 1.10.53, 3) Peter Arnesson SWE 1.11.45, 7) Jukka Lanki FIN 1.12.36, 12) Teemu Köngäs FIN 1.14.22, 15) Jarkko Urpalainen FIN 1.14.53, 17) Arto Lilja FIN 1.15.01, 18) Raino Pesu FIN 1.15.04, 22) Tomi Ruutiainen FIN 1.15.49.
Naiset: 1) Stina Grenholm SWE 46.39, 2) Tatjana Vlasova RUS 48.13, 3) Natalia Tomilova RUS 48.20, 7) Hannele Valkonen FIN 49.53, 8) Mervi Pesu FIN 50.19, 11) Erja Jokinen FIN 50.54, 13) Salla Lehto FIN 51.25, 16) Liisa Anttila FIN 51.47, 18) Kirsi Vanhalakka FIN 52.48.

Viesti
Miehet:1) NOR-1 1.31.04 (Øystein Kvaal Østerbø, Eivind Tonna, Tommy Olsen), 2) RUS-1 1.31.26 (Nikolai Bondar, Vassili Gluharev, Eduard Hrennikov), 3) SWE-1 1.31.52 (Tomas Löfgren, Peter Arnesson, Bertil Nordqvist), 4) FIN-2 1.32.43 (Raino Pesu, Tomi Ruutiainen, Teemu Köngäs).
Naiset: 1) RUS-1 1.31.46 (Irina Onishtsenko, Natalia Tomilova, Tatjana Vlasova), 2) SWE-1 1.32.45 (Ida Wikström-Holmgren, Marie Lund, Stina Grenholm ), 3) FIN-2 1.37.42 (Erja Jokinen, Kirsi Vanhalakka, Salla Lehto).

2006: Ivanovo, Venäjä

Sprintti
Miehet: 1) Tomas Löfgren SWE 12.31, 2) Bengt Leandersson SWE 12.45, 3) Sergei Osipov RUS 12.48, 4) Teemu Köngäs FIN 12.51, 5) Staffan Tunis FIN 12.51, 9) Jukka Lanki FIN 12.58, 16) Petri Kiiskinen FIN 13.09, 19) Arto Lilja FIN 13.12, 20) Matti Keskinarkaus FIN 13.17.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 12.44, 2) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 12.59, 3) Olga Shevtsenko RUS 13.05, 5) Katja Rajaniemi FIN 13.23, 7) Hannele Valkonen FIN 13.29, 11) Erja Jokinen FIN 13.39, 13) Liisa Anttila FIN 13.49, 18) Hanna-Maija Mäkelä FIN 14.04, 23) Kirsi Vanhalakka FIN 14.41.

Pitkä matka (yhteislähtö)
Miehet: 1) Tomas Löfgren SWE 1.40.10, 2) Tobias Åslund SWE 1.40.45, 3) Johan Granath SWE 1.40.46, 6) Teemu Köngäs FIN 1.41.40, 9) Arto Lilja FIN 1.44.51, 12) Jukka Lanki FIN 1.45.14, 17) Staffan Tunis FIN 1.46.03, 19) Matti Keskinarkaus FIN 1.47.34, 24) Petri Kiiskinen FIN 1.51.21.
Naiset: 1) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 1.13.30, 2) Tatjana Vlasova RUS 1.14.04, 3) Hannele Valkonen FIN 1.14.26, 5) Liisa Anttila FIN 1.17.07, 11) Kirsi Vanhalakka FIN 1.19.01, 13) Erja Jokinen FIN 1.19.45, 15) Hanna-Maija Mäkelä FIN 1.20.33, 18) Katja Rajaniemi FIN 1.20.44.

Keskimatka
Miehet: 1) Tomas Löfgren SWE 37.22, 2) Eduard Hrennikov RUS 37.27, 3) Tobias Åslund SWE 37.47, 4) Staffan Tunis FIN 38.02, 10) Teemu Köngäs FIN 38.58, 11) Matti Keskinarkaus FIN 39.00, 15) Petri Kiiskinen FIN 39.22, 17) Jukka Lanki FIN 39.23, 18) Arto Lilja FIN 39.25.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 31.39, 2) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 32.22, 3) Natalia Tomilova RUS 32.24, 5) Hannele Valkonen FIN 32.49, 6) Erja Jokinen FIN 33.19, 13) Kirsi Vanhalakka FIN 34.08, 16) Liisa Anttila FIN 34.28, 17) Hanna-Maija Mäkelä FIN 34.29, Katja Rajaniemi FIN dsq.

Viesti
Miehet: 1) SWE 1.36.59 (Peter Arnesson, Tobias Åslund, Tomas Löfgren), 2) FIN 1.37.03 (Arto Lilja, Teemu Köngäs, Staffan Tunis), 3) RUS 1.37.05 (Kirill Veselov, Vadim Tolstopjatov, Andrei Gruzdev).
Naiset: 1) RUS 1.28.17 (Olga Shevtsenko, Natalia Tomilova, Tatjana Vlasova), 2) FIN 1.31.18 (Hanna-Maija Mäkelä, Kirsi Vanhalakka, Katja Rajaniemi), 3) SWE 1.31.23 (Stina Grenholm, Erika Johansson, Marie Lund).

2008: S-chanf, Sveitsi

Sprintti
Miehet: 1) Tomas Löfgren SWE 15.10, 2) Matti Keskinarkaus FIN 15.23, 3) Peter Arnesson SWE 15.26, 10) Staffan Tunis FIN 15.49, 12) Teemu Köngäs FIN 15.52, 13) Jarkko Urpalainen FIN 15.55, 17) Pasi Kiiskinen FIN 16.22.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 16.00, 2) Liisa Anttila FIN 16.57, 2) Tatjana Kozlova RUS 16.57, 4) Hannele Valkonen FIN 17.15, 6) Kirsi Vanhalakka FIN 17.31, 10) Marttiina Joensuu FIN 17.44, 11) Mervi Pesu FIN 17.46, 11) Hanna-Maija Mäkelä FIN 17.46.

Keskimatka
Miehet: 1) Andrei Gruzdev RUS 37.02, 2) Ondrej Vodrážka CZE 37.14, 3) Erik Rost SWE 37.26, 8) Teemu Köngäs FIN 37.58, 9) Matti Keskinarkaus FIN 38.14, 14) Jarkko Urpalainen FIN 39.30, 16) Pasi Kiiskinen FIN 39.49, 24) Petri Kiiskinen FIN 40.53, Staffan Tunis FIN dsq.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 35.58, 2) Olga Shevtsenko RUS 36.47, 3) Natalia Tomilova RUS 37.08, 4) Mervi Pesu FIN 38.00, 6) Martiina Joensuu FIN 38.12, 7) Hanna-Maija Mäkelä FIN 38.24, 11) Liisa Anttila FIN 38.46, 13) Hannele Valkonen FIN 38.58, 15) Kirsi Vanhalakka FIN 39.17.

Pitkä matka

Miehet: 1) Erik Rost SWE 1.33.14, 2) Peter Arnesson SWE 1.33.21, 3) Tomas Löfgren SWE 1.33.25, 5) Staffan Tunis FIN 1.34.15, 11) Pasi Kiiskinen FIN 1.37.03, 15) Teemu Köngäs FIN 1.38.06, 17) Pekka Varis FIN 1.38.10, 19) Matti Keskinarkaus FIN 1.38.16, 26) Jarkko Urpalainen FIN 1.40.31.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 1.22.35, 2) Liisa Anttila FIN 1.23.41, 3) Mervi Pesu FIN 1.24.45, 7) Hannele Valkonen FIN 1.27.31, 8) Hanna-Maija Mäkelä FIN 1.28.32, 11) Marttiina Joensuu FIN 1.31.05, 14) Kirsi Vanhalakka FIN 1.32.04.

Viesti
Miehet: 1) SWE 1.37.31 (Peter Arnesson, Erik Rost, Tomas Löfgren), 2) FIN 1.37.38 (Teemu Köngas, Matti Keskinarkaus, Staffan Tunis), 3) NOR 1.38.28 (Øystein Kvaal Østerbø, Øyvind Watterdal, Eivind Tonna).
Naiset: 1) FIN 1.44.00 (Hannele Valkonen, Mervi Pesu, Liisa Anttila), 2) RUS 1.44.17 (Olga Shevtsenko, Natalia Tomilova, Tatjana Vlasova), 3) SWE 1.47.14 (Åsa Zetterberg-Eriksson, Josefine Engström, Helene Söderlund).

2010: Miercurea Ciuc, Romania

Sprintti:
Naiset: 1) Tatiana Vlasova RUS 12.58, 2) Josefine Engström SWE 13.03, 3) Helene Söderlund SWE 13.09, 7) Marttiina Joensuu FIN 13.56, 9) Liisa Anttila FIN 13.59, 10) Tiia Tallila FIN 14.02, 13) Pernilla Tunis FIN 14.15, 15) Laura Kempas FIN 14.25, 16) Anni Honkimaa FIN 15.09.
Miehet: 1) Eduard Hrennikov RUS 12.57, 2) Andrei Lamov RUS 13.00, 3) Erik Rost SWE 13.03, 3) Andrei Grigorijev RUS 13.03, 5) Staffan Tunis FIN 13.06, 13) Olli-Markus Taivainen FIN 13.27, 14) Pasi Kiiskinen FIN 13.28, 14) Teemu Köngas FIN 13.28, 20) Janne Häkkinen FIN 13.43, 24) Petri Kiiskinen FIN 13.54.

Keskimatka:
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 39.28, 2) Liisa Anttila FIN 39.37, 3) Marte Reenaas NOR 40.03, 11) Marttiina Joensuu FIN 43.02, 13) Anni Honkimaa FIN 43.43, 14) Laura Kempas FIN 43.59, 20) Tiia Tallila FIN 46.39, 25) Pernilla Tunis FIN 51.59.
Miehet: 1) Peter Arnesson SWE 43.51, 1) Eduard Hrennikov RUS 43.51, 3) Andrei Grigorijev RUS 44.05, 4) Teemu Köngäs FIN 44.09, 5) Staffan Tunis FIN 44.58, 12) Janne Häkkinen FIN 46.21, 15) Petri Kiiskinen FIN 47.18, 16) Pasi Kiiskinen FIN 47.18, 22) Olli-Markus Taivainen FIN 48.36.

Pitkä matka (yhteislähtö)
Naiset: 1) Marte Reenaas NOR 1.29.12, 2) Liisa Anttila FIN 1.29.19, 3) Tatjana Vlasova RUS 1.29.28, 12) Laura Kempas FIN 1.36.48, 13) Anni Honkimaa FIN 1.36.57, 16) Pernilla Tunis FIN 1.38.41, 20) Tiia Tallila FIN 1.43.07, Marttiina Joensuu FIN dns.
Miehet: 1) Staffan Tunis FIN 1.52.37, 2) Eduard Hrennikov RUS 1.54.33, 3) Teemu Köngäs FIN 1.54.34, 7) Janne Häkkinen FIN 1.55.55, 10) Petri Kiiskinen FIN 1.56.50, Pasi Kiiskinen FIN dsq, Olli-Markus Taivainen FIN dsq.

Viesti
Miehet: 1) SWE 1.40.32 (Johan Granath, Erik Rost, Peter Arnesson), 2) NOR 1.41.16 (Eivind Tonna, Hans Jörgen Kvåle, Lars Moholdt), 3) FIN 1.41.58 (Teemu Köngäs, Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunis).
Naiset: 1) SWE 1.47.29 (Åsa Zetterberg-Eriksson, Josefine Engström, Helene Söderlund), 2) RUS 1.47.53 (Anastasia Kravtsenko, Tatjana Vlasova, Natalia Tomilova), 3) FIN 1.52.05 (Laura Kempas, Marttiina Joensuu, Liisa Anttila).

2011: Lillehammer, Norja

Sprintti
Miehet: 1) Peter Arnesson SWE 17.04, 2) Staffan Tunis FIN 17.23, 3) Olli-Markus Taivainen FIN 17.29, 11) Janne Häkkinen FIN 18.21, 18) Teemu Köngäs FIN 18.54, 21) Juho-Matti Taivainen FIN 19.07, Petri Kiiskinen FIN dsq.
Naiset: 1) Tatjana Vlasova RUS 16.07, 2) Polina Maltsikova RUS 16.10, 3) Josefine Engström SWE 16.17, 4) Hannele Tonna FIN 16.38, 8) Liisa Anttila FIN 17.12, .15, 11) Pernilla Tunis FIN 17.40, 18) Laura Kempas FIN 18.25, 20) Anni Honkimaa FIN 18.42, 28) Heli Urpalainen FIN 20.56.

Keskimatka (yhteislähtö)
Miehet: 1 ) Erik Rost SWE 48.16, 2 ) Staffan Tunis FIN 48.19, 3 ) Vladimir Bartsukov RUS 49.42, 7) Janne Häkkinen FIN 49.53, 17) Petri Kiiskinen FIN 50.48, 19) Olli-Markus Taivainen FIN 51.17, 23) Teemu Köngäs FIN 52.16, 36) Juho-Matti Taivainen FIN 56.14.
Naiset: 1) Marte Reenaas NOR 39.36, 2) Polina Maltsikova RUS 39.58, 3) Tatjana Kozlova RUS 39.58, 5) Liisa Anttila FIN 40.14, 15) Heli Urpalainen FIN 43.29, 16) Laura Kempas FIN 43.58, 17) Anni Honkimaa FIN 46.28, 21) Eeva-Liisa Oikarinen FIN 46.42, 22) Pernilla Tunis FIN 47.50.

Pitkä matka
Miehet: 1) Staffan Tunis FIN 1.36.08, 2) Olli-Markus Taivainen FIN 1.37.14, 3) Andrei Gruzdev RUS 1.38.42, 11) Janne Häkkinen FIN 1.42.37, 13) Petri Kiiskinen FIN 1.43.25, 21) Teemu Köngäs FIN 1.46.07, 23) Juho-Matti Taivainen FIN 1.47.08.
Naiset: 1) Helene Söderlund SWE 1.28.45, 2) Tatjana Vlasova RUS 1.30.28, 3) Tatjana Kozlova RUS 1.32.09, 6) Liisa Anttila FIN 1.35.31, 14) Anni Honkimaa FIN 1.41.51, 15) Pernilla Tunis FIN 1.43.07, 17) Heli Urpalainen FIN 1.45.13, 18) Laura Kempas FIN 1.48.40, 22) Eeva-Liisa Oikarinen FIN 1.50.56.

Viesti
Miehet: 1) RUS 1.35.01,6 (Vladimir Bartsukov, Kiril Veselov, Eduard Hrennikov), 2) FIN 1.35.30,3 (Janne Häkkinen, Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunis), 3) SWE 1.35.36,1 (Johan Granath, Peter Arnesson, Erik Rost).
Naiset: 1) RUS 1.27.19,1 (Anastasia Kravtsenko, Maria Ketskina, Alena Trapeznikova), 2) SWE 1.28.16,3 (Kajsa Richadsson, Josefine Engström, Helene Söderlund), 3) NOR 1.30.06,6 (Marianne Mellbye Larsen, Stine Olsen Kirkevik, Marte Reenaas), 4) FIN 1.30.32,4 (Laura Kempas, Hannele Tonna, Liisa Anttila).

2012: Sumi Ukraina 2012

Sprinttiviesti
1) RUS 46.26 (Andrei Grigorijev, Polina Maltsikova), 2) SWE 46.28 (Peter Arnesson, Tove Alexandersson), 3) BUL 46.57 (Stanimir Belomazhev, Antoniya Grigorova), 4) FIN 47.53 (Matti Keskinarkaus, Sonja Mörsky).

Sprintti
Naiset: 1) Josefine Engström SWE 13.20, 2) Polina Maltsikova RUS 13.28, 3) Sonja Mörsky FIN 13.31, 11) Milka Leppäsalmi FIN 14.18, 17) Anni Honkimaa FIN 14.45, 21) Tiia Tallila FIN 14.56, 25) Pernilla Tunis FIN 15.14, 27) Sari Vääränen FIN 15.34.
Miehet: 1) Staffan Tunis FIN 12.20, 2) Stanimir Belomazhev BUL 12.23, 3) Eduard Hrennikov RUS 12.27, 9) Matti Keskinarkaus FIN 12.56, 10) Ville-Petteri Saarela FIN 12.57, 14) Janne Häkkinen FIN 13.20, 21) Hannu-Pekka Pukema FIN 13.29, 23) Olli-Markus Taivainen FIN 13.32.

Keskimatka
Naiset: 1) Marte Reenaas NOR 41.47, 2) Josefine Engström SWE 42.10, 3) Kajsa Richardsson SWE 44.47, 15) Anni Honkimaa FIN 49.00, 20) Sonja Mörsky FIN 49.57, 22) Pernilla Tunis FIN 50.36, 24) Tiia Tallila FIN 52.47, 25) Sari Vääränen FIN 53.01, Milka Leppäsalmi FIN dsq.
Miehet: 1) Eduard Hrennikov RUS 43.14, 2) Olli-Markus Taivainen FIN 43.32, 3) Hans Jörgen Kvåle NOR 43.36, 5) Staffan Tunis FIN 43.38, 13) Hannu-Pekka Pukema FIN 45.03, 19) Ville-Petteri Saarela FIN 46.06, 22) Janne Häkkinen FIN 46.38, 30) Matti Keskinarkaus FIN 48.23.

Pitkä matka, yhteislähtö
Naiset: 1) Polina Maltsikova RUS 1.06.59, 2) Anastasia Kravtsenko RUS 1.07.25, 3) Tatjana Kozlova RUS 1.07.38, 10) Milka Leppäsalmi FIN 1.11.52, 14) Anni Honkimaa FIN 1.12.54, 15) Sari Vääränen FIN 1.14.35, 18) Tiia Tallila FIN 1.15.45, 19) Sonja Mörsky FIN 1.16.58, 28) Pernilla Tunis FIN 1.20.06.
Miehet: 1) Staffan Tunis FIN 1.37.08, 2) Andrei Lamov RUS 1.38.11, 3) Hans Jörgen Kvåle NOR 1.38.17, 6) Matti Keskinarkaus FIN 1.38.45, 8) Ville-Petteri Saarela FIN 1.39.55, 9) Janne Häkkinen FIN 1.40.04, 12) Hannu-Pekka Pukema FIN 1.40.32, 17) Olli-Markus Taivainen FIN 1.41.50.

Viesti
Naiset: 1) RUS 1.36.38 (Tatjana Kozlova, Natalia Tomilova, Polina Maltsikova), 2) NOR 1.38.23 (Christina Løvald Hellberg, Audhild Bakken, Andrine Benjaminsen), 3) SWE 1.39.18 (Magdalena Olsson, Kajsa Richardsson, Josefine Engström), 4) FIN 1.40.14 (Pernilla Tunis, Anni Honkimaa, Sari Vääränen).
Miehet: 1) FIN 1.51.24 (Matti Keskinarkaus, Staffan Tunis, Olli-Markus Taivainen), 2) NOR 1.52.29 (Ove Saetra, Lars Hol Moholdt, Hans Jörgen Kvåle), 3) SWE 1.53.20 (Joel Sjölander, Martin Hammarberg, Erik Rost).

2013, Madona Latvia

Sprintti
Naiset: 1) Tatjana Kozlova RUS 14.07, 2) Mervi Pesu FIN 14.33, 3) Tove Alexandersson SWE 14.34, 7) Milka Leppäsalmi FIN 14.56, 12) Marjut Turunen FIN 15.24, 14) Salla Koskela FIN 15.35, 15) Marika Hara FIN 15.40, 26) Sonja Mörsky FIN 17.06.
Miehet: 1) Stanimir Belomazhev BUL 14.53, 2) Peter Arnesson SWE 14.54, 3) Hans Jörgen Kvåle NOR 15.12, 6) Staffan Tunis FIN 15.25, 14) Janne Häkkinen FIN 15.50, 17) Ville-Petteri Saarela FIN 15.58, 21) Matti Keskinarkaus FIN 16.21, 26) Jarno Parkkinen FIN 16.55, 29) Tero Linnainmaa FIN 17.12, 35) Hannu-Pekka Pukema FIN 17.49.

Keskimatka
Naiset: 1) Julia Tarasenko RUS 40.35, 2) Anastasia Kravtsenko RUS 41.31, 3) Mervi Pesu FIN 41.51, 4) Sonja Mörsky FIN 42.07, 10) Milka Leppäsalmi FIN 43.05, 12) Marjut Turunen FIN 45.26, 13) Marika Hara FIN 46.03, 18) Salla Koskela FIN 48.51.
Miehet: 1) Hans Jörgen Kvåle NOR 42.39, 2) Staffan Tunis FIN 42.45, 3) Andrei Lamov RUS 42.49, 9) Hannu-Pekka Pukema FIN 45.00, 16) Janne Häkkinen FIN 47.04, 18) Tero Linnainmaa FIN 47.14, 19) Ville-Petteri Saarela FIN 47.26, 23) Matti Keskinarkaus FIN 48.33.

Pitkä matka (yhteislähtö)
Naiset: 1) Tatjana Kozlova RUS 1.17.45, 2) Josefine Engström SWE 1.18.22, 3) Tove Alexandersson SWE 1.20.03, 9) Milka Leppäsalmi FIN 1.22.15, 12) Marjut Turunen FIN 1.24.13, 13) Mervi Pesu FIN 1.24.14, 15) Sonja Mörsky FIN 1.25.43, 17) Marika Hara FIN 1.26.30, 18) Salla Koskela FIN 1.28.03.
Miehet: 1) Peter Arnesson SWE 1.42.44, 2) Hans Jörgen Kvåle NOR 1.43.02, 3) Staffan Tunis FIN 1.43.29, 9) Ville-Petteri Saarela FIN 1.46.16, 11) Janne Häkkinen FIN 1.46.33, 14) Hannu-Pekka Pukema FIN 1.47.11, 17) Matti Keskinarkaus FIN 1.48.40, 19) Jarno Parkkinen FIN 1.49.04, 27) Tero Linnainmaa FIN 1.54.36.

Sprinttiviesti
1) RUS 59.21 (Anastasia Kravtsenko, Kiril Veselov), 2) SWE 1.00.52 (Josefine Engström, Peter Arnesson), 3) NOR 1.01.25 (Audhild Bakken Rognstad, Hans Jörgen Kvåle), 4) FIN 1.01.45 (Sonja Mörsky, Staffan Tunis).

Viesti
Naiset: 1) RUS 1.20.30 (Anastasia Kravtsenko, Polina Maltsikova, Tatjana Kozlova), 2) SWE 1.20.42 (Magdalena Olsson, Tove Alexandersson, Josefine Engström), 3) NOR 1.23.02 (Christina Hellberg, Maren Jansson Haverstad, Audhild Bakken Rognstad), 4) FIN 1.24.38 (Sonja Mörsky, Milka Leppäsalmi, Mervi Pesu).
Miehet: Miehet: 1) NOR 1.37.06 (Ove Saetra, Lars Moholdt, Hans Jörgen Kvåle), 2) RUS 1.37.42 (Vladimir Bartsukov, Kiril Veselov, Andrei Lamov), 3) FIN 1.42.30 (Janne Häkkinen, Ville-Petteri Saarela, Staffan Tunis).

2014, Tjumen Venäjä

Sprintti
Naiset: 1) Hana Hancíková CZE 12.09, 2) Tove Alexandersson SWE 12.14, 3) Audhild Rognstad 12.26, 5) Sonja Mörsky FIN 12.35, 7) Milka Leppäsalmi FIN 12.40, 12) Marjut Turunen FIN 12.51, 12) Mervi Pesu FIN 12.51, 16) Mira Kaskinen FIN 12.56. 22) Tiia Tallila FIN 13.13.
Miehet: 1) Andrei Lamov RUS 11.54, 2) Ville Petteri-Saarela FIN 11.59, 3) Ulrik Nordberg SWE 12.08, 14) Staffan Tunis FIN 12.43, 16) Janne Häkkinen FIN 12.46, 20) Hannu-Pekka Pukema FIN 12.59 27) Tero Linnainmaa FIN 13.23.

Keskimatka
Naiset: 1) Tove Alexandersson SWE 36.56, 2) Mira Kaskinen FIN 37.10, 3) Sonja Mörsky FIN 37.35, 4) Mervi Pesu FIN 37.37, 9) Milka Leppäsalmi FIN 37.59, 16) Marjut Turunen FIN 30.01, 26) Tiia Tallila FIN 41.14.
Miehet: 1) Vladimir Bartsukov RUS 33.29, 2) Andrei Lamov RUS 33.33, 3) Hans Jörgen Kvåle NOR 34.05, 7) Staffan Tunis FIN 34.38, 13) Hannu-Pekka Pukema FIN 35.22, 178) Janne Häkkinen FIN 35.47, 20) Ville-Petteri Saarela FIN 36.11, 24) Tero Linnainmaa FIN 37.31.

Pitkä matka (yhteislähtö)
Naiset: 1) Mervi Pesu FIN 1.15.00, 2) Tatjana Rvatseva RUS 1.15.01, 3) Anastasia Kravtsenko RUS 1.16.12, 5) Mira Kaskinen FIN 1.17.27, 9) Sonja Mörsky FIN 1.18.15, 15) Milka Leppäsalmi FIN 1.19.19, 21) Marjut Turunen FIN 1.22.15, 28) Tiia Tallila FIN 1.26.35.
Miehet: 1) Stanimir Belomazhev BUL 1.33.50, 2) Andrei Lamov RUS 1.34.15, 3) Lars Moholdt NOR 1.34.40, 9) Janne Häkkinen FIN 1.36.13, 10) Staffan Tunis 1.37.05, 13) Ville-Petteri Saarela FIN 1.37.59, 19) Tero Linnainmaa FIN 1.39.05, 22) Hannu-Pekka Pukema FIN 1.41.26.

Sprinttiviesti
1) RUS 59.17 (Vladimir Bartsukov, Julia Tarasenko), 2) BUL 59.23 (Stanimir Belomazhev, Antoniya Grigorova-Burgova), 3) SWE 59.28 (Erik Rost, Tove Alexandersson), 4) FIN 59.39 (Janne Häkkinen, Mervi Pesu).

Viesti
Naiset: 1) FIN 1.14.03 (Mira Kaskinen, Sonja Mörsky, Mervi Pesu), 2) RUS 1.15.01 (Anastasia Kravtsenko, Julia Tarasenko, Tatjana Rvatseva), 3) NOR 1.15.24 (Christina Hellberg, Anna Ulvensøen, Audhild Bakken Rognstad).
Miehet: Miehet: 1) NOR 1.23.35 (Øyvind Watterdal, Hans Jörgen Kvåle, Lars Moholdt), 2) RUS 1.23.48 (Vladimir Bartsukov, Eduard Hrennikov, Andrei Lamov), 3) FIN 1.42.30 (Janne Häkkinen, Staffan Tunis, Ville-Petteri Saarela).

2015, Lenzerheide Sveitsi

Sprintti
Naiset: 1) Julia Tarasenko RUS 13.10, 2) Mervi Pesu FIN 13.32, 3) Magdalena Olsson SWE 13.41, 4) Mira Kaskinen FIN 13.44, 7) Milka Reponen FIN 13.49, 13) Marjut Turunen FIN 14.07, 17) Salla Koskela FIN 14.27, 29) Tiia Tallila FIN 16.42.
Miehet: 1) Stanimir Belomazhev BUL 12.15, 2) Öyvind Watterdal NOR 12.27, 3) Andrei Lamov RUS 12.29, 4) Andreas Holmberg SWE ja Staffan Tunis FIN 12.36, 19) Tuomas Kotro FIN 13.26, 21) Ville-Petteri Saarela FIN 13.32, 22) Hannu-Pekka Pukema FIN 13.34, 24) Janne Häkkinen FIN 13.39, 26) Tero Linnainmaa FIN 13.43.
Pitkä matka
Naiset: 1) Tatjana Oborina RUS 1.03.00, 2) Hana Hancikova CZE 1.03.13, 3) Josefine Engström SWE 1.03.14, 8) Marjut Turunen FIN 1.03.51, 9) Mervi Pesu FIN 1.04.12, 12) Mira Kaskinen FIN 1.05.30, 14) Milka Reponen FIN 1.06.40, 15) Salla Koskela FIN 1.07.03, 22) Tiia Tallila FIN 1.11.00.
Miehet: 1) Erik Rost SWE 1.02.42, 2) Christian Spoerry SUI 1.03.00, 3) Andrei Lamov RUS 1.03.01, 4) Staffan Tunis FIN 1.03.03, 7) Tuomas Kotro FIN 1.04.28, 12) Ville-Petteri Saarela FIN 1.05.28, 15) Hannu-Pekka Pukema FIN 1.05.42, 18) Janne Häkkinen FIN 1.05.59, 19) Tero Linnainmaa FIN 1.06.38.

Keskimatka
Naiset: 1) Mervi Pesu FIN 39.41, 2) Tove Alexandersson SWE 40.35, 3) Josefine Engström SWE 41.13, 4) Mira Kaskinen FIN 41.28, 8) Milka Reponen FIN 42.25, 9) Marjut Turunen FIN 42.40, 23) Salla Koskela FIN 48.48, 25) Tiia Tallila FIN 50.16.
Miehet: 1) Andrei Lamov RUS 37.24, 2) Andreas Holmberg SWE 38.34, 3) Stanimir Belomazhev BUL 38.38, 4) Staffan Tunis FIN 38.43, 12) Ville-Petteri Saarela FIN 40.19, 13) Janne Häkkinen FIN 41.01, 18) Tuomas Kotro FIN 42.03, 24) Tero Linnainmaa FIN 43.28.

Sprinttiviesti
1) SWE 45.35 (Josefine Engström, Erik Rost), 2) BUL 46.09 (Antonia Grigorova-Burgova, Stanimir Belomazhev), 3) NOR 46.11 (Audhild Bakken Rognstad, Hans Jörgen Kvåle), 5) FIN 46.19 (Mervi Pesu, Staffan Tunis).

Viesti
Naiset: 1) SWE 1.43.16 (Magdalena Olsson, Tove Alexandersson, Josefine Engström), 2) FIN 1.43.17 (Milka Reponen, Mira Kaskinen, Mervi Pesu), 3) RUS 1.45.33 (Natalia Kozlova, Maria Ketskina, Polina Frolova).
Miehet: 1) NOR 1.41.00 (Öyvind Watterdal, Lars Moholdt, Hans Jörgen Kvåle), 2) RUS 1.41.18 (Vladimir Bartsukov, Eduard Hrennikov, Andrei Lamov), 3) SWE 1.41.25 (Markus Lundholm, Martin Hammarberg, Ulrik Nordberg), 4) FIN 1.41.50 (Ville-Petteri Saarela, Janne Häkkinen, Staffan Tunis).

2016, Obertilliach, Itävalta

Sprintti
Miehet: 1) Lars Moholdt NOR 15.40, 2) Andrei Lamov RUS 16.16, 3) Ulrik Nordberg SWE 16.24, 3) Christian Spoerry SUI 16.24, 7) Janne Häkkinen FIN 17.15, 11) Jyri Uusitalo FIN 17.29, 17) Tero Linnainmaa FIN 18.14, 18) Tommi Reponen FIN 18.19, Ville Petteri Saarela FIN dsq, Tuomas Kotro FIN dsq.
Naiset: 1) Tove Alexandersson SWE 16.32, 2) Alena Trapeznikova RUS 17.03, 3) Maria Ketskina RUS 17.38, 12) Sonja Mörsky FIN 19.27, 13) Marjut Turunen FIN 19.33, 14) Mira Kaskinen FIN 19.34, 18) Mirka Suutari FIN 20.01, 26) Sanna Pusa FIN 20.49.

Sprinttiviesti
1) Venäjä 48.37 (Alena Trapeznikova, Andrei Lamov), 2) Ruotsi 49.47 (Tove Alexandersson, Ulrik Nordberg), 3) Norja 51.15 (Marta Ulvensoen, Öyvind Watterdal), 5) Suomi 51.30 (Mira Kaskinen, Janne Häkkinen).

Keskimatka
Miehet: 1) Lars Moholdt NOR 45.50, 2) Andrei Lamov RUS 46.12, 3) Erik Rost SWE 46.13, 9) Tero Linnainmaa FIN 48.15, 11) Janne Häkkinen FIN 48.21, 13) Tuomas Kotro FIN 48.27, 14) Jyri Uusitalo FIN 48.37, 15) Ville Petteri Saarela FIN 48.43, 20) Tommi Reponen FIN 49.34.
Naiset: 1) Maria Ketskina RUS 37.51, 2) Tove Alexandersson SWE 38.36, 3) Tatyana Oborina RUS 39.38, 10) Mira Kaskinen FIN 41.42, 16) Marjut Turunen FIN 42.35, 17) Salla Koskela FIN 42.39, 20) Mirka Suutari FIN 43.28, 30) Sanna Pusa FIN 47.02.

Pitkä matka
Miehet: 1) Lars Moholdt NOR 1.32.42, 2) Eduard Hrennikov RUS 1.35.12, 3) Stanimir Belomazhev BUL 1.35.20, 6) Janne Häkkinen FIN 1.38.43, 10) Tuomas Kotro FIN 1.42.27, 17) Tero Linnainmaa FIN 1.47.16, Jyri Uusitalo FIN dnf, Tommi Reponen FIN dnf, Ville-Petteri Saarela FIN dnf.
Naiset: 1) Maria Ketskina RUS 1.18.02, 2) Alena Trapeznikova RUS 1.19.02, 3) Tove Alexandersson SWE 1.19.26, 8) Marjut Turunen FIN 1.26.22, 12) Mira Kaskinen FIN 1.29.01, 14) Mirka Suutari FIN 1.29.43, 21) Salla Koskela FIN 1.36.34, Sonja Mörsky FIN dnf, Sanna Pusa FIN dnf.

Viesti
Miehet: 1) Ruotsi 1.54.30 (Markus Lundholm, Ulrik Nordberg, Erik Rost), 2) Venäjä 1.55.29 (Andrei Grigoriev, Eduard Hrennikov, Andrei Lamov), 3) Norja 1.56.34 (Jörgen Madslien, Öyvind Watterdal, Lars Moholdt), 4) Suomi 1.58.45 (Tero Linnainmaa, Tuomas Kotro, Janne Häkkinen).
Naiset: 1) Ruotsi 1.28.04 (Evelina Wickbom, Magdalena Olsson, Tove Alexandersson), 2) Venäjä 1.29.22 (Ksenija Tretjakova, Polina Frolova, Julia Tarasenko), 3) Norja 1.30.53 (Marta Ulvensoen, Anna Ulvensoen, Andrine Benjaminsen), 4) Suomi 1.31.13 (Marjut Turunen, Mira Kaskinen, Sonja Mörsky).

2017 Imatra, Suomi

Sprintti
Miehet: 1) Andrei Lamov RUS 13.56, 2) Jyri Uusitalo FIN 14.13, 3) Sergei Gorlanov RUS 14.15, 6) Janne Häkkinen FIN 14.34, , 8) Ville Petteri Saarela FIN 14.45, 10) Tero Linnainmaa FIN 14.47, 13) Tuomas Kotro FIN 14.55, 17) Aleksi Karppinen FIN 15.03, 27) Misa Tuomala FIN 15.43, 35) Anssi Koirikivi FIN 16.26.
Naiset: 1) Tove Alexandersson SWE 14.37, 2) Mirka Suutari FIN 15.35, 3) Magdalena Olsson SWE 15.38, 5) Marjut Turunen FIN 15.47, 8) Salla Koskela FIN 16.30, 11) Sonja Mörsky FIN 16.46, 14) Sanna Pusa FIN 17.08, 15) Mira Kaskinen FIN 17.16, 20) Milka Reponen FIN 17.55. *Tuloksia korjattu Polina Frolovan dopingkäryn jälkeen.

Sprinttiviesti
 1) SWE 3 53.22 (Frida Sandberg, Ulrik Nordberg), 2) RUS 53.28 (Maria Ketskina, Sergei Gorlanov), 3) FIN 3 54.42 (Marjut Turunen, Ville Petteri Saarela). *Tuloksia korjattu Polina Frolovan dopingkäryn jälkeen (RUS 1 mitätöity, RUS2 tilalle).

Pitkä matka
Miehet: 1) Andrei Lamov RUS 1.26.40, 2) Markus Lundholm SWE 1.26.41, 3) Kirill Veselov RUS 1.27.20, 11) Jyri Uusitalo FIN 1.31.21, 13) Tero Linnainmaa FIN 1.31.34, 14) Misa Tuomala FIN 1.31.44, 16) Ville Petteri Saarela FIN 1.32.15, 22) Tuomas Kotro FIN 1.34.35, 23) Janne Häkkinen FIN 1.35.06, 24) Anssi Koirikivi FIN 1.35.12, 29) Aleksi Karppinen FIN 1.40.56.
Naiset: 1) Alena Trapeznikova RUS 1.24.42, 2) Tove Alexandersson SWE 1.24.44, 3) Maria Ketskina RUS 1.26.47, 6) Salla Koskela FIN 1.31.27, 9) Marjut Turunen FIN 1.34.36, 15) Mira Kaskinen FIN 1.37.50, 16) Sonja Mörsky FIN 1.39.40, 19) Sanna Pusa FIN 1.47.03, Mirka Suutari FIN dnf, Milka Reponen FIN dnf. *Tuloksia korjattu Polina Frolovan dopingkäryn jälkeen.

Keskimatka:
Miehet: 1) Lars Moholdt NOR 37.41, 2) Kirill Veselov RUS 37.44, 3) Stanimir Belomazhev BUL 37.54, 8) Ville Petteri Saarela FIN 38.13, 9) Tero Linnainmaa FIN 38.21, 13) Tuomas Kotro FIN 38.47, 16) Janne Häkkinen FIN 39.30, 18) Misa Tuomala FIN 39.54, 20) Aleksi Karppinen FIN 40.16, 35) Anssi Koirikivi FIN 45.08
Naiset: 1) Tove Alexandersson SWE 43.12, 2) Maria Ketskina RUS 44.45, 3) Alena Trapeznikova RUS 45.20,  5) Salla Koskela FIN 46.20, 9) Milka Reponen FIN 47.37, 11) Mirka Suutari FIN 48.00 14) Mira Kaskinen FIN 49.23, 16)Sonja Mörsky FIN 50.28, 17) Marjut Turunen FIN 50.44, 20) Sanna Pusa FIN 53.40. *Tuloksia korjattu Polina Frolovan dopingkäryn jälkeen.

Viesti:
Miehet: 1) SWE 1.30.11 (Martin Hammarberg, Ulrik Nordberg, Erik Rost ), 2) RUS 1.30.26 (Vladimir Bartsukov, Eduard Hrennikov, Sergei Gorlanov ), 3) FIN 1.32.30 (Tero Linnainmaa, Jyri Uusitalo, Ville-Petteri Saarela).
Naiset: 1) FIN 1.28.24 (Mirka Suutari, Marjut Turunen, Salla Koskela ), 2) SWE 1.28.52 (Frida Sandberg, Magdalena Olsson, Tove Alexandersson), 3) CZE 1.39.57 (Petra Hancova, Johanka Simkova, Kristyna Kolinova). *Tuloksia korjattu Polina Frolovan dopingkäryn jälkeen.

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail