Suunnistuksen valmennusryhmät 2017

Päivitetty 14.12.2016

Suunnistusmaajoukkue

Naiset (10): Sari Anttonen Keuruun Kisailijat, Sofia Haajanen SK Pohjantähti, Anna Haataja* SK Pohjantähti, Venla Harju Tampereen Pyrintö, Saila Kinni Tampereen Pyrintö, Miia Niittynen Koovee, Kirsi Nurmi IFK Göteborg, Merja Rantanen Jämsän Retki-Veikot, Marika Teini SK Pohjantähti, Karoliina Ukskoski* Koovee

Miehet (13): Hannu Airila  Kalevan Rasti, Mårten Boström  IFK Lidingö, Miika Kirmula* Angelniemen Ankkuri, Olli-Pekka Koistinen  Hiidenkiertäjät, Anton Kuukka* Tampereen Pyrintö, Elias Kuukka* Tampereen Pyrintö, Aleksi Niemi* Tampereen Pyrintö, Fredric Portin Paimion Rasti, Topi Raitanen* Helsingin Suunnistajat, Toni Saari Vaajakosken Terä, Eetu Savolainen* Ikaalisten Nouseva-Voima, Mikko Siren  Angelniemen Ankkuri, Olli-Markus Taivainen  Navi

* Team Kisakallio (21-23-v)

Haastajat

Naiset: Henna Haikonen Anttolan Urheilijat, Johanna Hulkkonen Koovee, Emmi Jokela* Suunta-Sepot, Lotta Karhola Tampereen Pyrintö, Lotta Kirvesmies* Lahden Suunnistajat -37, Sanni Kivelä Angelniemen Ankkuri, Anna Närhi IFK Göteborg, Maija Sianoja MS Parma

Miehet: Topias Ahola* Navi, Aleksi Anttolainen Lahden Suunnistajat -37, Einari Heinaro Helsingin Suunnistajat, Sami Hämäläinen MS Parma, Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö, Jesse Laukkarinen Paimion Rasti, Vili Niemi Rajamäen Rykmentti, Otto Simosas OK Trian, Miika Suominen Rajamäen Rykmentti
Maajoukkueleiritys (alustava)

25.–27.11. Info-leiri / Rastikaronkka, Tampere
25.–29.01. Testileiri, Kisakallio
n. 10. – 20.2. Espanja, Alicante/Murcia
n. 21.–31.3. Portugali, Figueira da Foz/
Quiaios
10.–17.5. Viro (+ näyttökisat)
3.-7.6. MM-leiri, Viro (MM-joukkue)
n. 31.07.–13.08. Kotimaan pk-leiri, paikka avoin
23.–30.08. Latvia (+ maailmancup)
n. 22.–28.10. Latvia

Team Kisakallio -leirikeskukset:
6.-9.2. / 3.-6.4. / elokuu / lokakuu / marraskuu

Maajoukkueleiritystä täsmennetään joulukuun kuluessa.

Maajoukkueen valmennus ja huolto

Vastuuvalmentajat: Petteri Kähäri (päävalmentaja) ja Antti Harju
Kehittymisen seuranta: Petteri Kähäri, Antti Harju, Jari Sipilä, Antti Örn
Leirivalmentajat: Jarkko Huovila, Reeta Kolkkala, Harri Koski, Tuomo Mäkelä, Kalle Rantala, Jarmo Tonder
Lääkäri: Katja Mjösund
Lihashuolto: Olli Andersson
Huolto ja logistiikka: Petteri Vuorinen

Valmennusryhmien toiminnan sisällöt ja tavoitteet

Nuorten Trimtex-ryhmä

Tytöt (9): Lotta Eerola Tampereen Pyrintö, Anni Haanpää Tampereen Pyrintö, Leenukka Hanhijärvi Espoon Akilles, Enni Jalava Turun Suunnistajat, Veera Klemettinen Suunta-Jyväskylä, Noora Koskinen Hiisirasti, Inka Nurminen Jämsän Retki-Veikot, Amy Nymalm Pargas IF, Anu Tuomisto Vaasan Suunnistajat.
Pojat (13): Aaro Aho Valkeakosken Haka, Topias Arola Paimion Rasti, Mikko Eerola Tampereen Pyrintö, Teemu Eerola Tampereen Pyrintö, Niklas Heikkilä Kouvolan Suunnistajat, Ollipekka Heikkilä Lynx, Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat, Aaro Julkunen MS-Parma, Leo Matinheikki Tampereen Pyrintö, Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura, Akseli Ruohola MS Parma, Aleksi Sorsa Espoon Suunta, Topi Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat

Ryhmämaksu ja leirikohtaiset omavastuut täsmentyvät marraskuun aikana.

Nuorten maajoukkueen valmennus ja huolto

Valmentajat: Antti Örn ja Satu Tahvonen
Lääkäri: Olli Heinonen
Lihashuolto: Emma Silvennoinen

Nuorten maajoukkueleiritys (alustava)

25.–27.11., Info-leiri / Rastikaronkka, Tampere
09.–11.12. Testileiri, Kisakallio
Tammi-helmikuu, Talvileiri, Espanja
06.–12.03. Sprinttileiri, Italia
21.–24.05. MM-leiri, Tampere
Elokuu, Kisakallio
05.–12.09. MM18-leiri, Unkari
marraskuu, Info-leiri / Rastikaronkka (kauden 2018 ryhmä)

Valmennusryhmien toiminnan sisällöt ja tavoitteet


Vanhat valmennusryhmät

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail